REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje testament w 2023 r.

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Jaka jest wysokość opłat za sporządzenie testamentu? Czy za testament każdego rodzaju trzeba zapłacić?
Jaka jest wysokość opłat za sporządzenie testamentu? Czy za testament każdego rodzaju trzeba zapłacić?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sporządzenie testamentu wymaga poniesienia kosztów. Jaka jest wysokość opłat za sporządzenie testamentu? Czy za testament każdego rodzaju trzeba zapłacić?

Spadkodawca musi ponieść koszty sporządzenia:

REKLAMA

 • testamentu notarialnego oraz 
 • testamentu allograficznego (urzędowego, administracyjnego). 

Ile kosztuje testament u notariusza

Za sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego trzeba zapłacić notariuszowi taksę notarialną, czyli wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnej. Wysokość wynagrodzenia notariusza co do zasady określa się na podstawie umowy notariusza ze stroną czynności – w przypadku sporządzenia testamentu jest to spadkodawca. Wynagrodzenie to nie może być jednak wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności. W praktyce notariusze pobierają zwykle taksę w wysokości maksymalnej.

Kup książkę: Darowizny, testamenty, spadki. Przykładowe zapisy i wzory

Maksymalna stawka taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego:

 • testament wynosi 50 zł
 • testament zawierający zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku (wydziedziczenie) – 150 zł
 • testament zawierający zapis windykacyjny – 200 zł
 • odwołanie testamentu – 30 zł

Powyższe kwoty nie uwzględniają podatku VAT. Dodatkowe koszty testamentu notarialnego obejmują opłatę za wypisy (6 zł plus VAT za każdą stronę). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Co to jest zapis zwykły

Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły).

Co to jest zapis windykacyjny 

W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. 

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być: 

 • rzecz oznaczona co do tożsamości; 
 • zbywalne prawo majątkowe; 
 • przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne; 
 • ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności; 
 • ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej.
Co to jest wydziedziczenie?

W testamencie spadkodawca może pozbawić uprawnionego prawa do zachowku. Zachowek to określona część wartości udziału spadkowego, która należy się zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

Wydziedziczenie może nastąpić z przyczyn określonych w Kodeksie cywilnym, a przyczyna wydziedziczenia musi wynikać z treści testamentu. Ponadto, spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył,

W przypadku, gdy sporządzenie testamentu odbywa się poza kancelarią notarialną, notariusz może zwiększyć swoje wynagrodzenie maksymalnie o:

 • 50 zł – jeśli testament został sporządzony w porze dziennej, tzn. między godz. 8.00 a 20.00;
 • 100 zł – jeśli testament został sporządzony w porze nocnej (20.00 – 8.00) lub w dniu wolnym od pracy.

Ile kosztuje testament w urzędzie

W przypadku testamentu allograficznego trzeba zapłacić opłatę skarbową. Opłata skarbowa za sporządzenie protokołu zawierającego ostatnią wolę spadkodawcy wynosi 22 zł. Do opłaty tej nie dolicza się podatku VAT.

Kup ebook: Zachowek - uprawnieni, obliczanie, wydziedziczenie

Testament allograficzny może być sporządzony w ten sposób, że spadkodawca w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec: 

 • wójta (burmistrza, prezydenta miasta), 
 • starosty, 
 • marszałka województwa, 
 • sekretarza powiatu albo gminy lub 
 • kierownika urzędu stanu cywilnego. 

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

Jakie testamenty są bezpłatne

Spadkodawca nie ponosi żadnych opłat za sporządzenie testamentu pisemnego (własnoręcznego, holograficznego), a także – w przypadku sporządzenia testamentu szczególnego (ustnego, podróżnego, wojskowego). 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Waldi
  2023-02-24 15:04:05
  Po co w Polsce sporządzac testament skoro i tak ci co nie zostą w nim ujęci mogą starać się o zchówek .Co za prawo ? smiechu warte
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Danaa
  2023-02-26 12:41:54
  Prawo polskie depcze ostatnią wolę zmarłego. To przykre ,że po śmierci nie jest spełniona wola zmarłego.Bo ktoś tam ma prawo do zachowku. Zatwierdzone w prawie polskim.
  0
 • Klara
  2023-05-28 17:21:28
  Mi pomogła w sprawie testamentu notariusz Cejrowska z jednej z tczewskich kancelarii. Szczerze polecam.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

REKLAMA

Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

REKLAMA

Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

REKLAMA