REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biwakowanie w plenerze – dopuszczenia i zakazy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamila Mazurek
Biwakowanie w plenerze – dopuszczenia i zakazy /Fot. Fotolia
Biwakowanie w plenerze – dopuszczenia i zakazy /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpalenie ogniska i rozłożenie namiotu zwykle dopuszczalne jest w wyznaczonych do tego miejscach. W związku z okresem urlopowym, należy wiedzieć, czy lasy i niektóre z form ochrony przyrody mogą służyć jak teren biwakowy.

Sezon urlopowy sprzyja wyjściom w plener. Perspektywa pobiwakowania i rozpalenia ogniska wśród dzikiej natury wydaje się zatem idealną dla zregenerowania swoich sił. Tymczasem, dokonując wyboru miejsc trzeba zwracać uwagę czy teren nie jest wydzielony i poddany restrykcjom określonych regulacji po to, by zamierzony odpoczynek nie doprowadził do przykrych konsekwencji prawnych.

REKLAMA

Biwakowanie w lesie

REKLAMA

Zgodnie z art. 5 Ustawy o lasach nadzór nad gospodarką leśną powierzony jest, w przypadku, gdy ich właścicielem jest Skarb Państwa, ministrowi właściwemu ds. środowiska. W przypadku wyłączenia spod własności państwowej – staroście. Biwakowanie jednak możliwe jest w miejscach do tego wyznaczonych przez inne podmioty - właściciela lub nadleśniczego. Chcąc rozbić namiot w danym punkcie należy sprawdzić jego pozycjonowanie w bazie turystycznej prowadzonej przez nadleśnictwo. Niesubordynacja podlega sankcjom wskazanym w kodeksie wykroczeń.

Podobnie rozpalenie ogniska, co wyraźnie akcentuje przepis - art. 30 będący enumeracją zachowań zakazanych lesie. Punkt 2 mówi, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo”, szczególnie tych związanych z rozniecaniem ognia poza miejscem do tego przeznaczonym, „korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Zatem subiektywne odczucia przesądzające o uroku danego miejsca np. wysepka nad jeziorem nie mogą być wyznacznikiem wyboru. Wyrazem nieposłuszeństwa wobec zakazu dokonywania czynności mogących spowodować pożar lub rozniecania ognia w miejscach niedozwolonych jest przewidziana w kodeksie wykroczeń kara (art. 82) – grzywny, aresztu lub nagany. Kodeks karny zaś mówi, że za sprowadzenie zagrożenia w postaci pożaru przewidziana jest sankcja pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeżeli zaś sprawca działa nieumyślnie – pozbawienia wolności do lat 3 (art. 164 kk).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej ma się sytuacja z lasami prywatnymi, ponieważ jego właściciel zgodnie z art. 28 (Ustawy o lesie), może zakazać wstępu do swojego lasu poprzez umieszczenie tablicy z odpowiednim napisem.

Ruch pojazdów w lesie

Należy pamiętać, że korzystanie z wydzielających spaliny czy wydających wyraźne dźwięki pojazdów jest pewną ingerencją w naturalny rytm i życie lasu. Stąd też, w celu zminimalizowania zakłóceń, jazda pojazdami silnikowymi, motorowerem, zaprzęgowym ograniczona jest do poruszania się drogami publicznymi, leśnymi tylko wówczas, gdy są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch na tych drogach. Jazda konna dopuszczalna jest drogami leśnymi, wyznaczonymi przez nadleśniczego (art. 29 Ustawy o lasach). Natomiast ograniczeniom tym nie podlegają osoby sprawujące szeroko rozumiany nadzór nad tym obiektem, ich właścicieli czy tych, które są powołane do reagowania na zachodzące w lasach zjawiska wynikające z działania siły wyższej.

Zobacz: Urlopy pracownicze

Zbieranie opału i wyprowadzanie psów

REKLAMA

Organizacja ogniska powinna być dobrze przemyślana, a więc wiązać się m.in. z przybyciem na miejsce już z własnoręcznie zgromadzonym zapasem opału. Istniejący w kodeksie wykroczeń, w rozdziale o Szkodnictwie leśnym, polnym i ogrodowym, art. 148 wskazuje bowiem, że wyrąb drzewa – gałęzi, korzeni, krzewów, karczowanie pniaków albo zbieranie już pozostawionego luzem w takiej formie opału, podlega karze grzywny. W razie popełnienia tego wykroczenia, można też orzec nawiązkę w wysokości 500 zł. Podmiotem odpowiedzialnym za sporządzenie spisu i zasad sprzedaży leśnego drewna jest nadleśnictwo, które dokonuje tego w zarządzeniu nadleśniczego.

Zachowanie ostrożności wymagane jest także przy biwakowaniu wspólnie z czworonogiem. Zgodnie z art. 166, ten, „kto w lesie puszcza psa luzem, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”.

Biwakowanie w parkach narodowych i rezerwatach przyrody

Przyzwolenie na swawolne działania w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, jest mniejsze niż w obszarze leśnym. Art. 15 pkt 1 Ustawy o ochronie przyrody uwypukla to poprzez zakazanie biwakowania, palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest jednak zastosowanie odstępstw – do wydania takiego zezwolenia uprawniony jest minister właściwy do spraw środowiska, po zasięgnięciu opinii dyrektora parku narodowego. Dotyczy to sytuacji związanych z ochroną przyrody, wykonywaniem badań naukowych, celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi lub sportowymi lub celami kultu religijnego pod warunkiem, że żaden z wyżej wymienionych powodów nie spowoduje negatywnego oddziaływania na przyrodę parku narodowego.

Zobacz: Wykroczenia

Grill/ognisko w publicznym parku

Co do zasady, na grillowanie w parku publicznym w polskim prawie przyzwala się, o ile zakazu tego nie przewiduje regulamin parku. Tymczasem z pojęciem tym nie jest tożsame ognisko – jako, że jest to obcowanie z otwartym ogniem, warunkiem koniecznym do jego urządzenia jest wcześniejsze i sprecyzowane wyznaczenie miejsca, na którym będzie ono rozniecane.

Ognisko na własnej działce

Rozpalenie ogniska na własnej działce nie jest sankcjonowane – jedynie o czym nie można zapomnieć to to, by odległość, w jakiej będzie tworzone od zabudowań, lasów i pól nie przekraczała 100 metrów.

Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. 1991 nr 101 poz. 444 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627 z późn. zm.)

Zobacz: Sprawy karne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

REKLAMA

Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: Co najmniej 150 zł podwyżki dla seniorów? Projekt już 6 sierpnia

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

REKLAMA

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

REKLAMA