reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Szkolenia i staże > Szkolenia i staże Vademecum

Szkolenia i staże Vademecum

Jedną z możliwości pomocy osobom bezrobotnym jest prowadzenie do nich szkoleń lub kierowanie ich na staże. Za czas szkolenia i stażu bezrobotnemu przysługuje prawo do stypendium.

Szkolenia dla bezrobotnych

Szkolenia dla bezrobotnych jedną z podstawowych usług rynku pracy świadczonych przez urzędy na rzecz osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Szkolenie to pozaszkolne zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub udoskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. O skierowanie na szkolenie bezrobotny może się ubiegać w przypadku braku kwalifikacji zawodowych, w przypadku  konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniej pracy lub w razie braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.

Prawo do szkolenia posiadają osoby bezrobotne oraz osoby poszukujące pracy oraz osoby niepełnosprawne. Prawo do szkolenia przysługuje również pracownikom którzy są:  w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz którzy są zatrudni w zakładzie będącym w stanie upadłości lub likwidacji

Szkolenia mają charakter indywidualnych lub grupowych kursów. Indywidualne szkolenie są organizowane i finansowane na wniosek bezrobotnego.

Grupowe szkolenia są organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy: dla osób bezrobotnych na podstawie konstruowanego przez urząd pracy planu szkoleń, który może być modyfikowany z uwagi na potrzeby rynku pracy lub na wniosek pracodawców.

Czas trwania szkolenia to okres do 12 miesięcy ale nie dłużej niż 24 miesiące w przypadku braku kwalifikacji zawodowych, w innych przypadkach to okres do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 12 miesięcy.

Zobacz także: Czym są szkolenia dla bezrobotnych

Zobacz także: Kiedy bezrobotny może odbywać szkolenie

W okresie odbywania szkolenia osobom bezrobotnym przysługuje stypendium szkoleniowe w wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem, że liczba godzin szkoleniowych wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie, w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie. Ponadto na wniosek bezrobotnego może być udzielona pożyczka na sfinansowanie kosztów szkolenia w wysokości 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pozwalająca na sfinansowanie szkolenia podejmowanego bez skierowania powiatowego urzędu pracy. Stypendium nie może być niższe niż 20 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Stypendium nie przysługuje bezrobotnemu, gdy w okresie szkolenia przysługuje mu inne stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium.

Zobacz także: Kiedy bezrobotny ma prawo do stypendium

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama