REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli ferie zamierzasz spędzić aktywnie i myślisz nad wykupieniem wycieczki powinieneś wcześniej dowiedzieć się jakie przysługują ci prawa, a jakie obowiązki względem klientów ma biuro podróży.

Nie musisz się godzić na wszystko, co proponuje w umowie biuro podróży. Pamiętaj, że wykupując wycieczkę organizator zobowiązuje się względem ciebie do prawidłowego wykonania wszystkich usług, które wynikają z programu wyjazdu.

REKLAMA

Biuro podróży nie ma możliwości, by uszczuplić twoje prawa. Jeżeli kupujesz wycieczkę po okazyjnej cenie, nie oznacza to, że masz wymagać mniej. Nie wierz w to, że oferta last minute nie może podlegać reklamacji (czytaj: prawa turysty przy ofercie last minute).

Zapoznaj się z zasadami odpowiedzialności biura podróży. Dzięki temu będzie mógł skutecznie dochodził swoich praw (czytaj: za co nie odpowiada biuro podróży).

Nie obawiaj się, że twój organizator podniesie cenę wycieczki z błahego powodu. Zmiana ceny jest możliwa, ale są to sytuacje wyjątkowe (czytaj: kiedy organizator może podwyższyć cenę wycieczki).

Czasami zdarzają się sytuacje, że program wymarzonej wycieczki okaże się inny od tego, który obiecywał organizator. Często wynika to z przyczyn, które są od niego niezależne. Nawet wtedy ma on jednak wobec turystów określone obowiązki (czytaj: zmiana programu wycieczki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu

REKLAMA

Nie lekceważ skutków jakie mogą wynikać z szaleństw na stoku. Jeżdżąc na nartach nie odpowiadasz tylko za siebie, ale również za innych narciarzy. W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek możemy się narazić na roszczenia odszkodowawcze osób trzecich. Będziesz odpowiedzialny nie tylko za koszty leczenia, ale również zniszczonego sprzętu narciarskiego.

Warto więc pomyśleć przed wyjazdem o kupnie specjalnego ubezpieczenia dla narciarzy. Pozwoli to uniknąć nie tylko roszczeń poszkodowanych przez nas osób, ale również kosztów związanych z akcją poszukiwawczą, czy też leczeniem szpitalnym (czytaj: ubezpieczenia dla narciarzy). Świadomość, że w sytuacjach wyjątkowych możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela na pewno poprawi komfort naszego wypoczynku.

Jeżeli zamiast polskich gór wolisz alpejskie stoki, pamiętaj najpierw uzyskać z NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej w sytuacjach wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej będziesz traktowany, jak obywatele kraju twojego pobytu. To istotne uprawnienie, lecz nie oznacza wcale, że nie będziemy musieli w ogóle płacić np. za ratownictwo górskie.

Prawo do reklamacji

Nie wahaj się korzystać z prawa do reklamacji. Nawet najmniejsza niezgodność wycieczki z umową i obietnicami organizatora może powodować, że będziesz mógł domagać się odszkodowania. W pokoju brak jest balkonu, klimatyzacja nie działa, a winda się zepsuła? Nie wahaj się zgłosić to pilotowi wycieczki (czytaj: wysokość odszkodowania).

Co w umowie, a co w reklamie

REKLAMA

Zanim jednak wyjedziesz na ferie pamiętaj, by przeczytać swoją umowę z organizatorem. Zwróć uwagę zwłaszcza na postanowienia, które wskazują obowiązki, jakich musisz dopełnić. Pozwoli to później uniknąć sytuacji, kiedy organizator będzie starał się uchylić od odpowiedzialności (czytaj: dlaczego warto zapoznać się z umową).

Sprawdź, czy są różnice między folderem reklamowym a treścią umowy. Pamiętaj jednak, że sam folder daje ci określone prawa i stwarza po stronie organizatora konkretne obowiązki (czytaj: czy reklama biura daje nam jakieś prawa).

Dowiedz się więcej:

Tutaj znajdziesz więcej informacji o prawach turysty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: wypłaty od 1 lipca 2025 r. Najpierw 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA