REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biwakowanie w plenerze – dopuszczenia i zakazy

Kamila Mazurek
Biwakowanie w plenerze – dopuszczenia i zakazy /Fot. Fotolia
Biwakowanie w plenerze – dopuszczenia i zakazy /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpalenie ogniska i rozłożenie namiotu zwykle dopuszczalne jest w wyznaczonych do tego miejscach. W związku z okresem urlopowym, należy wiedzieć, czy lasy i niektóre z form ochrony przyrody mogą służyć jak teren biwakowy.

Sezon urlopowy sprzyja wyjściom w plener. Perspektywa pobiwakowania i rozpalenia ogniska wśród dzikiej natury wydaje się zatem idealną dla zregenerowania swoich sił. Tymczasem, dokonując wyboru miejsc trzeba zwracać uwagę czy teren nie jest wydzielony i poddany restrykcjom określonych regulacji po to, by zamierzony odpoczynek nie doprowadził do przykrych konsekwencji prawnych.

REKLAMA

Biwakowanie w lesie

REKLAMA

Zgodnie z art. 5 Ustawy o lasach nadzór nad gospodarką leśną powierzony jest, w przypadku, gdy ich właścicielem jest Skarb Państwa, ministrowi właściwemu ds. środowiska. W przypadku wyłączenia spod własności państwowej – staroście. Biwakowanie jednak możliwe jest w miejscach do tego wyznaczonych przez inne podmioty - właściciela lub nadleśniczego. Chcąc rozbić namiot w danym punkcie należy sprawdzić jego pozycjonowanie w bazie turystycznej prowadzonej przez nadleśnictwo. Niesubordynacja podlega sankcjom wskazanym w kodeksie wykroczeń.

Podobnie rozpalenie ogniska, co wyraźnie akcentuje przepis - art. 30 będący enumeracją zachowań zakazanych lesie. Punkt 2 mówi, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo”, szczególnie tych związanych z rozniecaniem ognia poza miejscem do tego przeznaczonym, „korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Zatem subiektywne odczucia przesądzające o uroku danego miejsca np. wysepka nad jeziorem nie mogą być wyznacznikiem wyboru. Wyrazem nieposłuszeństwa wobec zakazu dokonywania czynności mogących spowodować pożar lub rozniecania ognia w miejscach niedozwolonych jest przewidziana w kodeksie wykroczeń kara (art. 82) – grzywny, aresztu lub nagany. Kodeks karny zaś mówi, że za sprowadzenie zagrożenia w postaci pożaru przewidziana jest sankcja pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeżeli zaś sprawca działa nieumyślnie – pozbawienia wolności do lat 3 (art. 164 kk).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej ma się sytuacja z lasami prywatnymi, ponieważ jego właściciel zgodnie z art. 28 (Ustawy o lesie), może zakazać wstępu do swojego lasu poprzez umieszczenie tablicy z odpowiednim napisem.

Ruch pojazdów w lesie

Należy pamiętać, że korzystanie z wydzielających spaliny czy wydających wyraźne dźwięki pojazdów jest pewną ingerencją w naturalny rytm i życie lasu. Stąd też, w celu zminimalizowania zakłóceń, jazda pojazdami silnikowymi, motorowerem, zaprzęgowym ograniczona jest do poruszania się drogami publicznymi, leśnymi tylko wówczas, gdy są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch na tych drogach. Jazda konna dopuszczalna jest drogami leśnymi, wyznaczonymi przez nadleśniczego (art. 29 Ustawy o lasach). Natomiast ograniczeniom tym nie podlegają osoby sprawujące szeroko rozumiany nadzór nad tym obiektem, ich właścicieli czy tych, które są powołane do reagowania na zachodzące w lasach zjawiska wynikające z działania siły wyższej.

Zobacz: Urlopy pracownicze

Zbieranie opału i wyprowadzanie psów

REKLAMA

Organizacja ogniska powinna być dobrze przemyślana, a więc wiązać się m.in. z przybyciem na miejsce już z własnoręcznie zgromadzonym zapasem opału. Istniejący w kodeksie wykroczeń, w rozdziale o Szkodnictwie leśnym, polnym i ogrodowym, art. 148 wskazuje bowiem, że wyrąb drzewa – gałęzi, korzeni, krzewów, karczowanie pniaków albo zbieranie już pozostawionego luzem w takiej formie opału, podlega karze grzywny. W razie popełnienia tego wykroczenia, można też orzec nawiązkę w wysokości 500 zł. Podmiotem odpowiedzialnym za sporządzenie spisu i zasad sprzedaży leśnego drewna jest nadleśnictwo, które dokonuje tego w zarządzeniu nadleśniczego.

Zachowanie ostrożności wymagane jest także przy biwakowaniu wspólnie z czworonogiem. Zgodnie z art. 166, ten, „kto w lesie puszcza psa luzem, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”.

Biwakowanie w parkach narodowych i rezerwatach przyrody

Przyzwolenie na swawolne działania w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, jest mniejsze niż w obszarze leśnym. Art. 15 pkt 1 Ustawy o ochronie przyrody uwypukla to poprzez zakazanie biwakowania, palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest jednak zastosowanie odstępstw – do wydania takiego zezwolenia uprawniony jest minister właściwy do spraw środowiska, po zasięgnięciu opinii dyrektora parku narodowego. Dotyczy to sytuacji związanych z ochroną przyrody, wykonywaniem badań naukowych, celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi lub sportowymi lub celami kultu religijnego pod warunkiem, że żaden z wyżej wymienionych powodów nie spowoduje negatywnego oddziaływania na przyrodę parku narodowego.

Zobacz: Wykroczenia

Grill/ognisko w publicznym parku

Co do zasady, na grillowanie w parku publicznym w polskim prawie przyzwala się, o ile zakazu tego nie przewiduje regulamin parku. Tymczasem z pojęciem tym nie jest tożsame ognisko – jako, że jest to obcowanie z otwartym ogniem, warunkiem koniecznym do jego urządzenia jest wcześniejsze i sprecyzowane wyznaczenie miejsca, na którym będzie ono rozniecane.

Ognisko na własnej działce

Rozpalenie ogniska na własnej działce nie jest sankcjonowane – jedynie o czym nie można zapomnieć to to, by odległość, w jakiej będzie tworzone od zabudowań, lasów i pól nie przekraczała 100 metrów.

Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. 1991 nr 101 poz. 444 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627 z późn. zm.)

Zobacz: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 500 zł miesięcznie nie tylko dla osób starszych. Jakie kryteria i orzeczenia? [zmiany 2024 i 2025]

Świadczenie uzupełniające, często nazywane jest „500 plus dla seniora” lub „500 plus dla osób niepełnosprawnych”. Należy jednak pamiętać, iż przysługuje ono nie tylko osobom starszym. Ponadto o przyznaniu pomocy decyduje niezdolność do samodzielnej egzystencji.

MEN i MS: W szkołach zaświadczenia o niekaralności. Na odbiór dziecka. Na wycieczkę. Na basen. Na teatr. Dyrektorka przedszkola o nowych kłopotach

Dziennikarze PAP zwrócili się do MEN i Ministerstwa Sprawiedliwości z serią pytań dotyczących zaświadczeń, które w szkołach muszą przedstawiać rodzice opiekujący się dziećmi. Ich pytania dotyczyły zaświadczeń przedstawianych przez osoby odbierające dzieci ze szkoły (np. czy dziadkowie mogą?). I zaświadczeń rodziców opiekujących się dziećmi na wycieczce, na basenie, w teatrze   

Szykują się spore zmiany przepisów dla cudzoziemców w Polsce. Na lepsze? Od kiedy?

Jak co roku, po przerwie wakacyjnej, wypoczęci i naładowani wracamy do trybu pracy. Wyjątkiem nie są nasi ustawodawcy. Choć sporo tematów jest na porządku dziennym, dużo wymaga zmian i poprawy, w poniższym artykule omówimy planowane zmiany dotyczące cudzoziemców, ich pobytu i zatrudnienia w Polsce.

Aktywni rodzice w pracy. Na czym polega warunek łącznej aktywności zawodowej rodziców?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w przypadku gdy oboje rodzice osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: Składki ZUS od umów zlecenia i o dzieło możliwe od 1 stycznia 2026 r. lub 1 stycznia 2027 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wdrożenia oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło. Wiceminister Sebastian Gajewski poinformował, że decyzja w sprawie terminu wdrożenia reformy jeszcze nie zapadła. Na pewno nie nastąpi to od 1 stycznia 2025 r., może to być 1 stycznia 2026 r. czy 1 stycznia 2027 r.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Jak napisać? [punkt 7, przykład, wzór]

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje i przykładowy wzór pisma.

Pomoc rządu dla powodzian 2024: zasiłki, pieniądze na remont i odbudowę domów i budynków gospodarczych, pomoc rzeczowa i psychologiczna

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi lub podtopień w południowo-zachodniej Polsce w ostatnich dniach, są dostępne różne formy pomocy. Można otrzymać 10 tys. zł bezzwrotnego wsparcia na najpilniejsze potrzeby. Na remont lub odbudowę budynku gospodarczego można dostać do 100 tys. zł, a budynku mieszkalnego – do 200 tys. zł. Przewidziane jest dodatkowe wsparcie dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami. O pomoc mogą starać się również rolnicy, przedsiębiorcy czy studenci.

Seniorzy mają prawo czuć się oszukani. Brak drugiej waloryzacji i obcięta 14. emerytura

Seniorzy czekali na na podwójną waloryzację emerytur i rent, ale się nie doczekali. Liczyli też na wyższe 14. emerytury, ale się zawiedli. Mogą więc czuć się oszukani, ponieważ wcześniejsze zapowiedzi wskazywały na to, że będzie inaczej.

REKLAMA

Urlopy i zasiłki dla rodziców

Urlopy i zasiłki dla rodziców. Jakie urlopy przysługują rodzicom? Na jakie zasiłki mogą liczyć? Ile dni przysługuje rodzicom na opiekę nad dzieckiem? Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na kolejny rok?

Bezpłatna konsultacja i webinarium. Wsparcie we wdrożeniu ustawy o sygnalistach

Już 25 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów nakładające na pracodawców obowiązek opracowania wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Jesteś gotowy na te zmiany? A może masz pytania dotyczące ustawy o sygnalistach? Zadbaj o zgodność z przepisami i skorzystaj z bezpłatnego wsparcia.

REKLAMA