REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?/Fot. Shutterstock
Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

Emeryci bardzo często nie mają możliwości na podjęcie się dodatkowej pracy zarobkowej w wyniku chorób, które spotykają ich w podeszłym wieku. Niestety, pomimo braku sił, a także wielu problemów zdrowotnych, muszą oni tak samo jak każdy w pełni sprawny człowiek opłacać rachunki, wynajem mieszkania, kupować żywność a także niejednokrotnie siatki leków.

REKLAMA

Problemy finansowe

Coraz większe problemy finansowe spowodowane brakiem możliwości na poprawę płynności powodują ogromny stres. Emeryci, którzy znajdują się u schyłku wypłacalności bardzo często podejmują decyzje o zawarciu niewielkich zobowiązań pieniężnych w parabankach, które oferują bardzo wysokie oprocentowania kredytów gotówkowych. Nie mają oni jednak innego wyboru, kiedy w kolejnym z rzędu miesiącu zderzają się z sytuacją braku możliwości zakupu niezbędnych do życia produktów. Należy również pamiętać, że emeryci mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia, których wysokość zależy od ich sytuacji finansowej, niepełnosprawności czy wieku. Co jednak w sytuacji, kiedy zarówno otrzymywana emerytura, jak i pozyskiwane świadczenia nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a wcześniej zawarte zobowiązania kredytowe stają się wymagalne?

Egzekucje komornicze

W chwili, kiedy dłużnik zaprzestaje spłacania zawartych zobowiązań, stają się one wymagalne, a wierzyciele rozpoczynają pierwsze kroki celem odzyskania swoich należności. Komornik uruchamia postępowania egzekucyjne, zajmując dochody, aby uregulować zaległe zobowiązania. To jednak powoduje kompletny brak środków na bieżące potrzeby dłużnika. Komornika obowiązuje jednak kwota wolna od zajęć. Jest to ustalony ustawowo limit określający jaka część dochodów może zostać zajęta przez komornika. Ustawa szczególnie chroni emerytów i rencistów, ponieważ prawo pozwala na zajęcie jedynie 25% dochodów z tytułu otrzymywanej emerytury lub renty. W 2021 roku, kwota wolna od egzekucji wynosi 75% najniższej emerytury lub renty. Zatem komornik w 2021 roku ma obowiązek pozostawić emerytowi równowartość 879 zł. To jednak dotyczy wyłącznie dłużników, których należności nie wynikają z zaległości alimentacyjnych. W tej sytuacji, komornik ma prawo zająć aż 60% świadczenia emerytalnego. Niestety bardzo często długi sięgają do tak horrendalnych wysokości, że dłużnik nie jest w stanie im sprostać, co wtedy?

Upadłość rozwiązaniem problemów finansowych

Dłużnik, który kompletnie stracił możliwość regulowania swoich zobowiązań, staje się niewypłacalny. W takiej sytuacji istnieje rozsądne rozwiązanie – upadłość konsumencka. Upadłość ma doprowadzić dłużnika do odzyskania płynności finansowej, a także wstrzymuje wszelkie dotychczas prowadzone egzekucje komornicze. Dłużnik po ogłoszeniu wobec niego upadłości, staje się upadłym. Od tej chwili, nie musi już odpowiadać na telefony, wezwania oraz kontaktować się ze stale nękającymi go wcześniej wierzycielami. Upadły w postępowaniu upadłościowym ma również możliwość otrzymania całkowitego umorzenia zobowiązań, co oznacza, że jego długi zostaną zlikwidowane. Jest to najpewniej najbardziej pożądany i największy plus ogłoszenia przez dłużnika upadłości.

Podsumowując, warto pamiętać o możliwościach, które daje nam ustawodawca. W obecnej sytuacji ogłoszenie upadłości konsumenckiej może odbyć się nawet kompletnie bez wychodzenia z domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA