Cel zmian w urzędach pracy
Celem wprowadzenia nowych zasad funkcjonowania urzędów pracy jest zapewnienie lepszej obsługi osób bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców. - Urzędy przestaną być pośredniakami, a staną się, wzorem brytyjskich „job centers“ czy niemieckich „center fur arbeit“, prawdziwymi centrami pracy - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz również: Bezrobotny – rozliczenie PIT
reklama
reklama
Co się zmieni?
Każdy bezrobotny i poszukujący pracy zarejestrowany w urzędzie pracy będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobnie będzie w przypadku pracodawców. - Upraszczamy strukturę urzędów, bo dotychczasowy podział na pośredników, doradców zawodowych czy liderów klubów pracy wprowadzał tylko niepotrzebny zamęt wśród osób szukających pracy - tłumaczy minister Kosiniak-Kamysz.
Trzy profile bezrobotnych
Zmieni się też podejście do klientów. Podstawą będzie profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. Każda osoba zgłaszająca się do urzędu zostanie przydzielona do jednego z trzech profili. W pierwszym znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Do drugiego profilu należeć będą bezrobotni wymagający wsparcia, którzy będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują urzędy pracy. W trzecim profilu znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zarówno tacy, którzy z różnych powodów zagrożeni są wykluczeniem społecznym, jak i ci, którzy z własnego wyboru nie są zainteresowani podjęciem pracy lub uchylają się od pracy legalnej.
Magdalena Kuś, wicedyrektor urzędu pracy w Grójcu: - Profilowanie pomocy osobom bezrobotnym ułatwi nam pracę. Będziemy mieli wiedzę, czego oczekują bezrobotni i jaką formę pomocy możemy im zaoferować. Pozwoli to również wyodrębnić grupę, która pracować nie chce. Więcej czasu poświęcimy na wsparcie osób, którym naprawdę zależy na znalezieniu pracy.
Urzędy pracy otworzą się na współpracę z ośrodkami pomocy społecznej, lokalnymi organizacjami pozarządowymi i prywatnym agencjami pracy, którym będą mogły zlecać część zadań związanych z pomocą osobom bezrobotnym.
Nowe instrumenty wsparcia
Pojawią się nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy. To m.in. grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku 50+.
Polecamy serwis: Bezrobotny