REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienić sprzedawcę energii

Anna Śmigulska
Jak zmienić sprzedawcę energii?
Jak zmienić sprzedawcę energii?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rynek energetyczny w Polsce został otwarty w lipcu 2007 roku. Dzięki temu mamy możliwość zmiany sprzedawcy energii. Mimo to nadal wielu z nas nie wie jak dokładnie tego dokonać. Poniżej przedstawiony został prosty poradnik na ten temat.

Na początku trzeba poznać kilka pojęć niezwykle ważnych w prawie energetycznym. Należy rozróżnić podmioty występujące w sprzedawcy i dystrybutora sieci.

REKLAMA

Sprzedawcą jest każdy przedsiębiorca, który jest w stanie sprzedaż nam energię elektryczną. Natomiast spółką dystrybucyjną jest odpowiedzialna za przyłączenie odbiorców do swej sieci, dostarczanie im energii. Rozróżnić więc należy umowę zakupu samego towaru od jej przesyłania. W tej chwili wszyscy konsumenci mogą korzystać z tych dwóch usług, tzw. umowy handlowej i dystrybucyjnej, od dwóch różnych przedsiębiorców.

Procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej:

 • zawierasz umowę sprzedaży energii lub gazu z wybranym przez Ciebie sprzedawcą – warto wcześniej zrobić rozeznanie na rynku i wybrać najlepszą ofertę sprzedawcy. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu zapisów umowy, porównaniu cen;
 • wypowiadasz umowę dotychczasowemu odbiorcy. Kolejność nie jest przypadkowa, chodzi o zapewnieni ciągłości sprzedaży i przesyłu;

Jeżeli dotychczasowym sprzedawcą energii elektrycznej była spółka dystrybucyjna, to wypowiedzenie dotyczy tzw. umowy kompleksowej, czyli umowy handlowej i dystrybucyjnej.

 • informujesz na piśmie o tym fakcie operatora systemu, do którego sieci jesteś przyłączony. Informacja powinna być sporządzona w formie pisemnej i powinna zawierać
  • określenie stron nowej umowy sprzedaży,
  • termin obowiązywania umowy,
  • planowane ilości dostaw energii,
  • określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe (najczęściej będzie nim nowy sprzedawca).
 • operator potwierdza przyjęcia zgłoszenia (zgłoszenia dokonuje również sprzedawca) i informuje Cię o ewentualnym wystąpieniu niezgodności i konieczności dokonania korekty zgłoszenia. Ma na to 14 dni
 • zawierasz umowę o świadczenie usługi dystrybucji. W ten sposób otrzymujesz energię przesyłaną od operatora, a zakupioną od sprzedawcy. Masz wiec 2 umowy, które wchodzą w życie z dniem rozwiązania dotychczasowej umowy zawartej ze spółką dystrybucyjną. tzw. umowy kompleksowej

Niekiedy zmiana sprzedawcy energii wiąże się z koniecznością dostosowania liczników, tzw. układów pomiarowo—rozliczeniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • operator systemu dokonuje odczytu twojego licznika. Powinien to zrobić w dniu wejścia w życie umowy z nowym sprzedawcą. Jeżeli odczyt nie jest możliwy, to powinien być dokonany najpóźniej w ciągu 5 dni od momentu zmiany sprzedawcy;
 • zawarłeś 2 umowy: jedna dotyczy sprzedaży energii, a druga jej dystrybucji, czyli dostarczania np. prądu do Twojego domu. W ten sposób otrzymujesz 2 faktury od dwóch przedsiębiorców.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz też: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: Nie można pobierać jednocześnie renty i świadczenia pielęgnacyjnego powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może odmówić zawieszenia jednego z nich powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

REKLAMA

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

REKLAMA