| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Opodatkowanie najmu 2011

Opodatkowanie najmu 2011

Jeżeli decydujemy się na wynajęcie mieszkania, musimy pamiętać, że trzeba będzie rozliczyć się z przychodów z tego tytułu osiąganych. Podatnik ma do wyboru kilka form, z każdą związane inne korzyści i obowiązki.

Jaki sposób rozliczeń wybrać?

Osoba, która zamierza wynajmować mieszkanie lub dom, ma obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Ma do wyboru kilka opcji: według skali PIT ze stawkami 18% i 32%, a także ryczałt ze stawką 8,5%.

Jeżeli zdecydujemy się na rozliczanie ryczałtem, musimy poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego (należy złożyć oświadczenie). Rozpoczynając osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego, niezbędne będzie złożenie takiego oświadczenia do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęliśmy wynajem.

Jan K. rozpoczął wynajem lokalu w maju. Chcąc rozliczać się ryczałtem, musi złożyć oświadczenie do urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, do 20 czerwca.

Zobacz również: Czynsz za najem regulowany usługami

Jeżeli podatnik wybierze rozliczanie według skali nie musi informować o tym urzędu skarbowego, a tylko wpłacać zaliczki na podatek dochodowy.

Stawka 18% i 32%

Opodatkowanie przychodów z najmu według skali, korzystne jest dla osób, które chcą wliczyć wydatki poniesione na lokal do kosztów przychodu. Wybierając ten sposób rozliczenia się z fiskusem, mamy taką możliwość (w przypadku ryczałtu – nie). Jeżeli wynajmujemy lokal w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, musimy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Gdy nie jesteśmy przedsiębiorcami, nie mamy takiego obowiązku.

Prowadząc działalność gospodarczą, w ramach której wynajmujemy lokal, możemy skorzystać z opodatkowania naszych przychodów podatkiem liniowym 19%. Jest to jednak opcja przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców.

To, czy będziemy musieli zapłacić podatek w wysokości 18 czy 32% zależy od wysokości uzyskiwanych przychodów. 18% wynosi stawka dla przychodów nieprzekraczających 85 528 zł.  Po przekroczeniu tej kwoty, obejmuje nas stawka 32%.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Wysokość stawki w tej formie opodatkowania zależna jest od tego, czy podatnik prowadzi działalność gospodarczą czy też nie. Jeżeli nie, wówczas stawka wynosi 8,5%, jeśli jest przedsiębiorcą – 17%.

Jest to opcja najlepsza dla tych, którzy chcą płacić niski podatek. Należy jednak pamiętać, o czym było wspomniane wcześniej, że w tym przypadku nie można zaliczyć wydatków uzyskanych, np. z remontu mieszkania, do kosztów uzyskania przychodu.

Podatnicy, którzy wybrali tą formę opodatkowania muszą obliczać ryczałt za każdy miesiąc i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego do 20 następnego miesiąca, a za grudzień – do dnia złożenia zeznania, czyli do 31 stycznia następnego roku.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Jan K. będzie wynajmował mieszkanie dwóm studentom od września. Czynsz będzie wynosić 1400 zł. Chce rozliczać przychody z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pierwszą wpłatę ryczałtu w wysokości 119 zł (1400×8,5%) będzie więc musiał wpłacić do 20 października.

Ponadto, do 31 stycznia każdego roku, podatnicy są obowiązani złożyć zeznanie podatkowe (PIT-28). Dodatkowo, jeżeli korzystamy z odliczeń, będziemy musieli złożyć formularz PIT/O (inne niż mieszkaniowe) lub PIT/D (mieszkaniowe).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »