REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozprawa, Wykroczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Protokół jako czynność urzędowa

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia, podobnie jak i w innych procedurach zachodzi konieczność dokumentowania podejmowanych czynności procesowych. Ma to niezwykle istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia treści przyszłego merytorycznego rozstrzygnięcia, ale również z uwagi na możliwość kontroli prawidłowości i kierunku postępowania w oparciu o wskazane dokumenty.

Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?


Decydując się na zakup naszą uwagę powinniśmy skierować na te najmniejsze i najlżejsze. Komfort użytkowania zapewnią nam żelowe wkładki oraz elastyczne pałąki.

Na czym polega sprostowanie treści protokołu rozprawy?

Z uwagi na fakt, iż zapisy protokołów rozpraw oraz posiedzeń zawierają treści niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłego orzeczenia sądowego bardzo ważne jest aby zachowana była pełna korelacja między opisem zdarzeń oraz wypowiedzi, które miały miejsce na rozprawie, a ich odzwierciedleniem w protokole.

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym

W postępowaniu wykroczeniowym zarówno pokrzywdzony występujący jako oskarżyciel posiłkowy, jak i pokrzywdzony występujący samodzielnie w procesie mają prawo do ustanowienia jednego pełnomocnika w procesie. Pełnomocnik ten może pochodzić z wyboru strony (na podstawie oddzielnej umowy cywilnoprawnej) lub być wyznaczony przez sąd z urzędu.

REKLAMA

Notatka urzędowa i jej znaczenie procesowe

Zgodnie z treścią przepisu art. 37 p. 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, notatkę urzędową sporządza się w odniesieniu do czynności co do których nie sporządza się protokołu, a także inne zdarzenia, które mają znaczenie dla postępowania. Notatka urzędowa może być odczytywana na rozprawie, a na okoliczność jej sporządzenia (oraz zawartej w niej treści) może być przesłuchiwana osoba, która sporządziła daną notatkę służbową.

Czy świadek może domagać się zwrotu kosztów stawiennictwa?

Osoba, która została wezwana przez sąd na świadka może domagać się zwrotu wydatków poniesionych w związku z dojazdem na rozprawę. Na wniosek takiej osoby sąd zwróci jej należności.

Czy przez CB radio mogę wezwać pomoc w razie wypadku?

Nieco wątpliwa etykieta rozmów tzw. mobilek sprawia, że najważniejsze funkcje CB radia zostały przyćmione przez te najpraktyczniejsze. Nie wszyscy pamiętają, że oprócz kanału „19” istnieją też inne. Oto wykaz kanałów CB radia.

Nowy sposób na nietrzeźwych kierowców: alkoskaner

Od środy stołeczna policja ma nową broń w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Jest nim alkoskaner.

REKLAMA

Policjanci zmuszani do dawania mandatów zamiast pouczeń


Funkcjonariusze policji są rozliczani z liczby mandatów. Zbyt mała ich ilość rodzi podejrzenia o korupcję i prowokuje kontrolę ze strony biura spraw wewnętrznych.

Czy można jeździć z uszkodzoną tablicą rejestracyjną?


Jeżeli w jakikolwiek sposób tablica rejestracyjna naszego samochodu uległa usterce nie powinniśmy się specjalnie tym faktem zamartwiać. No chyba, że nie będziemy w stanie naprawić jej samodzielnie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Wypożyczenie samochodu na Malcie jest bardzo opłacalne i stanowi doskonałą formę spędzenia wakacji na terytorium tego państwa. Podróż po wyspach pozwoli nam na obcowanie z śródziemnomorską atmosferą i historią, która wiąże się z Zakonem Rycerzy Maltańskich.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. II


Podróżując po Grecji kontynentalnej poznamy obyczaje, prawa i system funkcjonowania tego śródziemnomorskiego kraju. Grecka kuchnia pozwoli nam na degustację śródziemnomorskich smaków a dziedzictwo kulturowe przeniesie nas do starożytnych czasów.

Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Udzielenie pełnomocnictwa w niektórych sytuacjach wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowi wykroczenie skarbowe. Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.

Mandat za wyrzucone baterie

Za wyrzucenie baterii lub akumulatora do śmietnika Inspekcja Ochrony Środowiska może nałożyć mandat karny w wysokości 500 zł.

Kiedy nieletni trafia do policyjnej izby dziecka

Młody człowiek, który niszczy ławkę w parku lub zakłóca porządek publiczny może być zatrzymany i umieszczony w policyjnej izbie dziecka. O zatrzymaniu niezwłocznie zawiadamia się rodziców.

Przebieg rozprawy rozwodowej

Sąd w trakcie postępowania rozwodowego jest zobowiązany ustalić okoliczności rozkładu pożycia i zbadać sytuację małoletnich dzieci.

Ograniczenia w sprzedaży dopalaczy

Państwo konsekwentnie zmierza do ograniczenia sprzedaży dopalaczy. Posłowie właśnie skierowali do Sejmu projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy, nad własnym projektem pracuje również Ministerstwo Zdrowia. Proponowane zmiany mają zwiększyć ochronę małoletnich przed szkodliwym działaniem dopalaczy m.in. poprzez ograniczenie ich dostępności oraz zakaz promocji.

Straż miejska nie ukarze za niewskazanie sprawcy

W postanowieniu z dnia 29 czerwca 2010 r. Sąd Najwyższy wskazał, że straż miejska nie może kierować do sądu wniosku o ukaranie właściciela pojazdu za niewskazanie sprawcy wykroczenia któremu powierzył samochód, a wszelkie sprawy w tym zakresie powinna przekazywać policji.

Jakie są uprawnienia funkcjonariuszy Policji?

Głównym organem uprawnionym do kierowania ruchem drogowym jest Policja. W związku z tym funkcjonariusze posiadają szereg kompetencji dających im możliwość realizowania swoich zadań związanych z ruchem drogowym.

Jakie kary za baterię wyrzuconą do śmietnika

Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii. Większość z nich kończy swój żywot na śmietniku. Niewiele osób wie, że wyrzucenie zużytej baterii do śmietnika grozi karą grzywny w wysokości 500 zł.

Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego?

Rozprawa Sądu Dyscyplinarnego odbywa się z wyłączeniem jawności z możliwością udziału w niej notariuszy. Rozprawą kieruje Przewodniczący Sądu, który czuwa nad tym by w sprawie wyjaśnione zostały wszystkie istotne okoliczności.

Czym charakteryzuje się rozprawa

Rozprawa jest centralnym punktem postępowania cywilnego. Na rozprawie po raz pierwszy dochodzi do zetknięcia się sądu ze stronami postępowania oraz stron ze sobą. Najważniejszym momentem rozprawy jest wydanie orzeczenia kończącego sprawę.

Fotoradary wyłącznie w miejscach zagrożenia

Sejmowa Komisja Infrastruktury przygotowała projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakładający, że fotoradary będą umieszczane tylko w miejscach , gdzie rzeczywiście występuje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w związku z nadmierną prędkością.

Kary za umieszczanie reklam w niedozwolonych miejscach

Wszechobecne na ulicach plakaty i ulotki zaśmiecają miasta. Nawet jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do tego widoku nie oznacza to, że musimy taki stan tolerować. Jest to nie tylko kwestia walorów estetycznych ale również respektowania prawa, bowiem wieszanie plakatów, ulotek oraz reklam w miejscach niedozwolonych, takich jak słupy energetyczne, latarnie czy fasady budynków, stanowi wykroczenie.

Można bezkarnie deptać trawniki

Leżysz na trawie w parku, słońce przyjemnie grzeje, czytasz ciekawą książkę i… popełniasz wykroczenie. Wielu z nas nawet nie miało świadomości, że ten „pamiętający jeszcze czasy PRL-u” przepis o zakazie deptania trawników na terenach przeznaczonych do użytku publicznego nadal obowiązuje.

Kto wesprze nas podczas rozprawy rozwodowej?

W trakcie rozprawy rozwodowej możemy liczyć na pomoc prawną ze strony umocowanego przez nas adwokata. Wsparcia psychicznego mogą udzielić nam osoby zaufania.

Jakie są wymagania dotyczące stosowania znaków bezpieczeństwa?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, nie zapominając o właściwym stosowaniu znaków bezpieczeństwa oraz prawidłowym oznaczaniu różnego rodzaju przeszkód lub niebezpiecznych miejsc i dróg w zakładzie pracy.

Polskie Normy

Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczoną na zasadzie wyłączności symbolem PN.

Jakie sankcje grożą za brak zeznania podatkowego

30 kwietnia minął termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2009. Jeżeli uczynimy to po terminie, zostaniemy ukarani karą grzywny. Jeszcze ostrzejsza kara czeka nas, jeśli ukryjemy nasze dochody i w ogóle zeznania nie złożymy.

Umieszczanie ogłoszeń bez zezwolenia

Artykuł kodeksu wykroczeń mówi o umieszczaniu ogłoszeń w miejscu nie dozwolonym. Jest to dość drobne wykroczenie, jednak to, że umieszczono je w kodeksie wykroczeń powinno uświadamiać nam, że stanowi to czyn, za który grożą sankcje karne.

Zmiany w kodeksie karnym wykonawczym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który dotyczy podmiotów gdzie wykonywana jest kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna.

Sądy działają coraz lepiej

Statystyki pokazują że sądy w 2009 r. działały lepiej i sprawniej niż w poprzednim roku. W 2009 r. w sądach powszechnych załatwiono (merytorycznie lub formalnie) 12 080 tys. spraw. Natomiast w roku 2008 r. było ich (11 155 tys.) co oznacza wzrost o 924 tys. tj. o 8,2%.

Niepoczytalność lub poczytalność ograniczona sprawcy wykroczenia

Przepisy kodeksu wykroczeń precyzyjnie regulują sytuacje, gdy sprawcą wykroczenia jest osoba, co do której istnieją wątpliwości odnośnie stanu jej zdrowia psychicznego.

Rozprawy będą nagrywane

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie tzw. protokółu elektronicznego, czyli nagrywanie rozpraw. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które ułatwią przebieg prowadzonych postępowań.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - aspekty praktyczne

Przepisy kodeksu karnego stanową o odpowiedzialności karnej nie tylko za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, regulują także odpowiedzialność za prowadzenie w stanie nietrzeźwości innych pojazdów.

Kara za występek o charakterze chuligańskim (art. 57a)

Skazując za występek o charakterze chuligańskim, sąd wymierza karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Wymiar środków karnych (art. 56)

Przepisy dotyczące zasad wymiaru kary stosuje się również do orzekania innych środków przewidzianych przez kodeks karny.

Indywidualizacja wymiaru kary (art. 55)

Okoliczności wpływające na wymiar kary uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą.

Wychowawcze oddziaływanie na nieletniego (art. 54)

Wymierzając karę nieletniemu albo młodocianemu, sąd kieruje się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować. Wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa nie ukończył 18 lat, nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Zakłócanie ciszy nocnej

Należy pamiętać, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22 do 6 rano. To okres, w którym bezwzględnie przysługuje nam prawo do odpoczynku. Każdy kto zakłóca ciszę w porze nocnej może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Wyłudzenie usługi hotelowej

W praktyce działalności hotelarskiej zdarzają się przypadki, że gość hotelowy nie dokonuje zapłaty za pokój, za zjedzone w tym czasie posiłki i wykonane rozmowy telefoniczne. W takich sytuacjach, zwykle hotel pozywa taką osobę o zapłatę. Jaka jest jednak kwalifikacja tego czynu, czy jest on jeszcze wykroczeniem, czy już przestępstwem?

Publiczna zbiórka pieniędzy bez zezwolenia

Publiczne zbiórki pieniędzy są obecnie bardzo popularną metodą gromadzenia funduszy przez różnego rodzaju organizacje pozarządowe, które przeznaczają je na realizację swoich statutowych zadań. Aby zapobiec nadużyciom ze strony osób nieuczciwych tego rodzaju publiczne zbieranie pieniędzy wymaga uzyskania uprzedniego pozwolenia władzy.

Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego

Każdy użytkownik samochodu zobowiązany jest do używania świateł przez cały rok. Mimo takiego obowiązku wielu kierowców zapomina o ich używaniu stwarzając niebezpieczeństwo na drodze. Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego stanowi wykroczenie na podstawie kodeksu wykroczeń.

Rzucanie kamieniami w pojazd mechaniczny

Bezpieczeństwo drogowe jest bardzo ważną sprawą dla nas wszystkich. Każdego dnia na drogach dochodzi do wielu wypadków. Mogą one mieć różne przyczyny, takie jak: nadmierna prędkość, alkohol, lekceważenie przepisów, czy też po prostu zwykła lekkomyślność. Statystyki pokazują, że ostatnio zwiększyła się liczba przypadków niebezpiecznych zachowań ludzi polegających na rzucaniu kamieniami lub innymi przedmiotami w samochody. Nie trudno się domyślić, że takie zachowania mogą powodować zagrożenia dla samego pojazdu oraz dla jego pasażerów.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przez kierowców jest negatywnym, lecz bardzo częstym zjawiskiem. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od poziomu alkoholu u kierującej pojazdem osoby czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Natomiast zawsze jego popełnienie jest związane z zastosowaniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Co grozi za żebranie

Kodeks wykroczeń przewiduje karalność za żebranie w miejscu publicznym. Osoba, która łamie ten przepis może być pociągnięta do odpowiedzialności. Za żebranie w miejscu publicznym grozi kara ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł lub kara nagany.

Środki oddziaływania wychowawczego

Środki oddziaływania wychowawczego stanowią swoisty instrument oddziaływania na sprawcę, charakterystyczny dla prawa wykroczeń. Jego dobrodziejstwo polega na tym, że w określonych sytuacjach sprawcy wykroczenia, który powinien zostać ukarany, nie wymierza się kary lecz stosuje o wiele mniej dolegliwy środek, np. środek wychowawczy w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia.

Postępowanie przyspieszone

Postępowanie przyspieszone to szczególny tryb postępowania w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, który posiada swoje odrębne uregulowania procesowe. Stosuje się go do sprawców ujętych na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia i niezwłocznie doprowadzonych do sądu.

Postępowanie nakazowe

Postępowanie nakazowe jest tzw. szczególnym trybem postępowania w kodeksie postępowania w sprawach wykroczeń. Jego odrębność polega na tym, że w sytuacji, gdy sąd uzna, iż wina obwinionego i okoliczności czynu nie budzą wątpliwości, wydaje bez przeprowadzania rozprawy wyrok na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i doręcza go stronom wraz z wnioskiem o ukaranie.

Kradzież i przywłaszczenie cudzej rzeczy

W kodeksie wykroczeń karalna jest zarówno kradzież, jak i przywłaszczenie mienia (cudzej rzeczy ruchomej), jeżeli wartość przedmiotu nie przekracza 250 zł (w przeciwnym wypadku jest to już przestępstwo). Zwraca uwagę fakt, iż nie tylko sprawca podlega odpowiedzialności za wykroczenie, ale również podżegacz i pomocnik, a dodatkowo obok dokonania sprawca odpowiada również za samo usiłowanie popełnienie tego wykroczenia.

REKLAMA