Kategorie

Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?/Fot. Shutterstock
Shutterstock
Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

Emeryci bardzo często nie mają możliwości na podjęcie się dodatkowej pracy zarobkowej w wyniku chorób, które spotykają ich w podeszłym wieku. Niestety, pomimo braku sił, a także wielu problemów zdrowotnych, muszą oni tak samo jak każdy w pełni sprawny człowiek opłacać rachunki, wynajem mieszkania, kupować żywność a także niejednokrotnie siatki leków.

Problemy finansowe

Coraz większe problemy finansowe spowodowane brakiem możliwości na poprawę płynności powodują ogromny stres. Emeryci, którzy znajdują się u schyłku wypłacalności bardzo często podejmują decyzje o zawarciu niewielkich zobowiązań pieniężnych w parabankach, które oferują bardzo wysokie oprocentowania kredytów gotówkowych. Nie mają oni jednak innego wyboru, kiedy w kolejnym z rzędu miesiącu zderzają się z sytuacją braku możliwości zakupu niezbędnych do życia produktów. Należy również pamiętać, że emeryci mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia, których wysokość zależy od ich sytuacji finansowej, niepełnosprawności czy wieku. Co jednak w sytuacji, kiedy zarówno otrzymywana emerytura, jak i pozyskiwane świadczenia nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a wcześniej zawarte zobowiązania kredytowe stają się wymagalne?

Egzekucje komornicze

W chwili, kiedy dłużnik zaprzestaje spłacania zawartych zobowiązań, stają się one wymagalne, a wierzyciele rozpoczynają pierwsze kroki celem odzyskania swoich należności. Komornik uruchamia postępowania egzekucyjne, zajmując dochody, aby uregulować zaległe zobowiązania. To jednak powoduje kompletny brak środków na bieżące potrzeby dłużnika. Komornika obowiązuje jednak kwota wolna od zajęć. Jest to ustalony ustawowo limit określający jaka część dochodów może zostać zajęta przez komornika. Ustawa szczególnie chroni emerytów i rencistów, ponieważ prawo pozwala na zajęcie jedynie 25% dochodów z tytułu otrzymywanej emerytury lub renty. W 2021 roku, kwota wolna od egzekucji wynosi 75% najniższej emerytury lub renty. Zatem komornik w 2021 roku ma obowiązek pozostawić emerytowi równowartość 879 zł. To jednak dotyczy wyłącznie dłużników, których należności nie wynikają z zaległości alimentacyjnych. W tej sytuacji, komornik ma prawo zająć aż 60% świadczenia emerytalnego. Niestety bardzo często długi sięgają do tak horrendalnych wysokości, że dłużnik nie jest w stanie im sprostać, co wtedy?

Upadłość rozwiązaniem problemów finansowych

Dłużnik, który kompletnie stracił możliwość regulowania swoich zobowiązań, staje się niewypłacalny. W takiej sytuacji istnieje rozsądne rozwiązanie – upadłość konsumencka. Upadłość ma doprowadzić dłużnika do odzyskania płynności finansowej, a także wstrzymuje wszelkie dotychczas prowadzone egzekucje komornicze. Dłużnik po ogłoszeniu wobec niego upadłości, staje się upadłym. Od tej chwili, nie musi już odpowiadać na telefony, wezwania oraz kontaktować się ze stale nękającymi go wcześniej wierzycielami. Upadły w postępowaniu upadłościowym ma również możliwość otrzymania całkowitego umorzenia zobowiązań, co oznacza, że jego długi zostaną zlikwidowane. Jest to najpewniej najbardziej pożądany i największy plus ogłoszenia przez dłużnika upadłości.

Podsumowując, warto pamiętać o możliwościach, które daje nam ustawodawca. W obecnej sytuacji ogłoszenie upadłości konsumenckiej może odbyć się nawet kompletnie bez wychodzenia z domu.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.