reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Karta Dużej Rodziny 2015

Karta Dużej Rodziny 2015

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny został przyjęty przez rząd (w dniu 25 listopada 2014 roku). Ustawa gwarantuje rodzinom wielodzietnym zniżki m.in. na: przejazdy kolejowe i opłaty paszportowe. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

- Ogólnopolski program „Karta Dużej Rodziny” jest najlepszą inwestycją tego rządu. W program włączyło się już ponad 300 instytucji i firm, wciąż dołączają nowe. Czas, żeby program wsparcia rodzin wielodzietnych miał swoją ustawę - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rodzina 3+

Obecnie uprawnienia dla rodzin wielodzietnych uregulowane są w rządowym programie dla rodzin 3+. Ustawa określa zasady przyznawania kart oraz uprawnień osobom, które ją posiadają. Pozwala także na łączenie karty ogólnopolskiej z lokalnymi programami dla rodzin wielodzietnych.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Karta Dużej Rodziny - ustawa

Ustawa gwarantuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49% ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty. - Karta Dużej Rodziny to pierwszy w Polsce projekt, który łączy firmy i instytucje z każdej branży w jednym celu: wsparcia rodzin wielodzietnych. Ustawa zagwarantuje stabilność i spójność programu - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Program Karta Dużej Rodziny

Program Karta Dużej Rodziny

Do tej pory do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. W sumie Karta uprawnia do zniżek już w ponad 600 miejscach. Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl. Do tej pory wydano już prawie 480 tys. Kart.

Dla kogo KRD?

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. W ciągu najbliższych lat z Karty może korzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Karta Dużej Rodziny 2015/ Fot. Fotolia
Karta Dużej Rodziny 2015/ Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama