reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego nie dla małżonka niepełnosprawnego

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego nie dla małżonka niepełnosprawnego

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje – zdaniem TK – małżonkowi niepełnosprawnego. W wyroku z dnia 8 lipca 2014 roku (sygnatura akt P 33/13) TK stwierdził, że zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego są zgodne z Konstytucją.

W wyroku z dnia 8 lipca 2014 roku (P33/13) TK orzekł o zgodności ze standardem konstytucyjnym zasad przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego. Według Trybunału, zasady te nie naruszają konstytucyjnej zasady równości i obowiązku państwa uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej dobra rodziny.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Z wnioskiem do TK wystąpił WSA w Poznaniu. Jego przedmiotem była wątpliwość co do zgodności art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (w zakresie, w jakim uzależnia przyznanie dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego od spełnienia warunku określonego w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych)  z art. 2, art. 32 ust. 1 oraz art. 71 ust. 1 Konstytucji.

WSA w Poznaniu zapytał, czy prawo do dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego  powinni mieć wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, czy tylko opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. TK przychylił się do tej drugiej opcji.

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Poddana w wątpliwość regulacja przyznawała osobom dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 100 zł, okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r (okres sześciu miesięcy). Cel i funkcje świadczenia pielęgnacyjnego  oraz dodatku nie są więc tożsame. Uprawnionymi do tego świadczenia były:

  • osoby spełniające nowe warunki uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego określone w art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych, które prawo to nabyły na mocy przepisów dotychczasowych, oraz
  • osoby, którym przyznano prawo do świadczenia pielęgnacyjnego po raz pierwszy na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014 r.

Czas wystąpienia niepełnosprawności

Zdaniem WSA przyznanie dodatku wyłącznie osobom spełniającym nowe kryteria (czas wystąpienia niepełnosprawności) i jednoczesne nieprzyznanie go tym osobom, które utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego po 30 czerwca 2013 r. narusza zasady wynikające z Konstytucji.

Wątpliwość powstała na kanwie stanu faktycznego, w którym prawa do dodatku do zasiłku pielęgnacyjnego pozbawiona została małżonka-opiekunka a niepełnosprawność jej męża powstała później niż po ukończeniu przez niego 18. bądź – w razie kontynuowania nauki – 25. roku życia.

Zadaj pytanie na Forum

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama