reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zwiększenie zasiłku chorobowego dla pracowników po 50 roku życia

Zwiększenie zasiłku chorobowego dla pracowników po 50 roku życia

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu dla pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia, wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oznacza to, że od tego roku wysokość zasiłku wzrośnie o 10 procent.

Zasadą jest, że zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu wynosi 70 proc. podstawy zasiłku. Jednak pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, zostali przez ustawodawcę uprzywilejowani. Bowiem od 1 stycznia 2011 roku w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył 50 rok życia, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zmiana prawa jest bardzo korzystna, dla starszych pracowników. Przed zmianą przepisów, pracownikom, którzy ukończyli 50 lat prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługiwało tylko przez 14 dni choroby, a nie za 33 dni, jak pozostałym pracownikom. Jeśli więc w okresie choroby przypadającej od 15 do 33 dnia pracownicy, którzy ukończyli 50 lat przebywali w szpitalu, nie otrzymywali wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80%, lecz zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Za ten sam okres młodsi pracownicy otrzymywali wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%.

Zobacz serwis: Emerytury

Pracownicy powyżej 50 roku życia nadal mają prawo do wynagrodzenia chorobowego tylko za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Jeśli jednak przebywają w szpitalu w okresie przypadającym od 15 dnia niezdolności do pracy, to uzyskają zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Zmiana prawa dotyczącego wysokości zasiłku chorobowego spowoduje usunięcie różnic w wysokości wypłacanych świadczeń związanych z niezdolnością do pracy dla pracowników. Wszyscy pracownicy w okresie pobytu w szpitalu będą dostawać jednakowe procentowo świadczenia.

Zobacz serwis: Zasiłki

Zmiany w zakresie wysokości wypłat chorobowych w czasie pobytu w szpitalu nie mają wpływu na koszty ponoszone przez pracodawców. Wzrost zasiłków będzie sfinansowany ze środków budżetu państwa.

Podstawa prawna:

Ustawa z 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 225, poz. 1463).

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama