REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

Subskrybuj nas na Youtube
Źródło: KM PSP Nowy Sącz
Źródło: KM PSP Nowy Sącz

REKLAMA

REKLAMA

W nocy Wisła przerwała wały w okolicach Janowca koło Kazimierza Dolnego (lubelskie) i Ostrowa w gminie Tarłów (świętokrzyskie). Powiększyło się rozlewisko w gminie Wilków, po wczorajszym przerwaniu wału. Do do środy włącznie został zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.

Województwo świętokrzyskie

REKLAMA

Trwa ewakuacja mieszańców z miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów.

6 czerwca br. w miejscowości Szczytniki (gmina Dwikozy) na wałach cofkowych Wisły na rzece Opatówka pękł wał zalewając miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów. Zagrożonych jest 2000 osób. Wczoraj (7 czerwca br.) w miejscowości Winiary (gmina Dwikozy) pękł wał wiślany zalewając miejscowości: Kępa Chwałowska wraz z wojewódzkim magazynem przeciwpowodziowym i przepompownią i miejscowości: Słupca i Winiarki. Zagrożonych jest około 1000 osób, z których większość pomimo ogłoszonej przez wójta ewakuacji, pozostała w swoich domach.

W Sandomierzu nadal trwa obrona huty szkła. Woda na rzece Wiśle w okolicach Sandomierza opada.

Zobacz też: Dowód osobisty utracony w powodzi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Województwo małopolskie

REKLAMA

Woda w małopolskich rzekach wyraźnie opada. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie brzeskim i 10 gminach, pogotowia przeciwpowodziowe w Tarnowie i Oświęcimiu, 8 powiatach i 10 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest w 3 miejscach, a ostrzegawczy w 5.

Sytuacja jest stabilna. Prowadzone są prace związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów, patrolowanie wałów i umacnianie ich w miejscach przecieków. Poprawia się także sytuacja na rzekach.

Dzisiaj w województwie małopolskim synoptycy zapowiadają przelotne opady i burze. W czasie burz opady deszczu mogą wynosić 20 – 40 mm.

W dalszym ciągu trwają prace przy uszczelnianiu wału w miejscowości Kwików (gmina Szczurowa, powiat brzeski). Wciąż zalane są miejscowości Wola Przemykowska, Księże Kopacze, Kopacze Wielkie i Kwików. Częściowo zalane są Zaborów, Szczurowa-Brzezinki oraz Szczurowa. W Woli Przemykowskiej - Natków nie pracuje przepompownia. W Woli Rogowskiej woda z rozlewiska spływa do Wisły. Z tego powodu obniża się też poziom wody w Woli Przemykowskiej.

Ustabilizowała się sytuacja w gminie Szczucin (powiat dąbrowski). W miejscowości Słupiec woda stopniowo spływa z terenów zalanych do koryta Wisły. Z terenów zagrożonych w gminie Szczucin do dziś ewakuowano w sumie 1091 osób.

W powiecie tarnowskim trwa wypompowywanie wody w gminach Żabno, Wierzchosławice, Radłów, Tuchów. W gminach Żabno, Wierzchosławice trwa intensywne pompowanie wody z powstałych rozlewisk. Obniżenie się poziomu wody na Dunajcu pozwoliło na otwarcie się śluz co pomaga w odpływie nagromadzonej wody. W gminie Tuchów oprócz intensywnego pompowania wody trwa również usuwanie mułu naniesionego przez rzekę Białą.

Zobacz też: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

Województwo podkarpackie

REKLAMA

7 czerwca br. wojewoda podkarpacki wydał rozporządzenie zakazujące wstępu na wały przeciwpowodziowe, tereny bezpośrednio przyległe do wałów oraz drogi dojazdowe do wałów na terenie powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, jasielskiego i dębickiego.

Nadal trwają intensywne prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Wrzawy w gminie Gorzyce przy ujściu Sanu do Wisły, gdzie nałożyły się dwie fale z Wisły i Sanu, grożąc rozmyciem wałów w miejscowości Wrzawy w województwie tarnobrzeskim.

Zalane jest osiedle Wielowieś w powiecie tarnobrzeskim. Częściowo podtopione są także osiedla Zakrzów i Sobów.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie 4 powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego i miasta Tarnobrzega.

7 czerwca br. o godz. 12.00 został odwołany alarm powodziowy dla powiatów: leżajskiego, jarosławskiego i dębickiego.

Zobacz też: Pomoc finansowa dla powodzian

Województwo lubuskie

Sytuacja powodziowa stabilizuje się. Do 6 czerwca br. woda w rzece Odrze regularnie opadała. Zabezpieczone wały przeciwpowodziowe wytrzymywały jej napór.

W nocy w Nowej Soli odnotowano wzrost poziomu wody o 3 centymetry. Ma to związek ze zbliżającą się drugą falą kulminacyjną. Fala kulminacyjna Warty przeszła przez Skwierzynę i Gorzów, w ciągu doby woda w tych miastach opadła o 3 centymetry. Dzisiaj fala dotrze do Kostrzyna. Umocnienie wałów i usunięcie ich uszkodzeń spowodowało, że rzeka Warta nie wyrządziła większych szkód.

Zobacz też: Infolinia dla powodzian

Województwo lubelskie

Na odcinku 1450 metrów w miejscowości Parchatka woda zrównała się z koroną wału. 200 ratowników uszczelnia pojawiające się przesiąknięcia.

Trudna sytuacja występuje w Janowcu koło śluzy na rzece Plewce, gdzie uszczelniany jest wał przeciwpowodziowy. Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. 7 czerwca br. wójt gminy Wilków zarządził ewakuację kolejnych miejscowości tj. Wólka Polanowska, Polanówka i Małe Dobre. Trwa także walka o utrzymanie wałów w Kępie Gosteckiej i Soleckiej.

W związku z podchodzeniem wody pod tereny gminy Łaziska 6 czerwca br. ewakuowano ludność z miejscowości: Las Dębowy, Grahowiec, Zakrzów, Braciejowice, Wrzelów, Trzciniec, Niedźwiada Mała, Niedźwiada Duża, Nieciecz, Koło i Głodno. Ratownicy bronią mostu w Szczekarkowie.

Na terenie gminy Annopol podtopionych zostało 130 gospodarstw. Obrona wałów trwa w miejscowości Zabełcze i Dolinie Janiszowskiej. Po przerwaniu wału w miejscowości Kopiec ratownicy bronią przed zalaniem gospodarstwa w miejscowości Świeciechów. Z 11 zagrożonych zalaniem gospodarstw ewakuowano już wszystkie osoby.

Według stanu wód na godz. 14.00 (7 czerwca br.) stan alarmowy jest przekroczony na Wiśle w Annopolu o 264 cm, w Puławach o 189 cm i w Dęblinie o 135 cm

Zobacz też: Powrót do domu po powodzi

Województwo opolskie

Sytuacja na Opolszczyźnie jest stabilna. Druga fala powodziowa przeszła nie powodując większych zniszczeń. Wystąpiły lokalne podtopienia, woda wylała się na pola i łąki, nie wlała się jednak ponownie do domów. Jak dotąd, trudna sytuacja występowała w miejscowościach: Horula, Kąty Opolskie, Cisek, Bierawa, Żelazna i Czarnowąsy, gdzie wały przeciwpowodziowe zostały już wcześniej uszkodzone.

Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w czterech miejscach, a stan ostrzegawczy w pięciu.

Zobacz też: Osuszanie budynków po powodzi 

Województwo mazowieckie

Przewiduje się, że fala kulminacyjna dotrze do Warszawy w środę 9 czerwca br. o godzinie 3 w nocy. Przewiduje się, że jej wysokość wyniesie 780 centymetrów. Fala powodziowa na Wiśle będzie taka sama, jak w maju.

Przerwano akcję w Świniarach z uwagi na wysoki poziom wody. Wojsko i strażacy zostali skierowani do Dobrzykowa, gdzie pracują przy umacnianiu wałów.

W powiecie piaseczyńskim sytuacja jest stabilna. Na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Duże przesiąknięcia występują na dwóch odcinkach o łącznej długości 120 m na wale wstecznym rzeki Jeziorki.

W Płocku na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Stale kontrolowana jest sytuacja w dzielnicach: Radziejów i Borowiczki.

Władze Warszawy zadecydowały o ponownym zamknięciu Wału Miedzeszyńskiego: w nocy z poniedziałku na wtorek (od północy 7 czerwca br.), na cały wtorek i środę (8 i 9 czerwca br.).

W związku z zagrożeniem powodziowym we wtorek i środę (8 i 9 czerwca) w Warszawie będą nieczynne wybrane placówki oświatowe: żłobki, przedszkola i szkoły w Wawrze, Białołęce, na Pradze Północ, Pradze Południe i jedna placówka na Mokotowie.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć się przed stratami powodziowymi

Województwo zachodniopomorskie

W związku ze stabilizacją sytuacji hydrologicznej na Odrze w rejonie miasta Szczecina oraz korzystnymi prognozami hydrologicznymi podjęto decyzję o odwołaniu alarmu przeciwpowodziowego.

Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w ciągu najbliższych dni, poziom wody w Odrze będzie bardzo wolno, ale sukcesywnie obniżał się. Mimo tego należy liczyć się z niewielkim wzrostem zagrożeń po dotarciu do koryta Odry wezbranych wód Warty.

Od dziś (8 czerwca br.) stan alarmu przeciwpowodziowego zostanie zastąpiony przez stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Szczecina.

Zobacz też: Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania

Województwo wielkopolskie

Wczoraj rano (7 czerwca br.) rozpoczęto zamykanie sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą woda wpływa na polder Golina.

Nadal na całej długości Warty przekroczone są stany alarmowe. W Poznaniu w godzinach porannych na wodowskazie odnotowano 577 cm wody (450 stan alarmowy). Służby monitorują stan nadwarciańskich wałów i podejmują działania zabezpieczające i zapobiegające ewentualnym przesiąknięciom. Prowadzony jest stały monitoring hydrologiczny.

W Wielkopolsce alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 46 gminach i miastach województwa.

Zobacz też: Praca w warunkach powodzi

Województwo pomorskie

Obniża się poziom Wisły. Stan wody w Tczewie kształtuje się obecnie 41 cm poniżej stanu alarmowego. Jedynie na wodowskazie w Przegalinie lustro wody o 6 cm przekracza stan alarmowy.

Mimo spadkowych tendencji nadal obowiązuje alarm powodziowy. Służby pozostają w gotowości i na bieżąco monitorują sytuację. Według prognoz poziom wody w najbliższych dniach znów nieznacznie będzie się podnosił. Druga, kulminacyjna fala spodziewana jest w Tczewie w najbliższy czwartek (10 czerwca br.) i piątek (11 czerwca br.). Stan wody osiągnie wówczas poziomy alarmowe. Przekroczenia nie będą jednak tak znaczne, jak w przypadku pierwszej fali.

Stan wałów przeciwpowodziowych jest stabilny. Korzystnie przedstawiają się również prognozy hydro – meteorologiczne na najbliższe dni. Nie przewiduje się utrudnień w odpływie Wisły do Zatoki Gdańskiej.

Na bieżąco badana jest czystość wody wiślanej i wód na pomorskich kąpieliskach. Służby sanitarne nie stwierdziły zagrożenia dla ludzi.

Zobacz też: Nadgodziny w trakcie akcji ratowniczej w zakładzie pracy

Województwo dolnośląskie

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na Dolnym Śląsku stabilizuje się.

We Wrocławiu, jak i na terenie całego województwa, sytuacja jest stabilna i na chwilę obecną nie występują żadne zagrożenia. Wszystkie obwałowania w regionie są monitorowane. Wojsko pozostaje w dyspozycji w razie ewentualnego zagrożenia. W miejscowości Trestno (na obszarze polderu zalewowego) łodzie policyjne pomagają przemieszczać się mieszkańcom przez zalaną drogę dojazdową.

Zobacz też: Praktyczne rady dla powodzian

Województwo kujawsko-pomorskie

Kulminacja fali wezbraniowej przemieszcza się na środkowej Wiśle. Prognozowane wielkości dopływu do zbiornika wodnego „WŁOCŁAWEK", spowodują wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych.

W związku z tym wczoraj (7 czerwca br.) od godz. 17.00 obowiązuje alarm powodziowy dla gmin zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich. W pełnej dyspozycyjności są służby ratunkowe, zabezpieczono magazyny powodziowe.

Zobacz też: Ubezpieczony ma obowiązek ratować przedmiot ubezpieczenia

Województwo śląskie

Sytuacja stabilizuje się. Trwa szacowanie strat oraz porządkowanie terenów, które ucierpiały w czasie powodzi.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Bieruniu i Chełmie Śląskim, gdzie wciąż kilkanaście budynków znajduje się pod wodą. Trwa wypompowywanie wody, które powinno zakończyć się dziś (8 czerwca br.), co umożliwi powodzianom powrót do domów.

W Bieruniu przeprowadzono już skuteczną dezynfekcję oczyszczalni oraz akcję dezodoryzacji poboczy dróg i rowów, której celem był zniwelowanie zapachu utrzymującego się po zejściu wody z zalewisk. W akcji brali udział żołnierze batalionu chemicznego z Tarnowskich Gór. Z uwagi na to, że w czasie powodzi zalaniu uległo ponad 50 tysięcy hektarów istnieje zagrożenie, że pojawi się plaga komarów. Służby wojewody rozpoznają możliwości zapobiegnięcia tej sytuacji przez zastosowanie oprysku z powietrza oraz przy pomocy specjalnej aparatury.

Źródło: MSWiA

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA