REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie babciowego w październiku 2024 r. Pieniądze dostaniesz nawet dwa miesiące później. Dlaczego o tym się nie mówi?

babciowe żłobek aktwyny rodzic aktywnie w żłobku aktywnie w domu ZUS
Nie będzie babciowego w październiku 2024 r. Pieniądze dostaniesz nawet dwa miesiące później. Dlaczego o tym się nie mówi?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nawet 1900 zł dla rodziców już jesienią 2024 r. Jednak jest haczyk – pieniądze na konta trafią z opóźnieniem. Trzy świadczenia wesprą rodziców najmłodszych dzieci, bez względu na to, na jaką formę opieki nad dziećmi się zdecydują.

Trzy świadczenia wspierające rodziców najmłodszych dzieci

Program Aktywny Rodzic jest już pewny i wiadomo, że ruszy już 1 października 2024 r. Niecierpliwie czekają na niego nie tylko rodzice, ale również właściciele prywatnych żłobków, którzy zacierają ręce na myśl o wprowadzeniu w związku z nim istotnych podwyżek w opłatach. Pisaliśmy o tym tutaj:

REKLAMA

I faktycznie, jest na co czekać, bo wielu rodziców otrzyma z programu istotne wsparcie. W jego skład wchodzą trzy świadczenia: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku, Aktywnie w domu. W zależności od tego, z którego rodzaju wsparcia skorzystają rodzice, będą mogli liczyć od 500 zł aż do 1900 zł. Nie mówi się jednak o tym, że choć o świadczenia będzie można ubiegać się już od października, to jednak nie trafią one wtedy do rodziców. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, ZUS ma aż 2 miesiące na jego rozpoznanie. To zaś oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem pieniędzy można się spodziewać dopiero pod koniec listopada 2024 r.

Nawet 1900 zł dla aktywnych zawodowo

O świadczenie Aktywni rodzice w pracy będą mogli ubiegać się aktywni zawodowo rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy życia. Można ubiegać się o nie od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko skończyło 12 miesiąc, do ostatniego dnia miesiąca przed tym, w którym dziecko skończy 36 miesiąc. Warto pamiętać, że aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie wykazać minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Wymaganie to będzie dotyczyło obojga rodziców (osób wspólnie wychowujących dziecko).
Jest to nowe świadczenie, które nie ma odpowiednika wśród funkcjonujących obecnie form wsparcia dla rodziców. Bardzo istotną zaletą tego świadczenia jest to, że rodzice będą mogli sami zdecydować, na co przeznaczą środki pochodzące ze świadczenia. Co również istotne, świadczenie może być wyższe i wzrośnie do 1900 zł, jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Świadczenie nie będzie przysługiwało, jeśli dziecko będzie uczęszczało do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub będzie pod opieką dziennego opiekuna.
Rodzice będą mogli sami zdecydować, na co przeznaczą środki pochodzące ze świadczenia.

Również do 1900 zł dla żłobkowych dzieci

Aktywnie w żłobku to świadczenie, które zastąpi obecne tzw. żłobkowe. Będzie przysługiwało na dzieci, które uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego (znajdującego się w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych) lub są objęte opieką opiekuna dziennego (znajdującego się w wykazie opiekunów dziennych). Zamiast przysługujących obecnie w ramach żłobkowego 400 zł dopłaty, rodzice będą mogli otrzymać 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką będą ponosili za pobyt dziecka w instytucji opieki. Również w tym wypadku wysokość świadczenia będzie mogła wzrosnąć do 1900 zł miesięcznie, jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Również w tej sytuacji nie będzie ono jednak wyższe niż wysokość opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
To właśnie to świadczenie budzi wiele emocji, bo nie trafia ono do rąk rodziców, a bezpośrednio na konta odpowiednich instytucji i skłoniło wiele z nich do istotnego podniesienia cen. Rodzi się więc słuszne pytanie, kto tak naprawdę czerpie korzyści z tej części programu, który miał wspierać rodziców?

Aktywny można też być w domu

Na wsparcie będą mogli liczyć także ci rodzice, którzy nie są aktywni zawodowo, a ich dziecko nie uczęszcza ani do żłobka, ani do klubu dziecięcego. Będą oni mogli ubiegać się o odpowiednik obecnego Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli świadczenie Aktywnie w domu. Będzie przysługiwało rodzicom dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia i inaczej niż w przypadku RKO, będzie można je uzyskać na każde dziecko, a więc również na pierwsze. Wysokość świadczenia to 500 zł i będzie ono przysługiwało przez 24 miesiące. Ponieważ przepisy będą przewidywały możliwość zmiany jednego świadczenia nie drugie, to  jeśli zmieni się sytuacja rodziny, świadczenie to będzie mogło zmienione zarówno na Aktywni rodzice, jak i Aktywnie w żłobku. Zmian będzie można dokonywać wielokrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA