REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obawa ucieczki lub ukrywania się podejrzanego a areszt tymczasowy

Obawa ucieczki lub ukrywania się musi być realna i wynikać z okoliczności konkretnej sprawy.
Obawa ucieczki lub ukrywania się musi być realna i wynikać z okoliczności konkretnej sprawy.

REKLAMA

REKLAMA

Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania to środek, który powinien być stosowany wyjątkowo i tylko wówczas, gdy inne środki zapobiegawcze nie zdołają wypełnić swojej funkcji. Obawa ukrywania się lub ucieczki sprawcy to jedna z przesłanek stosowania tymczasowego aresztowania.

Przesłanka stosowania tymczasowego aresztowania wobec sprawcy, co do którego istnieje podejrzenie, że może uciec lub się ukrywać, zwłaszcza jak nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu to przesłanka tzw. szczególna stosowania tymczasowego aresztowania ujęta w art. 258 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania karnego.

REKLAMA

Należy dodać, iż aby przesłanka ta była powodem zastosowania tymczasowego aresztowania musi się ona zbiegać z tzw. przesłankami ogólnymi stosowania tymczasowego aresztowania w postaci:

- potrzeby zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania

- sytuacji, w której dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony (lub podejrzany) popełnił przestępstwo

Na czym polega owa “obawa ucieczki lub ukrywania się”?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy wskazać, iż rzekoma obawa ucieczki lub ukrywania się musi być realna i musi wynikać z okoliczności konkretnej sprawy (tak np. wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z dnia 2 grudnia 1998, sygn. II Akz 336/09, OSA 1999 nr 7-8, poz.50, tak też w postanowieniu z dnia 18 lutego 2010 r. wskazał Sąd Apelacyjny w Krakowie, sygn. II Akz 50/10, KZS 2010/3/43)

Zobacz: Jakie są przesłanki stosowania tymczasowego aresztowania?

REKLAMA

Józef K. nie pracuje i ma stałego miejsca zamieszkania. Kiedyś miał też sprawę sądową i uciekał przed przed organami ścigania. Wystawiony był za nim list gończy, który spowodował jego ujęcie. Nowa sprawa ma równie poważny charakter co poprzednio. Wydaje się, że w takiej sytuacji istnieje ryzyko ponownej ucieczki lub ukrywania się Józefa K.

Obok listu gończego, okolicznością obciążającą oskarżonego lub podejrzanego i wskazującą na to, że może uciekać lub się ukrywać jest fakt posługiwania się przez niego sfałszowanym dokumentem lub posługiwanie się przez niego nie swoim dokumentem (a np. dokumentem brata). Wskazuje na to orzecznictwo Sądu Apelacyjnego w Krakowie (post. SA z dnia 3 września 2002 r., sygn. II Akz 345/02, KZS 2002 nr 9 poz.19) czy w Katowicach (post. SA z dnia 10 marca 2010 r. , sygn. II Akz 145/10, Prok.i Pr.-wkł. 2010/10/22, KZS 2010/6/69)

Na czym polega brak możliwości ustalenia tożsamości?

Chodzi tutaj o sytuację trwałą tj. taką, w której dana osoba nie ma dokumentów (lub ma dokumenty sfałszowane) a dane, które podaje “nie zgadzają się” z danymi, które organy ścigania są w stanie zweryfikować. Innymi słowy – nie  chodzi tutaj o sytuację braku posiadania dowodu osobistego “przy sobie”, a chodzi o realny brak możliwości identyfikacji danej osoby.

Na czym polega brak stałego miejsca pobytu?

Powyższe pojęcie nie łączy się w ogóle z pojęciem meldunku, a bardziej z miejscem, w którym oskarżony (lub podejrzany) faktycznie stale przebywa (jakby stale zamieszkuje).

Zobacz serwis: Areszt tymczasowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA