REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy plany przeciwdziałania pedofilii przyjęty przez rząd

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krajowy plany przeciwdziałania pedofilii przyjęty przez rząd
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nasz system prawny jeszcze bardziej będzie uwzględniał dziecko i jego ochronę przed przestępczością na tle seksualnym - mówił we wtorek na konferencji prasowej podsekretarz stanu w MS Marcin Romanowski, przedstawiając założenia przejętego przez rząd krajowego planu przeciwdziałania pedofilii.

Plan na lata 2023-2026

We wtorek rząd przyjął uchwałę ws. przyjęcia Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026.

Romanowski przekazał, że plan jest realizacją ustawy, która została przyjęta przez Sejm w reakcji na śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy, który zmarł 8 maja 2023 r. z powodu rozległych oparzeń głowy, tułowia oraz kończyn, które spowodował ojczym dziecka, 27-letni Dawid B.

Przypomniał, że nad opracowaniem planu Ministerstwo Sprawiedliwości pracowało od dwóch lat. "Zespół, powołany przez ministra Zbigniewa Ziobrę w MS, wspólnie z przedstawicielami wszystkich najważniejszych, zaangażowanych instytucji i ministerstw, pracował nad tym planem. Dzisiaj możemy cieszyć się z efektów" - stwierdził Romanowski.

Współpraca instytucji

Dodał, że plan podnosi ochronę dzieci przez przestępczością do "najwyższych standardów międzynarodowych". "Plan przewiduje, w sześciu filarach, kilkaset działań zarówno instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, instytucji z sektora gospodarki czy również mediów, które ukierunkowane są to, żeby chronić dzieci" - zastrzegł.

Zdaniem Romanowskiego, najważniejszym aspektem planu jest współpraca. "Chodzi o to, żeby nie było tak, że kompetencja jednej instytucji kończy się, a druga zaczyna" - mówił.

Romanowski przekazał, że plan zakłada wiele działań związanych chociażby z umocnieniem wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom oraz wiele kampanii społecznych na najbliższe lata.

Zapoiedział przygotowanie metodyk, standardów przesłuchań i wysłuchań dzieci czy małoletnich w postępowaniu sądowym.

"Zwracamy uwagę również na profilaktykę, a także na unikanie powrotności. Przypomnę, że chociażby ustawa Kamilka wprowadziła obowiązek badania prawdopodobieństwa powrotności do przestępstwa na tle seksualnym. Przewidujemy wzmocnienie systemu, aby sprawca, ale także potencjalny sprawca, rzeczywiście miał realny dostęp do terapii, do specjalistów. Już został w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, razem z naszymi ekspertami, przygotowany raport, który ocenia obecne zasoby, jeżeli chodzi o kadry - psychologów, seksuologów, a także wskazuje, jakie działania trzeba podjąć na przyszłość, aby wzmocnić również ten obszar" - mówił Romanowski.

Wskazał, że "wiele działań, które plan przewiduje, przygotowano według standardów międzynarodowych na podstawie WeProtect Global Alliance, organizacji, która specjalizuje się w tego typu działaniach". "Mamy tutaj dobre doświadczenia. Model narodowych reakcji, narodowej odpowiedzi na tę bardzo groźną przestępczość" - podał.

Zagrożenia w Internecie

Dodał, że rząd "zwraca uwagę na te zagrożenia i przeciwdziałanie im nie tylko w rzeczywistości realnej, ale również, a może przede wszystkim, w rzeczywistości wirtualnej".

Wiceszef MS przekazał, że planowane jest utworzenie krajowej bazy materiałów z treściami pornograficznymi z udziałem dzieci. "Po to, żeby skuteczniej, również międzynarodowo, zwalczyć tego typu przestępczość, a także przewidujemy usprawnienie komunikacji, aby było możliwe łatwiejsze zawiadamianie ze strony chociażby podmiotów gospodarczych o zaistnieniu treści, które są nieodpowiednie dla dzieci, czy też zawierają treści mające charakter przestępczy".

Jak mówił, "to konkretne działania, które prowadzą do tego, że nasz system prawny jeszcze bardziej będzie uwzględniał dziecko i jego ochronę przed przestępczością na tle seksualnym".

"To kontynuacja tych działań, które od lat Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje, chociażby przygotowując rejestr pedofili, podwyższając kary za przestępstwa na tle seksualnym, a więc z jednej strony represja, z drugiej strony działania systemowe, które zawarte są w krajowym planie przeciwdziałania przestępstwom na tle seksualnym w stosunku do dzieci" - podkreślił.

Kary dla przestępców

Zapytany o to, czy plan zakłada zaostrzenie kar dla osób, które dopuściły się przestępstwa pedofilii, Romanowski odpowiedział, że plan zakłada "analizowanie systemu prawnego, aby wzmacniać ochronę dzieci przed przestępczością".

"Nie wykluczam, że efektem tych analiz będzie również dalsze podwyższanie kar w odpowiednich zakresach tych przestępstw, czynów zabronionych" - dodał.

Poinformował, że wdrażanie planu będzie monitorowane przez zespół ds. ochrony małoletnich.(PAP)

autor: Iwona Żurek, Katarzyna Krzykowska
iżu/ ksi/ godl/

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Bez zasiłku bo świadczenie pielęgnacyjne za 6 miesięcy w ciągu ostatnich 18 miesięcy, choć otrzymywał je przez 18 miesięcy, ale zwrócił ostatni rok

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego otrzyma opiekun pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Podstawą zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

REKLAMA

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA