REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Władza rodzicielska, Majątek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Gdy syn lub córka są w związku małżeńskim pojawia się wątpliwość. Czy obdarowując jedno z nich, prawo do darowizny mają oboje? Przecież mają wspólność majątkową….

Kto może być ojcem chrzestnym?

W świecie współczesnym daje się zauważyć pewne odejście od prawnych i historycznych nakazów dotyczących wyboru chrzestnego podczas sakramentu chrztu. W tej chwili jest to najlepszy przyjaciel, często brat lub siostra, ktoś, kto jest ważny dla rodziców. Ale czy chrzestny powinien być wybierany według takiej miary?

Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Przepisy o odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków istotnie ewaluowały w styczniu 2005r. Obecnie małżonek jest znacznie lepiej chroniony przed zobowiązaniami zaciągniętymi przez współmałżonka.

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

REKLAMA

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Zasadniczą funkcją ustroju rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków jest ochrona tego z małżonków, który z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych lub z innych przyczyn, np. stanu zdrowia, nie mógł pracować zarobkowo i powiększać swego majątku bądź jego możliwości były ograniczone.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to ściśle z nią związane prawa i obowiązki związane z wychowaniem dziecka. Wymaga ona czynnego działania rodziców a więc prawo powinno reagować na wszystkie przerwy w jej czynnym wykonywaniu.

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Warunki ustawowego upoważnienia małżonka do działania za współmałżonka

W literaturze prawniczej często pojawia się kontrowersja co do tego, czy wzajemna reprezentacja małżonków jest uprawnieniem, czy też obowiązkiem. Trafny wydaje się pogląd, że nie można mówić o obowiązku. reprezentacji, skoro ustawodawca stwierdza na mocy art. 29 Kodeks rodzinny i opiekuńczy, że „małżonek może za niego działać”, „może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności”. Upoważnienie do działania za drugiego małżonka jest refleksem szeroko ujętego współdziałania małżonków i istniejącego między nimi zaufania.

REKLAMA

Władza rodzicielska powierzona ojcu

Dziecko aż do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Z reguły jest ona sprawowana przez obojga rodziców. Zdarza się jednak tak, iż jest ona powierzana wyłącznie ojcu dziecka. Niniejszy artykuł przedstawi prawne uregulowania powyższej kwestii.

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej

Rozwód nie zawsze musi się skończyć walką o władzę rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Nierozwiedziony partner

Obecnie jestem w trakcie rozstawania się z moim partnerem, który postanowił wrócić do swojej żony, z którą nigdy się nie rozwiódł. W związku z tym, że przed kilka lat żyliśmy wspólnie, wiele rzeczy, często bardzo kosztownych kupowaliśmy razem. Teraz partner twierdzi, że nie mam prawa do tych rzeczy, czy ma rację?

Czy niepełnoletnia córka ma władzę rodzicielską nad swoim dzieckiem

W obecnych czasach ciąże nieletnich zdarzają się bardzo często. Dla samej młodej matki, ale także dla jej rodziców i rodziny często jest to ogromny szok. Jak wygląda kwestia władzy rodzicielskiej w takim wypadku?

Kiedy potrzebna jest zgoda rodzica na czynność prawną dziecka

Dzieci, jako osoby mające niewielkie doświadczenie życiowe, w dodatku nie w pełni rozwinięte psychicznie, podlegają szczególnej ochronie prawnej.

Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa

Zaprzeczenie macierzyństwa to nic innego, jak specjalny prawny tryb wykazania, że kobieta, która jest wpisana w akcie urodzenia dziecka tak naprawdę nie jest jego matką.

Przepadek korzyści majątkowych (art. 45)

Jeżeli sprawca osiągnął z popełnienia przestępstwa, chociażby pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów wymienionych w art. 44 § 1 lub 6, sąd orzeka przepadek takiej korzyści albo jej równowartości. Przepadku nie orzeka się w całości lub w części, jeżeli korzyść lub jej równowartość podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.

Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

W czasie mojej kilkumiesięcznej choroby żona bez porozumienia ze mną zarządzała przedsiębiorstwem, które jest tylko moją własnością. Pobierała też dochody generowane z mojego majątku. Gdy wróciłem do zdrowia okazało się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa znacznie się pogorszyła. Czy małżonka miała prawo objąć pieczę nad moim majątkiem, nie pytając mnie o zgodę na każde swoje działanie?

Władza rodzicielska- poradnik

Władza rodzicielska oznacza sprawowanie opieki nad dzieckiem. Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod pojęciem władzy rodzicielskiej. Kiedy ulega ona zawieszeniu? Czy rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej? Co dzieje się z władzą rodzicielską w czasie rozwodu i separacji.

Podział majątku małżonków - poradnik

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa małżeńska. W różnych sytuacjach majątek małżonków może ulec podziałowi. Niekiedy małżonkowie sami chcą podzielić swój majątek, lecz nie wiedzą, jak tego dokonać. Poradnik odpowiada na te i inne pytania dotyczące podziału majątku małżonków.

Nowe zasady dziedziczenia - poradnik


W dniu 28 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny. Mimo tego, że nowelizacja zmienia jedynie 5 artykułów w zakresie prawa spadkowego (z kilkudziesięciu) wprowadza spore zamieszanie, zmienia bowiem (pierwszy raz od uchwalenia obecnego kodeksu cywilnego w 1964 roku) porządek dziedziczenia i znacząco rozszerza grono spadkobierców ustawowych- dopuszczając do spadku m.in. dziadków spadkodawcy i ich zstępnych (wujostwo spadkobiercy i jego kuzyni). W praktyce oznacza to, mniejszą szansę na objęcie spadku przez Skarb Państwa, ale także większe (niż do tej pory) rozbicie spadku (im więcej osób dziedziczy, tym mniejsze są ich udziały).

Separacja a podział majątku dorobkowego

Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego. Sąd nie jest jednak tym wnioskiem związany i może pozostawić go bez rozpoznania w wypadku gdy dojdzie do przekonania, że rozstrzyganie tej kwestii znacznie przedłuży całe postępowanie. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej gdy jeden z małżonków sprzeciwia się proponowanemu podziałowi czy też kwestionuje wartość majątku.

Separacja a władza rozdzicielska

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

Separacja a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi. Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego kontakty rodziców z dziećmi nie są związane z władzą rodzicielską. Oznacza to, że nawet w wypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia rodzic ma prawo do styczności z dzieckiem i dopiero pozbawienie go tej styczności przez sąd pozbawi go możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

Problem rzekomego spadkobiercy

Spadkobierca posiadający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia może dokonywać czynności prawnych dotyczących przedmiotów spadkowych.

Rodzina zastępcza

Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna.

Ustalenie macierzyństwa chroni matki zastępcze

W odróżnieniu od postępowania o ustalenie ojcostwa – w postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta dziecko urodziła.

Nierówny podział majątku małżonków

Po rozwodzie ex-małżonka wnosi o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Była żona z zawodu jest kucharką, mąż – nauczycielem. Oboje mieszkają w bardzo małej miejscowości. Pani Kowalska chce by Sąd ustalił, że udziały są nierówne w dzielonym majątku, gdyż ex mąż mimo możliwości nie podjął pracy w ostatnich latach, zajmował się jedynie wychowywaniem ich wspólnego dziecka i udzielał korepetycji a Pani Kowalska zarabiała na utrzymanie domu. Czy ma rację?

Wywiezienie dziecka z kraju

W wyroku rozwodowym sąd powierzył władzę rodzicielską obojgu rodzicom nad nich małoletnim synem Kazimierzem. Następnie żona bez wiedzy męża wywiozła Kazimierza do Londynu i tam zamieszkała. Pojawia się pytanie, czy takie zachowanie było dopuszczalne w świetle prawa i czego może dochodzić przed sądem mąż

Kiedy osiąga się pełnoletność

Co do zasady dziecko staje się pełnoletnie wraz z osiągnięciem wieku 18 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może nastąpić do wcześniej.

Dziedziczenie dzieł sztuki

Mój zmarły wuj (który powołał mnie na spadkobiercę) był artystą malarzem- obrazy które po sobie pozostawił są wg rzeczoznawcy warte ok. 200.000 zł. Czy będę musiał zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

Jak rodzice reprezentują dziecko przed urzędami i sądem

Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka – oznacza to, że co do zasady zawsze mogą występować w imieniu dziecka nie mającego pełnej zdolności do czynności prawnych.

Darowizny doliczane do zachowku

Dwa miesiące temu zmarła moja mama pozostawiając spadek. Sporządziła przed śmiercią testament w którym powołała do dziedziczenia tylko jedna córkę. Najprawdopodobniej sprawa trafi do sadu ze względu na roszczenia rodzeństwa oraz ojca zmarłej dotyczące zachowku. Okazuje się jednak ze do ustalania zachowku wlicza się darowizny jakie zostały wykonane przez moją matkę na rzecz dzieci. Jak w takim wypadku będzie wyglądała kwestia zachowku? Czy możliwe jest ze nie dostanę żadnej kwoty jeżeli wartość dokonanych darowizn jest znaczna?

Rodzice nie wszystko mogą

Dzieci mogą posiadać majątek. Wynika to z podstawowych zasad podmiotowości prawnej (zdolności prawnej). Nie mogą jednak nim same dysponować – nie zawsze mogą to również zrobić ich rodzice.

Czy można unieważnić uznanie ojcostwa?

Uznałem jak mi się wydawało ojcostwo mojego syna. Okazał się jednak, że nie jestem biologicznym ojcem dziecka. Chciałbym unieważnić uznanie ojcostwa. Czy jest to możliwe. Dodam, że dziecko ma rok. 

Pominięcie spadkobiercy

Moja matka pozostawiła testament, którym do spadku powołała swojego męża Tomasza i dwoje wspólnych dzieci. Mnie, jako córkę z pierwszego małżeństwa (wychowywał mnie ojciec) pominęła w testamencie. Czy dziedziczę po mamie?

Ograniczenie zarządu rodziców majątkiem dziecka

Chcę przekazać wnukowi w darowiźnie 10.000 zł – boję się jednak, iż pieniądze przejmą jego rodzice – a nimi nie jestem w dobrych kontaktach. Wnuk ma 14 lat. Czy mogę jakoś wyłączyć rodziców od zarządu jego majątkiem?

Zaprzeczenie macierzyństwa

Wydawać by się mogło, że matka zawsze pozostaje pewna. W dobie rozwijającej się medycyny nie można jednoznacznie ustalić matki. Dlatego coraz częściej pojawiają się pozwy o zaprzeczenie macierzyństwa.

Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie

Rozwodzący się małżonkowie, toczą niekiedy prawdziwą „wojnę domową”. Przedmiotem takiej wojny często bywa spółdzielcze prawo do lokalu. 

Kiedy rodzice mogą być pozbawieni praw rodzicielskich (władzy rodzicielskiej)

Prawa rodzicielskie (władza rodzicielska) przysługujące rodzicom mogą w pewnych przypadkach zostać ograniczone, a nawet zabrane.

Na czym polega władza rodzicielska

Władza rodzicielska (często zwana prawami rodzicielskimi), to cały kompleks uprawnień jakie przysługują rodzicom względem ich dzieci.

Nadanie dziecku nazwiska

Nazwisko dziecka odzwierciedla jego pochodzenie z określonej rodziny i utrwala jego przynależność do niej.

Zaprzeczenie ojcostwa

"Mater semper certa est, pater est, quem nuptiae demonstrant". Ta łacińska paremia oznacza, iż o ile zawsze pewne jest kim jest matka - o tyle na ojca wskazuje małżeństwo. To domniemanie, można obalić w drodze powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Jakich dokumentów potrzebuje dziecko do wyjazdu zagranicznego

Wybierając się z dzieckiem za granicę należy mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granic zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Takimi dokumentami są paszport i w ograniczonym zakresie dowód osobisty.

Jak oddać dziecko do adopcji

Oddanie dziecka do adopcji to wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców na przysposobienie dziecka bez wskazywania osoby przysposabiającego (adoptującego).

Czy konieczna jest zgoda rozwiedzionego małżonka na wyjazd dziecka za granicę

Wyjazd dziecka za granicę traktowany jest jako istotna sprawa i decyzja o nim powinna być podejmowana przez obydwoje rodziców posiadających pełnie władzy rodzicielskiej.

Jakie umowy może zawierać dziecko

Na początku należy zdefiniować pojęcie dziecka i rozróżnić małoletnich przed osiągnięciem 13 roku życia i niepełnoletnich między 13-18 rokiem życia.

Przemoc wobec dzieci

Przemoc wobec dziecka jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla młodego, a często małego człowieka. Przy tym dziecko jako ofiara przemocy nie jest w stanie pomóc sobie samo dlatego tak ważna jest reakcja otoczenia, z którym dziecko się styka (np. sąsiadów, nauczycieli w szkole).

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA?

Decyzja o ustaleniu ojcostwa z pewnością nie jest prosta. Budzi wiele wąrpliwości. Nastręcza ona potencjalnym ojcom wielu problemów. Zastanawiasz od czego zacząć ustalenie ojcostwa? Przeczytaj...

Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia

Jeżeli spadkodawca nie zostawił testamentu, dziedziczenie jest ustawowe. Kodeks cywilny przewiduje, wiele różnych kombinacji – w zależności od tego ilu i jakich jest możliwych spadkobierców. Uprzywilejowane są dzieci i małżonek zmarłego.

Wzory pism

Prezentujemy wzory pism w sprawach związanych z alimentami i ustaleniem ojcostwem.

Czy ojciec ma władzę rodzicielską?

Przed sądem toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa. Czy gdyby zostało ustalone, biologicznemu ojcu dziecka będzie przysługiwała władza rodzicielska.

REKLAMA