reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?

Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?

Kary za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu są o wiele bardziej liberalne niż parę lat temu. W 2018 r. pijany rowerzysta nie trafi do więzienia ani nie zabiorą mu prawa jazdy. Osobie jadącej rowerem pod wpływem alkoholu grozi mandat, a w skrajnych przypadkach grzywna, areszt oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Od kliku lat kary za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu liberalizują się. Pijany rowerzysta nie trafi już do więzienia ani nie dostanie punktów karnych. Sąd też nie zabierze takiemu rowerzyście prawa jazdy na pojazd mechaniczny, co zostało niedawno potwierdzone przez Sąd Najwyższy.

Na jakie kary naraża się pijany rowerzysta?

Podstawową karą za jazdę na rowerze po alkoholu jest mandat. Jego wysokość zależy od tego czy rowerzysta został przyłapany na jeździe w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila alkoholu) czy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu).

W pierwszym przypadku, czyli w stanie po użyciu alkoholu rowerzyście grozi mandat w wysokości do 300 do 500 zł. Natomiast kierowca przyłapany na poruszaniu się na rowerze w stanie nietrzeźwości zapłaci bezwzględnie 500 zł.

Warto wspomnieć, że mandat w wysokości 150 zł można ,,zarobić'' także za przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem.

Kiedy grzywa, areszt lub zakaz prowadzenia niektórych pojazdów?

Rowerzysta będący w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, który powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym może stanąć przed sądem. W takim wypadku sąd może zdecydować o nałożeniu na sprawcę kary grzywny, aresztu czy też zakazu prowadzenia pojazdów niemechanicznych.

Polecamy produkt: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

W przypadku rowerzysty znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu nakładając karę grzywny może wymierzyć ją w wysokości od 20 do 5000 zł. Sąd może wymierzyć takiemu kierowcy karę aresztu od 5 do 14 dni. Sąd może potraktować takiego rowerzystę także zakazem prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne nawet na trzy lata

Wobec rowerzysty znajdującego się w stanie nietrzeźwości sąd może zastosować grzywnę od 50 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat albo karę aresztu od 5 do 30 dni.

Oczywiście jadąc pod wpływem alkoholu (i nie tylko) rowerzysta może dopuścić się naruszenia innych przepisów ruchu drogowego. Poniżej znajduje się odesłanie do artykułu poruszającego tematykę mandatów jakie mogą otrzymać rowerzyści.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1094 r. z późn. zm.)

Taryfikator mandatów 2018 r.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?/ fot. Fotolia
Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?/ fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama