| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Czym jest występek chuligański?

Czym jest występek chuligański?

Występek chuligański to zamach na zdrowie, na wolność, na cześć lub nietykalność cielesną, na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego.

Definicja występku chuligańskiego została zawarta w art. 115 § 21 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem występkiem o charakterze chuligańskim jest występek polegający na umyślnym zamachu na zdrowie, na wolność, na cześć lub nietykalność cielesną, na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego, na porządek publiczny, albo na umyślnym niszczeniu, uszkodzeniu lub czynieniu niezdatną do użytku cudzej rzeczy, jeżeli sprawca działa publicznie i bez powodu albo z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

Zobacz: Kodeks karny

Występek chuligański występuje wówczas jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:
- sprawca podejmuje zamach na zdrowie, wolność, cześć lub nietykalność cielesną innej osoby lub na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządowych albo niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku cudzą rzecz.
Przyjmuje się więc, że występki chuligańskie występują najczęściej w stosunku do przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu (np. art. 156 § 1, art. 157 § 1 i 2, art. 158 § 1, art. 159), przestępstw przeciwko wolności (art. 189, 190 § 1, art. 191 § 1, art. 193), przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej (art. 212 § 1 i 2, art. 216 § 1 i 2, art. 217 § 1), przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu (np. art. 163 § 1, art. 164 § 1, art. 167, 172), oraz przestępstw niszczenia lub uszkadzania mienia z art. 288 § 1 i 2 k.k.

- sprawca musi działać umyślnie

Doktryna opowiada się ze poglądem, że umyślność w występku chuligańskim może być w obu postaciach zamiaru (zamiar bezpośredni i zamiar ewentualny).

- sprawca musi działać publicznie i bez powodu lub z oczywiście błahego powodu okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

W uchwale Sądu Najwyższego z 20 września 1973 r. (VI KLZP 26/73) zawarto definicję działania publicznego. Według powołanego orzeczenia "działanie "publicznie" zachodzi wówczas, gdy bądź ze względu na miejsce działania, bądź ze względu na okoliczności i sposób działania sprawcy jego zachowanie się jest lub może być dostępne (dostrzegalne) dla nieokreślonej liczby osób, przy czym sprawca mając świadomość tej możliwości co najmniej na to się godzi".

Forum: Prawo karne

Działanie bez powodu lub z oczywiście błahego powodu występuje natomiast wówczas jeśli w żaden racjonalny sposób nie można wytłumaczyć zachowania się sprawcy. 

Zobacz:Ocena opinii biegłego w postępowaniu karnym

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »