Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn
10 lip 2008
Ustawodawca wziął pod uwagę skalę pomocy rodziny związanej z potrzebami mieszkaniowymi. Stąd liczne związane z tym zwolnienia – w tym przypadku dodatkowa kwota wolna od podatku.
Jakiej darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?
10 lip 2008
Każda osoba, która została obdarowana może liczyć na zwolnienie, o ile wartość darowizny nie przekroczyła określonego poziomu. Wysokość limitu jest zależna od zaliczenia do konkretnej grupy podatkowej. Jakiej więc darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?
Jakie są grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn?
10 lip 2008
Ustawa o podatku od spadków i darowizn dzieli obdarowanych na grupy – kryterium jest stopień pokrewieństwa. Im dalsza rodzina (aż do osób niespokrewnionych) tym podatek jest większy, a kwoty wolne od podatku mniejsze.
Jaka jest wysokość podatku od darowizn?
10 lip 2008
Udzielenie darowizny może wiązać się z koniecznością zapłacenia przez obdarowanego podatku od spadków i darowizn. Jego wysokość (jak również w ogóle obowiązek jego zapłaty) wiąże się zarówno z wartością darowizny, jak i przynależnością stron umowy do określonej grupy podatkowej.
Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik zatrudniony na niepełnym etacie
10 lip 2008
Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie zmienia tego fakt, iż pracownik zatrudniony jest na niepełnym etacie.
Czy każdą umowę należy zawierać na piśmie
09 lip 2008
Nie. Nie każdą umowę trzeba zawierać na piśmie. Są jednak takie umowy, które muszą być koniecznie zawarte w formie pisemnej. W innym wypadku bowiem są nieważne i nie rodzą żadnych skutków prawnych. Są też takie, które muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.
Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego
08 lip 2008
Darowizny na rzecz organizacji charytatywnych mogą obniżyć przychód darczyńcy na cele rozliczenia PIT - a tym samym zmniejszyć zobowiązanie podatkowe.
Darowizna kościelna jako sposób na obniżenie podatku
08 lip 2008
Udzielając darowizny na rzecz działalności charytatywno- opiekuńczej kościoła możemy obniżyć nasz przychód – i to bez limitu 6% wartości przychodu
Krwiodawstwo jako darowizna
08 lip 2008
Honorowy dawca krwi może pomniejszyć swój przychód w rocznym zeznaniu o wartość oddanej krwi.
Kiedy umowa darowizny jest wykonana?
08 lip 2008
Wykonanie darowizny jest ważną instytucją – warunkującą m.in. przyczyny odwołania darowizny- oraz nierzadko jej ważność.
Kiedy można rozwiązać umowę darowizny przed sądem?
08 lip 2008
Rozwiązanie umowy przez sąd dotyczy wyłącznie osób – które udzieliły darowizny przed ubezwłasnowolnieniem. Rozwiązania może domagać się ich przedstawiciel ustawowy (opiekun).
Jak dochodzić przed sądem zwrotu darowizny?
08 lip 2008
Jeśli mimo spełnienia przesłanek do odwołania darowizny, obdarowany nie chce jej zwrócić- trzeba wystąpić na drogę sądową. Wpis wyniesie 5% wartości darowizny.
Jak sformułować pozew o odwołanie darowizny
08 lip 2008
Jeśli darczyńca spełnia warunki do odwołania wykonanej darowizny- może domagać się tego na drodze sądowej. Musi jednak liczyć się z wpisem sądowym w wysokości 5%.
Jak można podarować mieszkanie bez podatku?
08 lip 2008
Najbliższa rodzina jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie jednak nie obejmuje teściów, oraz zięcia i synowej. Im można jednak przekazać nieruchomość- o ile zarówno ona, jak i obdarowani spełniają określone warunki.
Czy możliwość odwołania darowizny się przedawnia?
08 lip 2008
Częstym pytaniem zadawanym na forach prawnych są pytania dotyczące odwołania darowizny – a w szczególności czy można to zrobić po kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach od jej udzielenia. Otóż można- ale nie zawsze.
Odpowiedzialność obdarowanego za niedostatek darczyńcy
08 lip 2008
Obdarowany, w przypadku niedostatku darczyńcy może mieć obowiązek świadczenia na jego rzecz- w granicach jednak wzbogacenia z darowizny.
Odpowiedzialność darczyńcy za niewykonanie, lub nienależyte wykonanie umowy
07 lip 2008
Darczyńca – mimo, iż przekazuje własność prawa lub rzeczy pod tytułem darmym – ponosi odpowiedzialność za wykonanie umowy- obdarowany może domagać się w określonych sytuacjach odszkodowania.
Kiedy można odwołać wykonaną darowiznę?
07 lip 2008
Jakkolwiek takie sytuacje należą do rzadkości, można również odwołać darowiznę już wykonaną- muszą jednak do tego zaistnieć określone przesłanki – rażąca niewdzięczność obdarowanego. Odwołanie darowizny może nastąpić nawet kilka lat po wykonaniu.
Kiedy mozna odwołać niewykonaną darowiznę?
07 lip 2008
Jeśli przyrzeczona darowizna nie została jeszcze wykonana (np. przedmiot nie został jeszcze wydany obdarowanemu)- darczyńca może darowiznę odwołać powołując się na niedostatek.
Wysokość podatku od darowizn
07 lip 2008
Darowizny są co do zasady opodatkowane. Istnieją jednak limity kwot, do których obowiązek podatkowy nie obowiązuje. Podatek należy zapłacić tylko od nadwyżki ponad limit. Zarówno jednak kwoty limitów, jak i wysokość podatku są różne w zależności od stopnia pokrewieństwa.
Co może być przedmiotem darowizny?
07 lip 2008
Darowizna zazwyczaj kojarzy się z pieniędzmi lub określonym przedmiotem. Tymczasem w darowiźnie można przekazać określone prawa lub umorzyć zobowiązania.
Darowizna a małżeństwo
07 lip 2008
Często zdarza się, że bądź to obdarowanym, bądź darczyńcą jest osoba będąca w związku małżeńskim. Powoduje to pewne zawirowania związane z darowizną.
Co nie jest darowizną?
07 lip 2008
Nie każde przysporzenie przekazane drugiej osobie będzie uznane za darowiznę (co ma istotne znaczenie dla podatku od spadków i darowizn).
Darowizna obciążona poleceniem
07 lip 2008
Darowizny nie można uzależnić od warunku ani terminu. Można jednak zobowiązać obdarowanego do określonego zachowania (polecenie). Przypomina to konstrukcję polecenia testamentowego.
Jak przygotować się do dokonania darowizny?
07 lip 2008
Sporządzenie umowy darowizny powinny poprzedzić pewne przygotowanie – takie jak zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, czy umówienie terminu u notariusza.
Kiedy darowizna może okazać się bezskuteczna?
07 lip 2008
Mimo, że dopełni się wszystkich formalności, między stronami nie nieporozumień, umowa ma formę aktu notarialnego – może okazać się nieskuteczna. Mogą tego dokonać wierzyciele darczyńcy.
Jak przygotować się do dokonania darowizny?
07 lip 2008
Co do zasady umowę darowizny powinno zawrzeć się przed notariuszem. Do każdej wizyty natomiast trzeba się przygotować, przede wszystkim zgromadzić odpowiednie dokumenty.
Jaka powinna być forma umowy darowizny?
07 lip 2008
Regulacje kodeksu cywilnego mogą być często zaskakujące dla osób postronnych. Otóż formą właściwą dla darowizny jest… akt notarialny i to co do zasady.
Słownik
07 lip 2008
Wzory umów i formularze
07 lip 2008
Jaki podatek od zachowku
02 lip 2008
Wypłacony zachowek podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn – od dnia otrzymania roszczenia, lub uprawomocnienia się wyroku sądu.
Kiedy zachowek przysługuje przy dziedziczeniu ustawowym
02 lip 2008
Choć brzmi to paradoksalnie zachowku mogą domagać się spadkobiercy ustawowi – jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu. Ma to miejsce wówczas kiedy spadkodawca porozdawał swój majątek przed śmiercią.
Jak dziedziczy się środki na OFE
01 lip 2008
W odróżnieniu od starej emerytury, środki zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu, zgodnie z dokonanym przez ubezpieczonego rozrządzeniem (może wybrać osobę, która otrzyma pieniądze z konta emerytalnego) i przepisami ustawy.
Wady zgody małżeńskiej
01 lip 2008
Zgoda małżeńska jest przyczyną sprawczą małżeństwa. Z tego powodu, musi zostać wyrażona przez małżonków dobrowolnie i świadomie. W prawie kościelnym wady zgody małżeńskiej stanowią jedną z przyczyną powodujących nieważność małżeństwa. Muszą one zaistnieć najpóźniej w momencie zawierania małżeństwa.
Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia
01 lip 2008
Poza testamentem istnieje drugi sposób na rozporządzenie spadkiem – a konkretnie powołaniem do dziedziczenia. Przyszły spadkodawca ze swoim spadkobiercą ustawowym podpisuje umowę o zrzeczenie się dziedziczenia.
Dziedziczenie dzieci poczętych (pogrobowców).
01 lip 2008
Dzieci poczęte przez spadkodawcę przed śmiercią, a nie urodzone przed jego śmiercią mogą dziedziczyć, jest to jednak jedyny przypadek dziedziczenia warunkowego.
Mieszkania spółdzielcze w spadku
01 lip 2008
Mieszkanie należące do spadku, często mogą być kością niezgody pomiędzy spadkobiercami, zważywszy na ich dużą wartość i funkcjonalność. Nie zawsze jednak nieruchomości podlegają tym samym regulacjom co inne przedmioty spadku.
Co z wynajmowanym mieszkaniem po śmierci
01 lip 2008
„Mój mąż był najemcą lokalu komunalnego. Zmarł w bieżącym roku. Czy będę musiała się wyprowadzić (on był głównym lokatorem)- czy może muszę złożyć wniosek do gminy o podpisanie nowej umowy, czy może się nie zgodzić?”
- Katarzyna M.
- Katarzyna M.
Niezbędnik Spadki
30 cze 2008
Jak dziedziczą dzieci adoptowane
27 cze 2008
Dzieci przysposobione (adoptowane) w sposób pełny – dziedziczą na takich samych zasadach jak dzieci własne spadkodawcy. Inaczej rzecz się ma z przysposobieniem niepełnym.
Co się należy dziadkom spadkodawcy
27 cze 2008
Jakkolwiek wydaje się to niesprawiedliwe, dziadkowie spadkodawcy nie są spadkobiercami ustawowymi. Oznacza to, że nawet jeśli dziadkowie żyją – spadek może przypaść Skarbowi Państwa.
Przyjęcie i odrzucenie spadku
27 cze 2008
Mimo, że spadkodawcą osoba staje się z mocy samego prawa, lub woli testatora – nie jest zmuszony do przyjęcia spadku. Dotyczy to zwłaszcza spadków zadłużonych.
Dział spadku
27 cze 2008
Po śmierci spadkodawcy, co do zasady powstaje współwłasność pomiędzy spadkobiercami. Żaden z nich nie posiada na własność żadnego z przedmiotów (z drobnymi wyjątkami na rzecz małżonka).
Dziedziczenie ustawowe
27 cze 2008
Najbliżsi krewni spadkobiercy dziedziczą po nim – gwarantuje im to ustawa. Nie dzieje się tak jedynie jeśli spadkodawca sporządził testament, lub spadkobiercy z różnych przyczyn nie mogą dziedziczyć.
Długi spadkowe
27 cze 2008
Przyjęcie spadku to dla spadkobiercy często początek prawdziwych kłopotów. Oczywiście tylko wtedy, gdy ze spadkiem związane są długi. Nie dosyć, że spadkobierca musi znosić uszczypliwości ze strony ewentualnych wierzycieli, to jeszcze dodatkowo naraża na uszczuplenie swój własny majątek.
Testament
27 cze 2008
Testament jest oświadczeniem woli osoby fizycznej, którego skutki objawiają się dopiero po jej śmierci.
Stwierdzenie nabycia spadku
27 cze 2008
Jest to urzędowe (sądowe) potwierdzenie tego – kto i w jakim stosunku dziedziczy po zmarłym .
Wstępni i zstępni
27 cze 2008
Kodeks operuje określonymi zbiorczymi określeniami pokrewieństwa pomiędzy osobami fizycznymi. Tak aby nie „rozdrabniać” się na poszczególne osoby.
Otwarcie spadku
27 cze 2008
Pojęcie prawa spadkowego oznaczające datę, z która spadkobierca obejmuje spadek – kluczowa dla całego postępowania spadkowego.
Podstawowe informacje o postępowaniu gospodarczym
26 cze 2008
Przedsiębiorcy w postępowaniu cywilnym mają wyjątkową pozycję w kodeksie postępowania cywilnego. Konkretnie- wyjątkowo złą. Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych najeżone jest pułapkami proceduralnymi.