REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastrzeżenie PESEL nie chroni przed kradzieżą 7000 zł i utrudnia wypłatę z konta 13 000 zł (i więcej)

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
W banku zastrzeżenie PESEL chroni dopiero powyżej 13 000 zł
W banku zastrzeżenie PESEL chroni dopiero powyżej 13 000 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zastrzeżenie PESEL nie chroni przed kradzieży 7000 zł z konta bankowego (wypłata w oddziale na sfałszowany dowód). I jednocześnie utrudnia wypłatę kwoty powyżej około 13 000 zł. Zastrzeżenie nie zablokuje wypłaty przez złodzieja 7000 zł, ale zablokuje podjęcie gotówki przez właściciela konta powyżej kwoty 12 726 zł.

Zastrzeżenie numeru PESEL nie chroni na 100% konta bankowego przed okradzeniem. To rzadka sytuacja, kiedy ktoś przychodzi do banku podszywając się pod właściciela rachunku. I wypłaca z niego pieniądze (np. na sfałszowany dowód osobisty). Warto jednak pamiętać, że zastrzeżenie PESEL chroni tylko przed kradzieżą przekraczającą około 13 000 zł (dokładnie powyżej 12 726 zł). Złodziej do prawie 13 000 zł będzie mógł pobrać pieniądze. Chyba, że pracownik banku się zorientuje, że nie zgadza się podpis ze wzorem podpisu.

REKLAMA

Co się stanie po kradzieży 7000 zł na np. sfałszowany dowód osobisty? Finalnie bank powinien zwrócić wypłacone pieniądze. Właściciela konta będzie to kosztowało sporo czasu i nerwów.

Limit 3 minimalnych pensji w banku a zastrzeżenie PESEL

REKLAMA

Zastrzeżenie PESEL oznacza ograniczenia w wypłatach pieniędzy z konta bankowego. Ta wypłata nie może być wyższa niż 12 726 zł (4242 zł x 3 - mnożymy pensję minimalną wynoszącą dziś 4242 zł razy 3). Chcesz wypłacić w oddziale więcej - najpierw wycofaj zastrzeżenie PESEL. Taki komunikat jest na stronie www każdego banku.

Limit 3 pensji minimalnych można odbierać jako uciążliwość dla właściciela rachunku bankowego. Nie jest ona wielka - przed wizytą w oddziale banku - w celu wybrania np. 20 000 zł z konta - wystarczy anulować zastrzeżenie PESEL (w praktyce przez ePUAP). I już można iść do banku i wypłacić 20 000 zł (chyba, że przekracza taka kwota limit dzienny w danym banku).

Podobne uciążliwości mogą dotyczy wizyty np. w Play czy Orange (zastrzeżenie PESEL wyklucza możliwość wyrobienia duplikatu karty SIM) albo u notariusza (nie sprzedasz nieruchomości). Ale usuwa się je prostym cofnięciem (w intencji czasowym) zastrzeżenia PESEL. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To są drobne problemy wpisane w system zastrzegania numeru PESEL, które można usunąć planując wizytę w banku i u notariusza. Można je przeskoczyć.

Natomiast w żaden sposób nie można przeskoczyć limitu 12 726 zł - nie można zabezpieczyć się przy pomocy zastrzeżenia PESEL przed kradzieżą np 7000 zł. Nie istnieje żadna podstawa prawna w instytucji zastrzeżenia PESEL, która może taką ochronę zapewnić. Na dziś wydaje się, że nie ma podstawy prawnej do indywidualnej umowy z bankiem, że zastrzeżenie PESEL całkowicie blokuje możliwość wypłaty gotówkowej w kasie banku.

Zastrzeżenie PESEL - informacje w bankach

Największe banki informowały o konsekwencjach zastrzeżenia PESEL. Np. informował o tym PKO BP, którego komunikat omówił Dziennik.pl w artykule Banki ostrzegają: Zastrzegłeś PESEL? Musimy ograniczyć Twoje wypłaty z konta [limit 12 726 zł]

Zrobiły to także małe banku. Np. Nadsański Bank Spółdzielczy informuje, że zastrzeżenie numeru PESEL oznacza, że: 

 1. Twój PESEL będzie weryfikowany przed zawarciem
  umowy o:
  • konto 
  • kredyt gotówkowy,
  • limit w koncie,
  • kredyt hipoteczny,
  • kartę kredytową,
  • bankowość internetową/mobilną lub
  • zmianą umowy kredytu, w wyniku której następuje, np. zwiększenie zadłużenia.
  • kiedy będziesz wypłacać w placówce gotówkę, w ciągu jednego dnia, w kwocie przekraczającej wysokość trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę: do 30 czerwca 2024r. kwota 12.726 zł, a od 1 lipca 2024r. kwota 12.900 zł. 
 2. Jeśli Twój PESEL będzie zastrzeżony, nie będziemy mogli otworzyć nowych produktów czy zmienić istniejących umów.
 3. Przed zawarciem umowy cofnij zastrzeżenie.

Zastrzeżenie PESEL - podstawa prawna 

Jak możesz zastrzec numer PESEL i cofnąć zastrzeżenie?

Opcja 1 - Internet (potrzebujesz profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej)

Opcja 2 - w realu (wizyta w gminie).

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe
 • Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności
 • Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim
 • Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

REKLAMA

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

REKLAMA