REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozew jako pismo procesowe

Pozew jako pismo procesowe musi spełniać określone warunki formalne enumeratywnie wymienione w kodeksie postępowania cywilnego.

Na czym polega praca zmianowa

Definicja pracy zmianowej została uregulowana w art. 128 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu praca zmianowa polega na wykonywaniu pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Praca w ruchu ciągłym

Praca w ruchu ciągłym może być stosowana w przypadku prac, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane, oraz w przypadku gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności.

Od soboty cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę w życie wchodzi cisza wyborcza. Wszelka agitacja wyborcza będzie zakazana. Za złamanie tego zakazu grozić może surowa grzywna.

REKLAMA

Dyżur w pracy

Pracownik nie może odmówić pełnienia dyżuru, obowiązek objęcia dyżuru wynika bowiem z podstawowych obowiązków pracowniczych.

Czy pracodawca może wprowadzić przerwę niewliczaną do czasu pracy

Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut.

Znowelizowany kodeks karny wykonawczy

Przepisy kodeksu karnego wykonawczego z 1997 r. były nowelizowane już przeszło 20 razy. Najnowsze zmiany dotyczą w szczególności wykonywania kary ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności. Nowelizacja precyzuje także wykonanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia sprawcy przestępstwa skierowanego przeciwko wolności seksualnej, popełnionego w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, w zakładzie zamkniętym albo skierowania na leczenie ambulatoryjne. Nowe przepisy dookreślają także zakres prawa do widzenia tymczasowo aresztowanego przez osoby najbliższe.

Najprawdopodobniej w piątek debata Kaczyński – Komorowski

Jarosław Kaczyński wezwał Bronisława Komorowskiego do debaty na temat służby zdrowia. Propozycja została wstępnie przyjęta. Najprawdopodobniej debata odbędzie się w piątkowy wieczór.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

W przypadku długotrwałych lub krótszych usprawiedliwionych nieobecności pracownika, pracodawca może zawierać umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika.

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi?

Kodeks pracy zapewnia w niektórych przypadkach pracownikowi ochronę przez zwolnieniem. Należy jednak pamiętać, że istnieją jednak sytuację kiedy pomimo zapewnionej ochrony pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Sprawca przemocy trafi do noclegowni

Sprawca przemocy w rodzinie będzie mógł zostać eksmitowany z własnego domu do noclegowni dla bezdomnych

Prezydent według studentów

Studencki portal internetowy dlaStudenta.pl zorganizował wśród swoich czytelników sondaż dotyczący wyborów prezydenckich. Zaskakuje w nim wysoka pozycja Janusza Korwina-Mikke.

Sondaż SMG/KRC dla TVN24

Cały czas najpoważniejszym kandydatem do urzędu prezydenckiego w Polsce jest Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński depcze mu po piętach.

Drugi pozew w trybie wyborczym

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął już drugi pozew w trybie wyborczym. Tym razem to sztab Jarosława Kaczyńskiego pozywa Bronisława Komorowskiego.

Terminy w postępowaniu cywilnym

Terminy procesowe mogą być terminami ustawowymi, sądowymi i umownymi. Wywołują one różne skutki procesowe.

Kodeksowa ochrona telepracownika

Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę i przekazuje pracodawcy wyniki pracy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Należy podkreślić, że Kodeks pracy chroni telepracownika przed bezprawnym postępowaniem ze strony pracodawcy.

Od czego zależy zakres kontroli telepracownika?

Jak wiemy telepracownik wykonuje swoją pracę poza siedzibą firmy, w związku z czym pracodawca i pracownik mogą w odrębnej umowie określić sposób i formę kontroli wykonywania pracy.

Elementy umowy o telepracę oraz informacje o warunkach zatrudnienia

Telepraca może zostać wprowadzona przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia.

Zalety i wady telepracy po stronie pracodawcy

Należy podkreślić, że telepraca jest korzystna nie tylko dla pracodawców czy pracowników, ma także inne zalety takie jak; zmniejszenie ilości wypadków drogowych czy zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Zalety i wady telepracy po stronie pracownika

Telepraca jest formą zatrudnienia, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w celu wykonywania obowiązków pracowniczych poza siedzibą firmy.

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec telepracownika?

Przepisy Kodeksu pracy zawierają katalog obowiązków jakie ciążą na pracodawcy wobec telepracownika.

Co to jest i na czym polega telepraca?

Zgodnie z art. 675 § 1 Kodeksu pracy telepraca jest pracą, która może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Czy wynagrodzenie można wypłacać tylko w złotówkach

Z dniem 24 stycznia 2009 roku weszła w życie Ustawa z dnia 23 października 2008 roku o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy Prawo dewizowe. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów zobowiązania pieniężne mogą być wyrażone zarówno w walucie polskiej jak i obcej, a rozliczenia między stronami mogą być dokonywane według umowy stron.

Czy pracownik może mieć indywidualny czas pracy

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, w którym zatrudniony jest pracownik. Indywidualny czas pracy może zostać ustalony w odpowiedzi na pisemny wniosek pracownika w tej sprawie.

Wypłata wynagrodzenia w częściach

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają jednak inne sposoby wypłaty wynagrodzenia pod warunkiem, że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę.

Czego może żądać pracownik bezpodstawnie zwolniony?

Pracownikowi który został bezpodstawnie zwolniony z pracy przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy albo odszkodowanie.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

O bezprawnym wypowiedzeniu umowy powiemy w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.

Materiały budowlane dla powodzian zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w którym nieodpłatna dostawa materiałów budowlanych dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi zostanie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Zapadł wyrok w procesie Komorowski-Kaczyński

W dniu dzisiejszym zapadł wyrok z pozwu w trybie wyborczym jaki złożył sztab Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z orzeczeniem sądu Jarosław Kaczyński musi sprostować swoją wypowiedź. Wyrok nie jest prawomocny.

Cimoszewicz popiera Komorowskiego

W najbliższą niedzielę oddam głos na pana Komorowskiego. Te słowa Włodzimierza Cimoszewicza były bardzo wielkim zaskoczeniem dla wyborców i komentatorów sceny politycznej.

Znaczenie prywatnej opinii w procesie karnym

Prywatna opinia biegłego złożona przed sądem lub prokuratorem nie ma charakteru dowodu w sprawie, zaś jej autor nie jest traktowany jako biegły w sprawie. Złożenie takiej opinii może mieć charakter jedynie informacji dla organu, który po zapoznaniu się z jej treścią może zdecydować o formalnym powołaniu biegłego.

Porządkowanie zniszczeń powodziowych

W Małopolsce nadal trwają prace nad usunięciem skutków powodzi. W trzech powiatach jest już prowadzona akcja odkomarzania. W miejscach gdzie jest to możliwe osuszane są budynki.

Pozew w trybie wyborczym

Sztab Bronisława Komorowskiego wystąpił do sadu w trybie wyborczym przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Zmniejsza się dystans dzielących dwóch głównych konkurentów do fotela prezydenckiego. Niespodziewanie na czwartym miejscu znalazł się Janusz Korwin- Mikke. Takie wnioski płyną z ostatniego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla programu ‘Czas decyzji”.

Po debacie prezydenckiej

W niedziele 13 czerwca 2010 r. odbyła się debata prezydencka z udziałem czterech kandydatów do najwyższego urzędu w państwie.

Jarosław Kaczyński

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich jest prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Jak sam zapowiada chce on kontynuować dzieło swojego tragicznie zmarłego brata, Lecha Kaczyńskiego.

Bronisław Komorowski

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Janusz Korwin- Mikke

Janusz Korwin- Mikke już 3 razy ubiegał się o fotel Prezydenta RP. W tym roku również jest kandydatem do tego urzędu. Czy mu się uda zobaczymy 20 czerwca 2010 r.

Marek Jurek

Wiadomo już kto będzie się ubiegał o fotel Prezydenta RP w nadchodzących wyborach. Swój udział zgłosiło 10 kandydatów. Warto zatem zapoznać się biografiami poszczególnych z nich. Jednym z pretendentów do najwyższego urzędu w państwie jest Marek Jurek.

Grzegorz Napieralski

W nadchodzących wyborach prezydenckich wystartuje Grzegorz Napieralski. Jest to kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zastąpi on w wyborach tragicznie zmarłego Jerzego Szmajdzińskiego.

Kornel Morawiecki

Jednym z kandydatów na urząd Prezydenta RP jest Kornel Morawiecki. Jest to mniej znany polityk, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się jego biografii.

Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

Konsument może wpisać dłużnika do rejestru długów

Dnia 14 czerwca 2010 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych. Dzięki nowym przepisom konsumenci łatwiej odzyskają swoje pieniądze zarówno od przedsiębiorców jak i innych konsumentów. Będą mogli umieścić swoich dłużników w rejestrze prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej.

Sondaż prezydencki Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini

Bronisław Komorowski nadal pozostaje na czele rankingu. Jednak jego przewaga nad liderem opozycji Jarosławem Kaczyńskim wyraźnie się zmniejsza.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Nadal największym poparciem wśród Polaków cieszy się Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński zajmuje pewne drugie miejsce.

Światowe poparcie dla Bogusława Ziętka

Jednym z kandydatów w wyborach prezydenckich jest Bogusław Ziętek. Jest to polityk mniej znany w Polsce jednak cieszący się sporym zaufaniem międzynarodowych autorytetów.

Waldemar Pawlak

Kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach prezydenckich jest Waldemar Pawlak. Przed katastrofą smoleńską władze PSL zapowiadały, że w walce o najwyższy urząd w państwie wystawią kobietę. Wszystko jednak się zmieniło po wydarzeniach z 10 kwietnia tego roku.

Bogusław Ziętek

W nadchodzących wyborach prezydenckich wystartuje również Bogusław Ziętek. Jest to działacz lewicowy, walczący o prawa pracownicze.

Andrzej Olechowski

Jednym z kandydatów na Prezydenta RP jest Andrzej Olechowski. To już drugie podejście tego polityka do walki o najwyższy urząd w państwie. Andrzej Olechowski jest kandydatem bezpartyjnym. Jednakże poparcia udzieliło mu Stronnictwo Demokratyczne.

Kandydaci debatowali w TVP

13 czerwca na antenie TVP odbyła się debata wyborcza, w której wzięli udział kandydaci wszystkich partii zasiadających w ławach sejmowych.

REKLAMA