reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

W nocy Wisła przerwała wały w okolicach Janowca koło Kazimierza Dolnego (lubelskie) i Ostrowa w gminie Tarłów (świętokrzyskie). Powiększyło się rozlewisko w gminie Wilków, po wczorajszym przerwaniu wału. Do do środy włącznie został zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.

Trwa ewakuacja mieszańców z miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów.

6 czerwca br. w miejscowości Szczytniki (gmina Dwikozy) na wałach cofkowych Wisły na rzece Opatówka pękł wał zalewając miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów. Zagrożonych jest 2000 osób. Wczoraj (7 czerwca br.) w miejscowości Winiary (gmina Dwikozy) pękł wał wiślany zalewając miejscowości: Kępa Chwałowska wraz z wojewódzkim magazynem przeciwpowodziowym i przepompownią i miejscowości: Słupca i Winiarki. Zagrożonych jest około 1000 osób, z których większość pomimo ogłoszonej przez wójta ewakuacji, pozostała w swoich domach.

W Sandomierzu nadal trwa obrona huty szkła. Woda na rzece Wiśle w okolicach Sandomierza opada.

Zobacz też: Dowód osobisty utracony w powodzi

Woda w małopolskich rzekach wyraźnie opada. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie brzeskim i 10 gminach, pogotowia przeciwpowodziowe w Tarnowie i Oświęcimiu, 8 powiatach i 10 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest w 3 miejscach, a ostrzegawczy w 5.

Sytuacja jest stabilna. Prowadzone są prace związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów, patrolowanie wałów i umacnianie ich w miejscach przecieków. Poprawia się także sytuacja na rzekach.

Dzisiaj w województwie małopolskim synoptycy zapowiadają przelotne opady i burze. W czasie burz opady deszczu mogą wynosić 20 – 40 mm.

W dalszym ciągu trwają prace przy uszczelnianiu wału w miejscowości Kwików (gmina Szczurowa, powiat brzeski). Wciąż zalane są miejscowości Wola Przemykowska, Księże Kopacze, Kopacze Wielkie i Kwików. Częściowo zalane są Zaborów, Szczurowa-Brzezinki oraz Szczurowa. W Woli Przemykowskiej - Natków nie pracuje przepompownia. W Woli Rogowskiej woda z rozlewiska spływa do Wisły. Z tego powodu obniża się też poziom wody w Woli Przemykowskiej.

Ustabilizowała się sytuacja w gminie Szczucin (powiat dąbrowski). W miejscowości Słupiec woda stopniowo spływa z terenów zalanych do koryta Wisły. Z terenów zagrożonych w gminie Szczucin do dziś ewakuowano w sumie 1091 osób.

W powiecie tarnowskim trwa wypompowywanie wody w gminach Żabno, Wierzchosławice, Radłów, Tuchów. W gminach Żabno, Wierzchosławice trwa intensywne pompowanie wody z powstałych rozlewisk. Obniżenie się poziomu wody na Dunajcu pozwoliło na otwarcie się śluz co pomaga w odpływie nagromadzonej wody. W gminie Tuchów oprócz intensywnego pompowania wody trwa również usuwanie mułu naniesionego przez rzekę Białą.

Zobacz też: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama