reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Różnica między przerwą a odroczeniem rozprawy

Różnica między przerwą a odroczeniem rozprawy

W postępowaniu wykroczeniowym (tak jak w procedurze karnej) ustawodawca rozróżnił dwie (choć podobne do siebie) sytuacje procesowe, w których sprawa toczy się dalej w innym terminie sądowym – zarządzenie przerwy w rozprawie oraz odroczenie rozprawy. Obie instytucje stanowią wyjątek od zasady ciągłości i szybkości rozprawy. Należy wskazać, że zasadą jest zarządzanie przez sąd przerwy w rozprawie, natomiast w przypadkach wskazanych w ustawie rozprawa jest odraczana.

Charakterystyka przerwy

Zgodnie z treścią przepisów sąd może zarządzić przerwę w rozprawie z trzech powodów: dla doprowadzenia obwinionego, dla wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. Ostatnia z wskazanych przesłanek stanowi katalog otwarty i uwzględnia takie sytuacje jak opóźnienie w rozpoznawaniu spraw na wokandzie, chwilowe problemy zdrowotne którejś ze stron.

Standardowo każdorazowa przerwa w rozprawie nie może przekraczać 21 dni (za wyjątkiem postępowania przyśpieszonego, gdzie termin ten wynosi 3 dni pod rygorem zmiany trybu postępowania na zwyczajny). W toku postępowania dopuszczalne jest zarządzenie kilku przerw.

Zarządzając przerwę sąd oznacza czas i miejsce dalszego ciągu rozprawy, a osoby obecne na rozprawie poucza się o obowiązku stawiennictwa bez wezwania oraz o konsekwencjach nieusprawiedliwionego niestawiennictwa.

Zobacz: Kiedy sprawca nie jest odpowiedzialny za swój czyn?

Charakterystyka odroczenia rozprawy

Instytucja odroczenia rozprawy jest wyjątkiem od zasady zarządzania w niej przerw. Odroczenie rozprawy następuje w 2 sytuacjach: gdy zarządzenie przerwy nie byłoby wystarczające (przykładowo wskutek zajętych terminów sądowych, lub konieczności oczekiwania dłuższego na jakąś czynność np. opinię biegłego) oraz gdy ustawa tak stanowi.

Przykładowymi sytuacjami gdy przepisy ustawy nakazują odroczenie rozprawy jest przepis art. 69 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia w zw. z art. 353 Kodeks postępowania karnego, który nakazuje odroczyć rozprawę jeśli doręczeniem zawiadomienia obrońcy lub obwinionego nie minie 7 dni (a strona wniesie o odroczenie rozprawy). Drugim przykładem jest konieczność obligatoryjnego odroczenia rozprawy w sytuacji, w której obwinionemu nie zostało doręczone wezwanie na rozprawę (art. 71 § 2 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Skutki prowadzenia rozprawy odroczonej oraz rozprawy po przerwie

W przypadku obu opisywanych instytucji zachodzi taka sytuacja, że w wskazanym przez sąd terminie rozprawa jest po prostu podejmowana i toczy się dalej. Warto podkreślić, iż nawet zmiana składu sędziowskiego obligatoryjnie nie wpływa na konieczność prowadzenia sprawy od początku (sąd może jednak taką decyzję jednak podjąć po wysłuchaniu stron). Dla porównania należy dodać, iż przyjęte rozwiązanie jest diametralnie odmienne od rozwiązania przyjętego w postępowaniu karnym, gdzie niezależnie od woli stron – zmiana w składzie orzekającym powoduje konieczność prowadzenia postępowania od początku.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Instytucja odroczenia rozprawy jest wyjątkiem od zasady zarządzania w niej przerw.
Instytucja odroczenia rozprawy jest wyjątkiem od zasady zarządzania w niej przerw.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama