reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Tajemnica bankowa

Tajemnica bankowa

Bank jest obowiązany do utrzymania w tajemnicy wszelkich informacji dotyczących czynności bankowych. Przypadki, w których tajemnica bankowa może być ujawniona są wyraźnie określone w ustawie.

Zakresem tajemnicy bankowej, zgodnie z art. 104 Prawa bankowego, są objęte wszelkie informacje dotyczące czynności bankowych. Są to zarówno informacje dotyczące samej czynności, jak również dotyczące osoby, która jej z bankiem dokonała, czyli np. klienta banku.

Obowiązkiem zachowania tajemnicy bankowej jest obarczony bank, także osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za pomocą których wykonuje czynności bankowe.

Przedsiębiorca będący agentem banku w zakresie przyjmowania wpłat na rachunki bankowe.

Z kim bank może podzielić się tajemnicą

Obowiązek dochowania tajemnicy bankowej oznacza, że bank oraz inne obowiązane podmioty mogą podzielić się posiadanymi informacjami wyłącznie z ograniczonym kręgiem podmiotów. Wszelkie takie wyjątki muszą jednak wynikać z unormowań ustawowych. Wśród najważniejszych podmiotów znajduje się Policja, Sąd i prokurator.

I tak zgodnie z art. 104 ust. 4 zarówno bank, jak i jego pracownicy są obowiązani do udzielania informacji Policji. W przypadku toczących się postępowań karnych w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe do banku z żądaniem informacji mogą się zwrócić sądy oraz prokuratura.

Zobacz również serwis: prawo karne

Zobacz również dział: umowy finansowe

Ujawnienie informacji wchodzących w zakres tajemnicy bankowej może mieć miejsce także w przypadku spraw cywilnych. Wtedy to stosowne żądanie może wystosować sąd cywilny, jednak tylko jeżeli dana sprawa dotyczy postępowania spadkowego, o podział majątku lub o alimenty.

Ponadto dane objęte tajemnicą bankową może otrzymać Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zakresie dotyczącym numerów rachunków bankowych płatników składek oraz przekazywania danych umożliwiających identyfikację tych posiadaczy.

Zobacz również: zwrot nienależnej emerytury

Ewentualnie upoważnienie do przekazania informacji objętych tajemnicą może wynikać ze wskazania przez stronę umowy z bankiem. Osoby postronne mogą uzyskać dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową tylko wtedy, gdy klient na piśmie upoważni bank do przekazania określonych informacji wskazanej osobie.

Odpowiedzialność odszkodowawcza

Jeżeli w wyniku bezprawnego ujawnienia tajemnicy bankowej, klientowi banku została wyrządzona szkoda, to instytucja finansowa będzie obowiązana do jej naprawienia. Poszkodowana osoba może wystąpić do sądu z powództwem odszkodowawczym. Ponadto możliwe jest również powództwo z powodu naruszenia dóbr osobistych. Wtedy w grę będzie wchodzić m.in. zadośćuczynienie.

Jednakże odpowiedzialność banku nie zaistnieje, jeżeli ten udzielił informacji podmiotowi upoważnionemu, który potem użył ich niezgodnie z przeznaczeniem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe ( Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama