reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Utrata prawa jazdy bywa bolesna zarówno dla kierowcy jak i jego rodziny. Warto wiedzieć co zrobić i gdzie się udać, aby jak najszybciej odzyskać potrzebny dokument. Od 2012 roku, gdy zacznie obowiązywać nowa ustawa „O kierujących pojazdami” będzie to znacznie trudniejsze niż dotychczas.

Jak tracimy prawo jazdy?

Aktualnie prawo jazdy najczęściej zabierane jest kierowcy po przekroczeniu limit punktów karnych oraz wskutek orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Także w przypadku jego podrobienia, zniszczenia, po upłynięciu terminu ważności policjant będzie zobligowany do zatrzymania dokumentu. Pojawienie się przeciwwskazań zdrowotnych również może wiązać się z jego utratą.

Zobacz: Taksówkarze a przewóz osób

Na jak długo tracimy?

W sytuacji, gdy prowadziliśmy pojazd w stanie nietrzeźwości sąd morze orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W zależności od wagi przewinienia, sąd w niektórych przypadkach musi orzec taki zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 10 lat a w wyjątkowych sytuacjach nawet dożywotnio.
W okresie obowiązywania zakazu nie można zdawać egzaminu na prawo jazdy. Okres biegu zakazu rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu dokumentu prawa jazdy do urzędu.

Nie można ubiegać się o skrócenie orzeczonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów.

Jak odzyskać?

W przypadku przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak alkoholizm czy choroby psychiczne, odzyskać prawo jazdy można dopiero po decyzji lekarza, który uzna, że przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów ustąpiły.

W sytuacji, gdy sąd wyda zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie przekraczający roku, osoba taka nie będzie musiała zdawać ponownie egzaminu, wystarczy, że zgłosi się do właściwego wydziału komunikacji po odbiór dokumentu. W uzasadnionych przypadkach sąd może nakazać sprawdzenie stanu zdrowia kierowcy.

Zobacz: Dziura w drodze - odpowiedzialność zarządcy

Przekroczenie limitu

Okresowo z konta usuwane są punkty przypisane wykroczeniu, od którego minął jeden rok. Całkowicie będzie można pozbyć się punktów karnych po upłynięciu roku od momentu ostatniego wykroczenia, które było w ewidencji. Jeśli natomiast przekroczymy limit 24 punktów, policja skonfiskuje dokument i prześlę odpowiednią informację do starosty. Następnie ukarany kierowca otrzyma skierowanie na egzamin teoretyczny i praktyczny sprawdzający kwalifikacje oraz termin, do którego trzeba go zdać.

Możesz zmniejszyć liczbę punktów karnych, które masz na koncie o 6. Masz do tego prawo raz na pół roku, jeśli jeszcze nie uzbierałeś 24 punktów i tylko w sytuacji, gdy prawo jazdy masz dłużej niż rok. Aby skreślić 6 punktów ze swojego konta, trzeba wziąć udział w krótkim szkoleniu przeprowadzanym przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Za kurs trzeba zapłacić ok. 300zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama