| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Architekt

Architekt

Architekt to zawód związany z budownictwem. Architekt zajmuje się projektowaniem budynków wraz z otaczającym go terenem.

Absolwent wydziału architektur na początku swojej kariery może zarobić 1,5-2 tyś, choć mogą się pojawiać wyższe pensje. Z reguły jest zatrudniany w biurze projektowym. W przypadku architektów każdy rok pracy zawodowej powoduje zwiększenie ich wynagrodzeń. Po roku mogą liczyć na wzrost swoich zarobków o 100 %. Doświadczony architekt z pewną pozycją na rynku i dobrą renomą może pochwalić się zarobkami ponad 10 tys. zł. Zarobki w zawodzie architekta uzależnione są od pozycji firmy, w której pracują architekci. Zarobki są zależne od otrzymywanych zleceń, które otrzymuje od osób prywatnych, firm lub instytucji państwowych.

Architekci pracują m.in. w biurach projektów i pracowniach urbanistycznych w tzw. wykonawstwie, czyli w przedsiębiorstwach budowlanych. Architekci mogą także pracować w wydziałach architektury i nadzoru budowlanego jednostek administracji terenowej, np. w urzędach wojewódzkich, powiatowych, gminnych i dzielnicowych. Architekci mogą także szukać zatrudnienia w biurach pośrednictwa nieruchomości. Po odbyciu 3-letniego stażu pracy w pracowni projektowej i rocznego na budowie może założyć własną pracownie architektoniczną.

Architekt, aby mógł wykonywać swój zawód musi ukończyć studia wyższe w dziedzinie architektury. Następnie należy odbyć 3-letnią praktykę (1 rok na budowie i 2 lata w biurze architektonicznym), potwierdzoną w książce praktyki zawodowej. Po takiej praktyce można zdawać egzamin. Pozytywny wynik na egzaminie pozwala na uzyskanie uprawnień. Architekt, który otrzymał uprawnienia budowlane musi zapisać się do właściwej izby architektów. Członkostwo w samorządzie zawodowym jest obowiązkowe.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK