REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gwarancja wyłącza ustawową odpowiedzialność sprzedawcy

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Sprzedawca ponosi ustawową odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową.
Sprzedawca ponosi ustawową odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową.

REKLAMA

REKLAMA

Przy wystawianiu gwarancji sprzedawca poinformował mnie, iż dotyczy ona jedynie telewizora, a nie pilota. Stwierdził, iż wynika to z tego, że wcześniej zdarzały się sytuacje, w których pilot nie działał właściwie. Czy w takiej sytuacji mogę reklamować także pilota?

Wystawienie przez sprzedawcę lub producenta gwarancji na zakupiony przez nas towar nie wyłącza ustawowej odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru z umową. Wybór uprawnień będzie należał do konsumenta.

REKLAMA

Kupujący, który nabył towar działający wadliwie ma kilka możliwości wyboru. Jeżeli na sprzedany towar została udzielona mu gwarancja, a zakupiony towar jest niezgodny z umową dochodzi do zbiegu uprawnień. Po pierwsze klient może skorzystać z praw, które daje mu gwarancja. Po drugie może dochodzić roszczeń związanych z ustawową odpowiedzialnością sprzedawcy za niezgodność towaru z umową.

Gwarancja

Udzielenie konsumentowi gwarancji na sprzedawany towar nie jest obowiązkiem. Jest ona narzędziem walki o konsumenta, gdyż zwiększa jego ufność względem jakości towaru. Gwarancja to dobrowolne i umowne zobowiązanie, w którym gwarant określa właściwości towaru i zobowiązuje się do określonych działań na wypadek, gdyby towar im nie odpowiadał.

Brak jest sprecyzowanego zbioru podmiotów, które wystawiają gwarancję. Przeważnie może to uczynić sprzedawca lub producent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zmiany w gwarancji konsumenckiej

Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu niezgodności z umową

O ile gwarancja jest zobowiązaniem gwaranta, które powstaje w wyniku stosownego zastrzeżenia umownego (w przypadku gwarancji sprzedawcy) lub odrębnej umowy (w przypadku gwarancji producenta), o tyle odpowiedzialność z tytułu niezgodności z umową wynika z ustawy i jest niezależna od udzielenia gwarancji.

Zastrzeżenie w gwarancji iż jej udzielenie wyłącza lub też ogranicza uprawnienia kupującego wynikające z niezgodności towaru z umową jest niedopuszczalne.

REKLAMA

Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej w przypadku, gdy towar jest niezgodny z umową kupujący może domagać się nieodpłatnej naprawy lub wymiany na nowy, wolny od wad. Ostatecznie może żądać także obniżenia ceny albo odstąpić od umowy.

Takie uprawnienia kupującego nie mogą być ograniczone w żaden sposób. Jeżeli gwarancja obejmuje tylko poszczególne części nie oznacza to, że nie możemy skutecznie dochodzić roszczeń z odpowiedzialności ustawowej.

Wyłączenie odpowiedzialności z tytułu niezgodności towaru

Kupując towar konsument powinien pamiętać o sytuacjach, które wyłączają odpowiedzialność sprzedawcy. Nie odpowiada on za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub powinien był wiedzieć. W danej sytuacji istotne byłoby stwierdzenie, czy sprzedawca poinformował kupującego, że kupowany sprzęt ma wady. Stwierdzenie faktu, że zdarzały się przypadki działającego wadliwie towaru nie pozbawia nas roszczeń względem sprzedawcy.

Zobacz również: Czy konsument musi udowodnić niezgodność towaru z umową

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

REKLAMA