| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Twoje prawa podczas ferii

Twoje prawa podczas ferii

Jeżeli ferie zamierzasz spędzić aktywnie i myślisz nad wykupieniem wycieczki powinieneś wcześniej dowiedzieć się jakie przysługują ci prawa, a jakie obowiązki względem klientów ma biuro podróży.

Nie musisz się godzić na wszystko, co proponuje w umowie biuro podróży. Pamiętaj, że wykupując wycieczkę organizator zobowiązuje się względem ciebie do prawidłowego wykonania wszystkich usług, które wynikają z programu wyjazdu.

Biuro podróży nie ma możliwości, by uszczuplić twoje prawa. Jeżeli kupujesz wycieczkę po okazyjnej cenie, nie oznacza to, że masz wymagać mniej. Nie wierz w to, że oferta last minute nie może podlegać reklamacji (czytaj: prawa turysty przy ofercie last minute).

Zapoznaj się z zasadami odpowiedzialności biura podróży. Dzięki temu będzie mógł skutecznie dochodził swoich praw (czytaj: za co nie odpowiada biuro podróży).

Nie obawiaj się, że twój organizator podniesie cenę wycieczki z błahego powodu. Zmiana ceny jest możliwa, ale są to sytuacje wyjątkowe (czytaj: kiedy organizator może podwyższyć cenę wycieczki).

Czasami zdarzają się sytuacje, że program wymarzonej wycieczki okaże się inny od tego, który obiecywał organizator. Często wynika to z przyczyn, które są od niego niezależne. Nawet wtedy ma on jednak wobec turystów określone obowiązki (czytaj: zmiana programu wycieczki).

Nie lekceważ skutków jakie mogą wynikać z szaleństw na stoku. Jeżdżąc na nartach nie odpowiadasz tylko za siebie, ale również za innych narciarzy. W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek możemy się narazić na roszczenia odszkodowawcze osób trzecich. Będziesz odpowiedzialny nie tylko za koszty leczenia, ale również zniszczonego sprzętu narciarskiego.

Warto więc pomyśleć przed wyjazdem o kupnie specjalnego ubezpieczenia dla narciarzy. Pozwoli to uniknąć nie tylko roszczeń poszkodowanych przez nas osób, ale również kosztów związanych z akcją poszukiwawczą, czy też leczeniem szpitalnym (czytaj: ubezpieczenia dla narciarzy). Świadomość, że w sytuacjach wyjątkowych możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela na pewno poprawi komfort naszego wypoczynku.

Jeżeli zamiast polskich gór wolisz alpejskie stoki, pamiętaj najpierw uzyskać z NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej w sytuacjach wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej będziesz traktowany, jak obywatele kraju twojego pobytu. To istotne uprawnienie, lecz nie oznacza wcale, że nie będziemy musieli w ogóle płacić np. za ratownictwo górskie.

Nie wahaj się korzystać z prawa do reklamacji. Nawet najmniejsza niezgodność wycieczki z umową i obietnicami organizatora może powodować, że będziesz mógł domagać się odszkodowania. W pokoju brak jest balkonu, klimatyzacja nie działa, a winda się zepsuła? Nie wahaj się zgłosić to pilotowi wycieczki (czytaj: wysokość odszkodowania).

Zanim jednak wyjedziesz na ferie pamiętaj, by przeczytać swoją umowę z organizatorem. Zwróć uwagę zwłaszcza na postanowienia, które wskazują obowiązki, jakich musisz dopełnić. Pozwoli to później uniknąć sytuacji, kiedy organizator będzie starał się uchylić od odpowiedzialności (czytaj: dlaczego warto zapoznać się z umową).

Sprawdź, czy są różnice między folderem reklamowym a treścią umowy. Pamiętaj jednak, że sam folder daje ci określone prawa i stwarza po stronie organizatora konkretne obowiązki (czytaj: czy reklama biura daje nam jakieś prawa).

Dowiedz się więcej:

Tutaj znajdziesz więcej informacji o prawach turysty.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK