REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy plany przeciwdziałania pedofilii przyjęty przez rząd

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krajowy plany przeciwdziałania pedofilii przyjęty przez rząd
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nasz system prawny jeszcze bardziej będzie uwzględniał dziecko i jego ochronę przed przestępczością na tle seksualnym - mówił we wtorek na konferencji prasowej podsekretarz stanu w MS Marcin Romanowski, przedstawiając założenia przejętego przez rząd krajowego planu przeciwdziałania pedofilii.

Plan na lata 2023-2026

We wtorek rząd przyjął uchwałę ws. przyjęcia Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026.

Romanowski przekazał, że plan jest realizacją ustawy, która została przyjęta przez Sejm w reakcji na śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy, który zmarł 8 maja 2023 r. z powodu rozległych oparzeń głowy, tułowia oraz kończyn, które spowodował ojczym dziecka, 27-letni Dawid B.

Przypomniał, że nad opracowaniem planu Ministerstwo Sprawiedliwości pracowało od dwóch lat. "Zespół, powołany przez ministra Zbigniewa Ziobrę w MS, wspólnie z przedstawicielami wszystkich najważniejszych, zaangażowanych instytucji i ministerstw, pracował nad tym planem. Dzisiaj możemy cieszyć się z efektów" - stwierdził Romanowski.

Współpraca instytucji

Dodał, że plan podnosi ochronę dzieci przez przestępczością do "najwyższych standardów międzynarodowych". "Plan przewiduje, w sześciu filarach, kilkaset działań zarówno instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, instytucji z sektora gospodarki czy również mediów, które ukierunkowane są to, żeby chronić dzieci" - zastrzegł.

Zdaniem Romanowskiego, najważniejszym aspektem planu jest współpraca. "Chodzi o to, żeby nie było tak, że kompetencja jednej instytucji kończy się, a druga zaczyna" - mówił.

Romanowski przekazał, że plan zakłada wiele działań związanych chociażby z umocnieniem wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom oraz wiele kampanii społecznych na najbliższe lata.

Zapoiedział przygotowanie metodyk, standardów przesłuchań i wysłuchań dzieci czy małoletnich w postępowaniu sądowym.

"Zwracamy uwagę również na profilaktykę, a także na unikanie powrotności. Przypomnę, że chociażby ustawa Kamilka wprowadziła obowiązek badania prawdopodobieństwa powrotności do przestępstwa na tle seksualnym. Przewidujemy wzmocnienie systemu, aby sprawca, ale także potencjalny sprawca, rzeczywiście miał realny dostęp do terapii, do specjalistów. Już został w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, razem z naszymi ekspertami, przygotowany raport, który ocenia obecne zasoby, jeżeli chodzi o kadry - psychologów, seksuologów, a także wskazuje, jakie działania trzeba podjąć na przyszłość, aby wzmocnić również ten obszar" - mówił Romanowski.

Wskazał, że "wiele działań, które plan przewiduje, przygotowano według standardów międzynarodowych na podstawie WeProtect Global Alliance, organizacji, która specjalizuje się w tego typu działaniach". "Mamy tutaj dobre doświadczenia. Model narodowych reakcji, narodowej odpowiedzi na tę bardzo groźną przestępczość" - podał.

Zagrożenia w Internecie

Dodał, że rząd "zwraca uwagę na te zagrożenia i przeciwdziałanie im nie tylko w rzeczywistości realnej, ale również, a może przede wszystkim, w rzeczywistości wirtualnej".

Wiceszef MS przekazał, że planowane jest utworzenie krajowej bazy materiałów z treściami pornograficznymi z udziałem dzieci. "Po to, żeby skuteczniej, również międzynarodowo, zwalczyć tego typu przestępczość, a także przewidujemy usprawnienie komunikacji, aby było możliwe łatwiejsze zawiadamianie ze strony chociażby podmiotów gospodarczych o zaistnieniu treści, które są nieodpowiednie dla dzieci, czy też zawierają treści mające charakter przestępczy".

Jak mówił, "to konkretne działania, które prowadzą do tego, że nasz system prawny jeszcze bardziej będzie uwzględniał dziecko i jego ochronę przed przestępczością na tle seksualnym".

"To kontynuacja tych działań, które od lat Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje, chociażby przygotowując rejestr pedofili, podwyższając kary za przestępstwa na tle seksualnym, a więc z jednej strony represja, z drugiej strony działania systemowe, które zawarte są w krajowym planie przeciwdziałania przestępstwom na tle seksualnym w stosunku do dzieci" - podkreślił.

Kary dla przestępców

Zapytany o to, czy plan zakłada zaostrzenie kar dla osób, które dopuściły się przestępstwa pedofilii, Romanowski odpowiedział, że plan zakłada "analizowanie systemu prawnego, aby wzmacniać ochronę dzieci przed przestępczością".

"Nie wykluczam, że efektem tych analiz będzie również dalsze podwyższanie kar w odpowiednich zakresach tych przestępstw, czynów zabronionych" - dodał.

Poinformował, że wdrażanie planu będzie monitorowane przez zespół ds. ochrony małoletnich.(PAP)

autor: Iwona Żurek, Katarzyna Krzykowska
iżu/ ksi/ godl/

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

REKLAMA