Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twoje prawa podczas ferii

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli ferie zamierzasz spędzić aktywnie i myślisz nad wykupieniem wycieczki powinieneś wcześniej dowiedzieć się jakie przysługują ci prawa, a jakie obowiązki względem klientów ma biuro podróży.

Nie musisz się godzić na wszystko, co proponuje w umowie biuro podróży. Pamiętaj, że wykupując wycieczkę organizator zobowiązuje się względem ciebie do prawidłowego wykonania wszystkich usług, które wynikają z programu wyjazdu.

REKLAMA

Biuro podróży nie ma możliwości, by uszczuplić twoje prawa. Jeżeli kupujesz wycieczkę po okazyjnej cenie, nie oznacza to, że masz wymagać mniej. Nie wierz w to, że oferta last minute nie może podlegać reklamacji (czytaj: prawa turysty przy ofercie last minute).

Zapoznaj się z zasadami odpowiedzialności biura podróży. Dzięki temu będzie mógł skutecznie dochodził swoich praw (czytaj: za co nie odpowiada biuro podróży).

Nie obawiaj się, że twój organizator podniesie cenę wycieczki z błahego powodu. Zmiana ceny jest możliwa, ale są to sytuacje wyjątkowe (czytaj: kiedy organizator może podwyższyć cenę wycieczki).

Czasami zdarzają się sytuacje, że program wymarzonej wycieczki okaże się inny od tego, który obiecywał organizator. Często wynika to z przyczyn, które są od niego niezależne. Nawet wtedy ma on jednak wobec turystów określone obowiązki (czytaj: zmiana programu wycieczki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu

REKLAMA

Nie lekceważ skutków jakie mogą wynikać z szaleństw na stoku. Jeżdżąc na nartach nie odpowiadasz tylko za siebie, ale również za innych narciarzy. W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek możemy się narazić na roszczenia odszkodowawcze osób trzecich. Będziesz odpowiedzialny nie tylko za koszty leczenia, ale również zniszczonego sprzętu narciarskiego.

Warto więc pomyśleć przed wyjazdem o kupnie specjalnego ubezpieczenia dla narciarzy. Pozwoli to uniknąć nie tylko roszczeń poszkodowanych przez nas osób, ale również kosztów związanych z akcją poszukiwawczą, czy też leczeniem szpitalnym (czytaj: ubezpieczenia dla narciarzy). Świadomość, że w sytuacjach wyjątkowych możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela na pewno poprawi komfort naszego wypoczynku.

Jeżeli zamiast polskich gór wolisz alpejskie stoki, pamiętaj najpierw uzyskać z NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej w sytuacjach wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej będziesz traktowany, jak obywatele kraju twojego pobytu. To istotne uprawnienie, lecz nie oznacza wcale, że nie będziemy musieli w ogóle płacić np. za ratownictwo górskie.

Prawo do reklamacji

Nie wahaj się korzystać z prawa do reklamacji. Nawet najmniejsza niezgodność wycieczki z umową i obietnicami organizatora może powodować, że będziesz mógł domagać się odszkodowania. W pokoju brak jest balkonu, klimatyzacja nie działa, a winda się zepsuła? Nie wahaj się zgłosić to pilotowi wycieczki (czytaj: wysokość odszkodowania).

Co w umowie, a co w reklamie

REKLAMA

Zanim jednak wyjedziesz na ferie pamiętaj, by przeczytać swoją umowę z organizatorem. Zwróć uwagę zwłaszcza na postanowienia, które wskazują obowiązki, jakich musisz dopełnić. Pozwoli to później uniknąć sytuacji, kiedy organizator będzie starał się uchylić od odpowiedzialności (czytaj: dlaczego warto zapoznać się z umową).

Sprawdź, czy są różnice między folderem reklamowym a treścią umowy. Pamiętaj jednak, że sam folder daje ci określone prawa i stwarza po stronie organizatora konkretne obowiązki (czytaj: czy reklama biura daje nam jakieś prawa).

Dowiedz się więcej:

Tutaj znajdziesz więcej informacji o prawach turysty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

    Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

    TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

    Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

    Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

    Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

    Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

    Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

    REKLAMA

    Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

    Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

    Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

    Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

    Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

    Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

    Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

    REKLAMA

    UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

    Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

    Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

    Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

    REKLAMA