REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Jakub Zawadzki

REKLAMA

REKLAMA

Utrata prawa jazdy bywa bolesna zarówno dla kierowcy jak i jego rodziny. Warto wiedzieć co zrobić i gdzie się udać, aby jak najszybciej odzyskać potrzebny dokument. Od 2012 roku, gdy zacznie obowiązywać nowa ustawa „O kierujących pojazdami” będzie to znacznie trudniejsze niż dotychczas.

Jak tracimy prawo jazdy?

REKLAMA

Aktualnie prawo jazdy najczęściej zabierane jest kierowcy po przekroczeniu limit punktów karnych oraz wskutek orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Także w przypadku jego podrobienia, zniszczenia, po upłynięciu terminu ważności policjant będzie zobligowany do zatrzymania dokumentu. Pojawienie się przeciwwskazań zdrowotnych również może wiązać się z jego utratą.

Zobacz: Taksówkarze a przewóz osób

Na jak długo tracimy?

W sytuacji, gdy prowadziliśmy pojazd w stanie nietrzeźwości sąd morze orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W zależności od wagi przewinienia, sąd w niektórych przypadkach musi orzec taki zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 10 lat a w wyjątkowych sytuacjach nawet dożywotnio.
W okresie obowiązywania zakazu nie można zdawać egzaminu na prawo jazdy. Okres biegu zakazu rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu dokumentu prawa jazdy do urzędu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie można ubiegać się o skrócenie orzeczonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów.

Jak odzyskać?

W przypadku przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak alkoholizm czy choroby psychiczne, odzyskać prawo jazdy można dopiero po decyzji lekarza, który uzna, że przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów ustąpiły.

W sytuacji, gdy sąd wyda zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie przekraczający roku, osoba taka nie będzie musiała zdawać ponownie egzaminu, wystarczy, że zgłosi się do właściwego wydziału komunikacji po odbiór dokumentu. W uzasadnionych przypadkach sąd może nakazać sprawdzenie stanu zdrowia kierowcy.

Zobacz: Dziura w drodze - odpowiedzialność zarządcy

Przekroczenie limitu

REKLAMA

Okresowo z konta usuwane są punkty przypisane wykroczeniu, od którego minął jeden rok. Całkowicie będzie można pozbyć się punktów karnych po upłynięciu roku od momentu ostatniego wykroczenia, które było w ewidencji. Jeśli natomiast przekroczymy limit 24 punktów, policja skonfiskuje dokument i prześlę odpowiednią informację do starosty. Następnie ukarany kierowca otrzyma skierowanie na egzamin teoretyczny i praktyczny sprawdzający kwalifikacje oraz termin, do którego trzeba go zdać.

Możesz zmniejszyć liczbę punktów karnych, które masz na koncie o 6. Masz do tego prawo raz na pół roku, jeśli jeszcze nie uzbierałeś 24 punktów i tylko w sytuacji, gdy prawo jazdy masz dłużej niż rok. Aby skreślić 6 punktów ze swojego konta, trzeba wziąć udział w krótkim szkoleniu przeprowadzanym przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Za kurs trzeba zapłacić ok. 300zł.

Ponowny egzamin

Także jeśli okres zakazu trwa dłużej niż 1 rok osoba wobec której go orzeczono musi ponownie przystąpić do egzaminu państwowego. Po pozytywnym zaliczeniu uzyska potrzebny dokument. Tym razem konieczne będzie zgłoszenie się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, który wyda stosowne skierowanie.

Do egzaminu można przystępować dowolną ilość razy, jednak każdorazowo wymagane jest otrzymanie zaświadczenia o możliwości dopuszczenia do egzaminu.

Ponowny kurs

Inne regulacje dotyczą młodych kierowców, którzy prawo jazdy mają do roku czasu. Takim osobom po uzbieraniu ponad 20 punktów, automatycznie zostaną cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Aby ponownie odzyskać prawo jazdy, będą zmuszeni zapisać się na kurs nauki jazdy i następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Zobacz: Prawo jazdy na quad i skuter

Niezbędne dokumenty

Osoba chcąca ponownie podejść do egzaminu kontrolnego, zobowiązana jest złożyć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego: podanie na druku, dowód uiszczenia opłaty za egzamin oraz ważne skierowanie na egzamin kontrolny.

Czeka nas wiele zmian dotyczących przepisów o ruchu drogowym, warto przed podejściem do egzaminu, wykupić kilka lekcji, dzięki którym uaktualnimy sobie wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nowa ustawa

REKLAMA

W myśl nowej ustawy przyjętej na początku 2011 roku przez Sejm młody kierowca, w czasie okresu próbnego trwającego dwa lata, prawo jazdy straci po popełnieniu trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Kierowca, posiadający prawo jazdy ponad 2 lata, w sytuacji gdy uzbiera liczbę 24 punktów karnych zobowiązany będzie wziąć udział w kursie reedukacyjnym z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, którego cena będzie wynosiła ok. 200 złotych

Prawo jazdy zostanie cofnięte osobie, która w okresie 5 lat od dnia skierowania jej na kurs reedukacyjny, uzyska ponownie 24 punkty. W przypadku utraty dokumentu, jego odzyskanie jest możliwe po spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem.

Nowe zasady dotyczące okresu próbnego, kursów reedukacyjnych oraz ponownego odzyskiwania prawa jazdy zaczną obowiązywać w lutym 2012 roku.

Zobacz: Nowa ustawa o kierujących pojazdami

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukraina na drodze do UE. Negocjacje rozpoczęte. Historyczna data 25 czerwca

Unia Europejska we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Sprawdź, kto skorzysta.

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Rozwój nauki i techniki powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, obecnie ułatwiają czynności życiowe osób niepełnosprawnych i mogą być rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kawa z INFORLEX: Sygnaliści – obowiązki i kary dla pracodawców – zapraszamy na bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 2 lipca 2024 r. Tematem spotkania będzie omówienie obowiązków i kar dla pracodawców w zakresie ustawy o sygnalistach. Dla uczestników przewidziany jest prezent!

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

REKLAMA

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Zdrowie pracowników priorytetem. Art. 222 Kodeksu pracy do zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

REKLAMA