| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Twoje prawa podczas ferii

Twoje prawa podczas ferii

Jeżeli ferie zamierzasz spędzić aktywnie i myślisz nad wykupieniem wycieczki powinieneś wcześniej dowiedzieć się jakie przysługują ci prawa, a jakie obowiązki względem klientów ma biuro podróży.

Nie musisz się godzić na wszystko, co proponuje w umowie biuro podróży. Pamiętaj, że wykupując wycieczkę organizator zobowiązuje się względem ciebie do prawidłowego wykonania wszystkich usług, które wynikają z programu wyjazdu.

Biuro podróży nie ma możliwości, by uszczuplić twoje prawa. Jeżeli kupujesz wycieczkę po okazyjnej cenie, nie oznacza to, że masz wymagać mniej. Nie wierz w to, że oferta last minute nie może podlegać reklamacji (czytaj: prawa turysty przy ofercie last minute).

Zapoznaj się z zasadami odpowiedzialności biura podróży. Dzięki temu będzie mógł skutecznie dochodził swoich praw (czytaj: za co nie odpowiada biuro podróży).

Nie obawiaj się, że twój organizator podniesie cenę wycieczki z błahego powodu. Zmiana ceny jest możliwa, ale są to sytuacje wyjątkowe (czytaj: kiedy organizator może podwyższyć cenę wycieczki).

Czasami zdarzają się sytuacje, że program wymarzonej wycieczki okaże się inny od tego, który obiecywał organizator. Często wynika to z przyczyn, które są od niego niezależne. Nawet wtedy ma on jednak wobec turystów określone obowiązki (czytaj: zmiana programu wycieczki).

Nie lekceważ skutków jakie mogą wynikać z szaleństw na stoku. Jeżdżąc na nartach nie odpowiadasz tylko za siebie, ale również za innych narciarzy. W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek możemy się narazić na roszczenia odszkodowawcze osób trzecich. Będziesz odpowiedzialny nie tylko za koszty leczenia, ale również zniszczonego sprzętu narciarskiego.

Warto więc pomyśleć przed wyjazdem o kupnie specjalnego ubezpieczenia dla narciarzy. Pozwoli to uniknąć nie tylko roszczeń poszkodowanych przez nas osób, ale również kosztów związanych z akcją poszukiwawczą, czy też leczeniem szpitalnym (czytaj: ubezpieczenia dla narciarzy). Świadomość, że w sytuacjach wyjątkowych możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela na pewno poprawi komfort naszego wypoczynku.

Jeżeli zamiast polskich gór wolisz alpejskie stoki, pamiętaj najpierw uzyskać z NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej w sytuacjach wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej będziesz traktowany, jak obywatele kraju twojego pobytu. To istotne uprawnienie, lecz nie oznacza wcale, że nie będziemy musieli w ogóle płacić np. za ratownictwo górskie.

Nie wahaj się korzystać z prawa do reklamacji. Nawet najmniejsza niezgodność wycieczki z umową i obietnicami organizatora może powodować, że będziesz mógł domagać się odszkodowania. W pokoju brak jest balkonu, klimatyzacja nie działa, a winda się zepsuła? Nie wahaj się zgłosić to pilotowi wycieczki (czytaj: wysokość odszkodowania).

Zanim jednak wyjedziesz na ferie pamiętaj, by przeczytać swoją umowę z organizatorem. Zwróć uwagę zwłaszcza na postanowienia, które wskazują obowiązki, jakich musisz dopełnić. Pozwoli to później uniknąć sytuacji, kiedy organizator będzie starał się uchylić od odpowiedzialności (czytaj: dlaczego warto zapoznać się z umową).

Sprawdź, czy są różnice między folderem reklamowym a treścią umowy. Pamiętaj jednak, że sam folder daje ci określone prawa i stwarza po stronie organizatora konkretne obowiązki (czytaj: czy reklama biura daje nam jakieś prawa).

Dowiedz się więcej:

Tutaj znajdziesz więcej informacji o prawach turysty.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »