reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Nowe przepisy dotyczące quadów

Nowe przepisy dotyczące quadów

Od 11 lutego 2012 roku zaczną obowiązywać regulacje ustawy o kierujących pojazdami, która zmienia przepisy ruchu drogowego, w szczególności zasady dotyczące poruszania się quadami. Ustawa wprowadza definicję, która spowoduje konieczność rejestracji Quadów jako czterokołowców lub czterokołowców lekkich.

Dotychczasowe przepisy prawa o ruchu drogowym nie określają zasad dotyczących quadów. W praktyce, na podstawie interpretacji przepisów, rejestrowano większe pojazdy tego typu jako samochody, a małe jako motorowery.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku., o kierujących pojazdami reguluje tę materię, wprowadzając definicję czterokołowca. Każdy quad zostanie zarejestrowany jako czterokołowiec.

Jak będziemy rejestrować quady po zmianach przepisów?

Będą dwie możliwości rejestracji. Quady o masie własnej do 550 kg w przypadku przewozu rzeczy i 400 kg w przypadku przewozu osób, będziemy rejestrować jako czterokołowce.

Zobacz: Czy mogę jeździć Quadem?

Definicja czterokołowca

Czterokołowiec z definicji jest to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla. Do jazdy takim quadem będzie wymagane przynajmniej prawo jazdy kategorii B1, takie jak na małe samochody osobowe. Prawo jazdy takie można uzyskać już w wieku 16 lat.

Czterokołowce lekkie

Druga możliwość dotyczy quadów, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Quad taki, musi również mieć masę do 350 kg. Wówczas będzie można go zarejestrować jako czterokołowiec lekki. Do jazdy takim quadem, będzie wymagana nowa kategoria prawa jazdy AM. Prawo jazdy takie będzie mógł otrzymać już 14-latek.

Zobacz: Sprowadzanie używanych samochodów z Niemiec – uwaga na haczyki w umowach!

Co w praktyce oznacza zdefiniowanie quadów jako czterokołowców?

Uregulowanie tej kwestii oznacza, iż jazda quadami będzie całkowicie poddana przepisom prawa. Pojazdy takie nie będę mogły wyjeżdżać na autostrady i drogi ekspresowe.

Przepisy wprowadzają również obowiązek jazdy w kasku, w przypadku jeżeli quad nie jest fabrycznie wyposażony w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa. Obowiązek jazdy w kasku będzie dotyczył nie tylko kierującego quadem ale również i pasażerów. Osoby nie przestrzegające obowiązku jazdy w kasku, policja będzie karać mandatami.

Zobacz: 8 zasad wypożyczania samochodu podczas zagranicznych wakacji

Nowa kategoria prawa jazdy

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nową kategorię prawa jazdy- AM. Kategoria ta, zastąpi obecną kartę motorowerową i podniesie próg wiekowy niezbędny do jej uzyskania. Konieczność wyrobienia takiej kategorii lub wyższej do tego by jeździć quadem nawet zarejestrowanym jako czterokołowiec lekki, obejmie także osoby pełnoletnie. Dotyczyć będzie osób, które skończą 18 lat już po wejściu w życie nowej ustawy.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

quad
quad

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama