REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Znamiona i karalność przygotowania (art. 16)

Przygotowanie zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informacje lub sporządza plan działania.

Problemy gmin z przedszkolakami

W 2011 roku wejdzie w życie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków, czego rezultatem rok później mają być sześcioletni pierwszoklasiści. Gminy jednak nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.

Dobrowolne odstąpienie (art. 15)

Nie podlega karze za usiłowanie, kto dobrowolnie odstąpił od dokonania lub zapobiegł skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do sprawcy, który dobrowolnie starał się zapobiec skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.

Kara za usiłowanie (art. 14)

Sąd wymierza kare za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa. W wypadku określonym w art. 13 § 2 sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

REKLAMA

Odpowiedzialność za usiłowanie udolne i nieudolne (art. 13)

Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.

Umyślność i nieumyślność czynu (art. 9)

Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.

Zasada umyślności (art. 8)

Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie; występek można popełnić także nieumyślnie, jeżeli ustawa tak stanowi.

Zbrodnia a występek (art. 7)

Przestępstwo jest zbrodnią albo występkiem. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

REKLAMA

Czas i miejsce popełnienia czynu zabronionego (art. 6)

Czyn zabroniony uważa się za popełniony w czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany. Czyn zabroniony uważa się za popełniony w miejscu, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.

Zasada terytorialności (art. 5)

Ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej.

Prawo karne intertemporalne (art. 4)

Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

Dyrektywa stosowania kar (art. 3)

Kary oraz inne środki przewidziane w tym kodeksie stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności z poszanowaniem godności człowieka.

Odpowiedzialność za przestępstwo skutkowe (art. 2)

Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie podlega ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.

Elementy struktury przestępstwa (art. 1)

Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.

Niezamówiona karta kredytowa

Od kilku lat posiadam kartę kredytową. W zeszłym tygodniu otrzymałam od banku nową kartę, nie podpisywałam jednak z bankiem żadnej umowy o wydanie kolejnej karty. Nie aktywowałam przysłanej karty i zapomniałam o sprawie. Obecnie bank żąda ode mnie uiszczenia opłat za nową kartę. Czy słusznie?

Odpowiedzialność banku za niepotwierdzoną przez klienta wypłatę środków z konta

Podczas wakacji moja karta płatnicza została najprawdopodobniej zeskanowana. W wyniku tego z mojego konta wypłacono w Bułgarii kwotę 2000 złotych. Złożyłam reklamację w banku jednak została ona rozpatrzona negatywnie. Bank twierdzi, że nie ponosi w tej sytuacji odpowiedzialności. Jakie są moje prawa?

Wynagrodzenie za pracę na Cyprze

Wybierając się na Cypr w poszukiwaniu pracy warto wiedzieć, na jakie zarobki możemy liczyć i jak są one wypłacane.

Własna działalność gospodarcza na Cyprze

Jedną z form zatrudnienia jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. Pracownicy z Polski mogą to robić na takich samych prawach jak obywatele z Cypru.

Świadczenia z tytułu macierzyństwa na Cyprze

Pracując legalnie na Cyprze mamy takie samo prawo do świadczeń z ubezpieczenia jak obywatele Cypru.

Rodzaje umów o pracę na Cyprze

Przed rozpoczęciem pracy na Cyprze warto wiedzieć, na jaki rodzaj umowy o pracę możemy liczyć.

Dostęp do cypryjskiego rynku pracy

Zanim wybierzemy się do pracy na Cypr, warto wiedzieć, jakich formalności muszą dopełnić obywatele polscy, aby rozpocząć legalną pracę.

Czas pracy na Cyprze

Przed rozpoczęciem pracy na Cyprze należy zapoznać się z obowiązującymi normami w zakresie czasu pracy.

Problem z egzekucją alimentów? Gmina przyjdzie z pomocą

Gminy wyposażono w środki dyscyplinujące dłużników alimentacyjnych do regulowania swoich zobowiązań. Do niedawna, w miarę skutecznym straszakiem była groźba utraty prawa jazdy. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał taką sankcję za niekonstytucyjną gminy nie dysponują już tak efektywnymi środkami „przymusu”.

Praca zarobkowa i działalność gospodarcza prowadzona przez żołnierzy.

W dniu 6 listopada 2009 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez żołnierzy zawodowych.

Ekwiwalent pieniężny za urlop-zasady przyznawania

Od dnia 3 listopada 2009 roku obowiązuje zmiana w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Jak zareklamować wadliwy towar

Polacy nie mają świadomości swoich praw konsumenckich- wynika z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponad 80 % kupujących rezygnuje z dochodzenia swoich praw po negatywnym rozpatrzeniu ich reklamacji.

Pożyczka przez Internet, na co uważać?

Czy pożyczki udzielane przez Internet są zawsze korzystne? Na co trzeba uważać i czego żądać – na te pytania odpowiedzi poszukiwał UOKiK podczas akcji przeszukiwania Internetu w ramach Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN).

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Instytucja wypowiedzenia umowy o pracę polega na jednostronnym oświadczeniu woli w formie pisemnej. Stosunek pracy zostaje wówczas rozwiązany po upływie odpowiedniego okresu wypowiedzenia.

Czy drobne rozliczenia między małżonkami należy zgłaszać fiskusowi?

Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach przyprawiła o ból głowy nie tylko małżonków pozostających w ustroju rozdzielności majątkowej, ale także prawników. Trudno obronić twierdzenia fiskusa – zarówno w świetle prawa stanowionego jak i praw logiki – prowadzą do rozwiązań niepraktycznych i krzywdzących. Wniosek – nie należy fatygować fiskusa w razie drobnych rozliczeń rodzinnych.

Nieletnia w ciąży

W ciężkim położeniu znajdują się dziewczyny, które urodziły swoje dziecko przed ukończeniem 18 roku życia. Nieletnia matka nie ma bowiem praw do dziecka. Dopiero uzyskanie pełnoletności pozwala jej skutecznie wstąpić w prawa rodzica. Do czasu uzyskania pełnej zdolności do czynności prawnych pieczę nad dzieckiem sąd przekaże w ręce opiekuna.

Spłata długów po spadkodawcy

Z chwilą śmierci prawa i obowiązki zmarłego, które wynikają ze stosunków cywilnoprawnych, przechodzą na jego spadkobierców. Innymi słowy, spadkobierca wstępuje w sytuację prawną osoby zmarłej, za wyjątkiem jednak niektórych kategorii praw, jak na przykład o charakterze niemajątkowym (np. dobra osobiste), czy związanych ściśle z osobą zmarłego (np. roszczenia alimentacyjne).

Ukryte opłaty w cenie biletu lotniczego

Na etapie rezerwacji podróży lotniczej pasażer powinien znać nie tylko ostateczną cenę biletu, ale powinien wiedzieć za co płaci. UOKIK alarmuje, że nie wszyscy przewoźnicy udostępniają pasażerom informację o należnościach, które zawierają się w cenie biletu.

Własna działalność gospodarcza w Belgii

Udając się w poszukiwaniu pracy do Belgii warto się zastanowić nad możliwością otworzenia własnej działalności gospodarczej.

Urlopy związane z macierzyństwem w Belgii

Zarówno matka jak i ojciec mogą w Belgii skorzystać z urlopu związanego z narodzeniem się dziecka.

Urlop wypoczynkowy w Belgii

Każda osoba pracująca w Belgii legalnie ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Warto wiedzieć jaki jest jego wymiar.

Świadczenia z tytułu bezrobocia w Belgii

Podejmując jakąkolwiek pracę musimy liczyć się z tym, że możemy ją utracić. Wyjeżdżając za granicę, warto zapoznać się z zasadami przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w kraju, w którym zamierzamy podjąć pracę.

Rodzaje umów o pracę w Belgii

Przed rozpoczęciem pracy w Belgii warto wiedzieć, na jaką umowę o pracę możemy liczyć.

Czas pracy w Belgii

W Belgii, jak w każdym innym kraju obowiązują pewne ograniczenia w ilości godzin pracy, podczas których pracownik może pracować.

System Titres – Services w Belgii


Jest to system subwencjonowany przez rząd belgijski, który pozwala osobom prywatnym (Belgom) na bardzo korzystne zatrudnienie pracownika – pomocy domowej.

Otwarcie belgijskiego rynku pracy

Od 1 maja 2009 roku obywatele Unii Europejskiej mogą podejmować legalną pracę w Belgii w każdym zawodzie.

Osiągnięcie wieku emerytalnego a wypowiedzenie

Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony musi nastąpić wraz ze wskazaniem rzeczywistych i realnych przyczyn tego wypowiedzenia. Ponadto przyczyny te nie mogą stać w sprzeczności z jedną z podstawowych zasad prawa pracy, czyli zasadą niedyskryminacji, która w szczególności odnosi się do wieku i płci pracownika.

Czy ciąża pozbawi prawa do alimentów z Funduszu

Czy młoda, samotnie wychowująca dziecko matka nie powinna zachować prawa do alimentów? Według ustawy o świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego osobie pełnoletniej, która ma własne dziecko nie wypłaca się zapomogi. Takie wyłączenie jest nieuzasadnione i dyskryminujące.

Zwrot zakupów on-line

Zwrot towaru, który się już nie podoba? Możliwe, ale tylko przy sprzedaży przez Internet – to podstawowe prawo różniące zakupy wirtualne od tradycyjnych. UOKiK zwraca uwagę na zasady obowiązujące w Sieci.

Kilka roszczeń - jeden proces

W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Umowa o pracę w języku obcym

W ostatnim czasie weszły w życie zmiany wynikające z ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku dotyczącej ustawy o języku polskim.

Problem z reklamacją-pomoc UOKiK

Ponad 300 tysięcy udzielonych porad i informacji, blisko 50 tysięcy wystąpień do przedsiębiorców, ok. 870 powództw — to efekt ubiegłorocznej pracy miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

Jak zwrócić przeceniony towar

Często zdarza się nam kupić przeceniony towar. Czy mamy możliwość jego zwrotu, lub ewentualnie zareklamowania wadliwego zakupu?

Termin odpowiedzi na reklamację

Samo złożenie reklamacji do sprzedawcy nie powoduje jej automatycznego uznania. Przedsiębiorca powinien ustosunkować się do roszczenia konsumenta. Sprzedawca ma na to odpowiedni termin w zależności od roszczenia kupującego.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność z umową to pojęcie odnoszące się do właściwości towaru, a raczej ich braku. Może to polegać na tym, że towar nie ma cech właściwych dla rzeczy danego rodzaju albo jest niezgodny z przedstawioną próbką bądź wzorek. W języku potocznym używa się częściej określenia, ze towar ma usterki, jest wadliwy.

Mądry konsument przed urlopem

Niezależnie od sytuacji ekonomicznej panującej na światowych rynkach, wielu Polaków w okresie ferii zimowych zdecyduje się wypocząć za granicą. Przed zakupieniem wymarzonej wycieczki warto dokładnie przyjrzeć się ofercie biura podróży, klubu wakacyjnego czy linii lotniczych, by nie paść ofiarą nieuczciwych przedsiębiorców i usługodawców.

REKLAMA