Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu więzienie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące więzienie.
Wydawanie posiłków więźniom przez okno w drzwiach celi - względy bezpieczeństwa
Aktualizacja: 02.03.2020
Zdaniem służby więziennej decyzja dyrektora więzienia o dystrybucji posiłków przez okna w drzwiach celi podyktowana jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa i porządku. »
Praca więźnia a prawo do spaceru
Aktualizacja: 10.02.2020
Więzień powinien mieć możliwość codziennych spacerów poza godzinami jego pracy. Plan spacerów w danym areszcie musi zostać skonstruowany w taki sposób, aby gwarantował realizację prawa do spaceru. »
Skargę więźnia można badać po względem merytorycznym - RPO
Aktualizacja: 03.02.2020
RPO zadał Sądowi Najwyższemu pytanie prawne dotyczące badania skargi więźnia na decyzję: prezesa sądu, sędziego penitencjarnego, dyrektora zakładu karnego i aresztu śledczego, dyrektora okręgowego i generalnego Służby Więziennej, komisji penitencjarnej oraz kuratora sądowego. Czy skargi należy badać wyłącznie pod kątem formalnym, czy także merytorycznym? »
Odizolowanie więźnia z podejrzeniem gruźlicy
Aktualizacja: 27.01.2020
Odizolowanie więźnia z podejrzeniem gruźlicy od współmieszkańców celi powinno nastąpić już w dniu ujawnienia tych podejrzeń. Są oni bowiem najbardziej narażeni na zakażenie. »
Kącik zabaw więziennej sali widzeń - czas skazanego z dziećmi
Aktualizacja: 07.09.2020
RPO interweniował w sprawie skazanego, któremu nie pozwolono odejść od stolika w celu spędzenia czasu z jego dziećmi w kąciku zabaw więziennej sali widzeń. Zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym jest to możliwe za zgodą funkcjonariusza. »
Kobiecie w więzieniu należy się pełny komplet bielizny
Aktualizacja: 29.10.2019
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie bielizny przysługującej kobiecie będącej w więzieniu. Dotychczas skazana lub aresztowana nie otrzymywała biustonosza. »
Cele więzienne maksymalnie 10-osobowe - RPO
Aktualizacja: 17.09.2019
Cele więzienne powinny być maksymalnie 10-osobowe. RPO wystąpił do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, który podzielił to stanowisko. Cele z większą liczbą osadzonych mają zostać zlikwidowane. »
Kontrola osobista więźnia a prawo do sądu - RPO
Aktualizacja: 28.08.2019
Kontrola osobista więźnia stanowi przedmiot zmian w Kodeksie karnym wykonawczym. Przepisy regulujące kontrolę osobistą przeprowadzaną przez Policję, Straż Graniczną, straż gminną, ABW i CBA powinny odnosić się także do Straży Więziennej. Muszą określać granice tej kontroli oraz przewidywać możliwości zaskarżenia jej do sądu. »
Regulamin więzienia a prawa więźnia
Aktualizacja: 12.08.2019
Regulaminy więzień często są sprzeczne z prawem. RPO zwraca uwagę Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na odzież nieadekwatną do temperatury otoczenia, brak napojów w trakcie spaceru w upały, uniemożliwienie zabawy z dzieckiem podczas widzenia i brak możliwości korzystania z komputera tymczasowo aresztowanych. »
Wydawanie posiłków więźniom przez otwór w drzwiach narusza godność - RPO
Aktualizacja: 06.08.2019
Zdaniem Rzecznika Paw Obywatelskich wydawanie więźniom posiłków przez otwór w drzwiach cel mieszkalnych narusza ich godność. Nie może stanowić to zasady. Taka procedura powinna być stosowana wyłącznie wówczas, gdy przemawiają za tym szczególne względy ochronne. »
Zalecenia penitencjarno-ochronne nie mogą ingerować w prawa więźniów - RPO
Aktualizacja: 27.05.2019
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że zalecenia penitencjarno-ochronne Służby Więziennej nie mogą ingerować w prawa więźniów. Nie mogą być stosowane w sposób nadmierny i nieuzasadniony. »
Program PO WER - m.in. integracja społeczno-zawodowa więźniów i Romów
Aktualizacja: 21.05.2019
Środki z programu PO WER (Program Wiedza Edukacja Rozwój) przeznaczane są na realizację różnego rodzaju projektów mających na celu m.in. integrację społeczno-zawodową więźniów (projekt "Nowa Droga – wsparcie osób młodych opuszczających zakłady karne lub areszty śledcze"), Romów (projekt "Pewne jutro poprzez aktywność zawodowo-edukacyjną - projekt dla społeczności romskiej Dolnego Śląska"), doskonalenie umiejętności pracowników pomocy społecznej (projekt "Specjalista pracy socjalnej") czy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzieży w OHP (projekt "Od szkolenia do zatrudnienia"). »
Decyzja o udziale w komunii córki powinna należeć do więźnia i jego rodziny - RPO
Aktualizacja: 20.05.2019
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich decyzja o udziale w komunii córki pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej powinna należeć do więźnia i jego rodziny. »
Przepustka dla więźnia na pogrzeb - uprzedzenie o kajdankach, odzieży więziennej i straży
Aktualizacja: 07.05.2019
Więzień, który otrzymuje przepustkę losową na pogrzeb bliskiej osoby, powinien zostać uprzedzony o warunkach przepustki już w decyzji o zgodzie na nią. Więźniowie jeżdżą na pogrzeb w kajdankach, odzieży więziennej i pod strażą. Taka informacja mogłaby wpłynąć na zmianę decyzji o uczestnictwie w pogrzebie. »
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności – WZÓR
Aktualizacja: 13.12.2018
Co do zasady, kara pozbawienia wolności powinna zostać wykonana niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku skazującego. W wyjątkowych sytuacjach wskazanych w przepisach Kodeksu karnego wykonawczego, możliwe jest odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Jak powinien wyglądać wniosek o odroczenie kary? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie