REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alimenty na dziecko, Alimenty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wyliczyć wysokość alimentów w wakacje?

Kwestia wyliczenia wysokości alimentów w czasie wakacji budzi wątpliwości wśród rodziców, u których dziecko nie ma stałego miejsca zamieszkania, ale spędza z nimi całość lub część wakacji. Wysokość alimentów w trakcie wakacji nie ulega zmianie, a obowiązek alimentacyjny nie wygasa nawet na okres, w którym fundujemy dziecku wakacje z własnej kieszeni.

Pozew o uchylenie alimentów – jak go przygotować?

Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka, które nie może utrzymywać się samo – dotyczy to nie tylko dzieci niepełnoletnich, lecz także studiujących lub nie posiadających zawodu umożliwiającego pracę zarobkową – zgodnie z artykułem 133 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W niektórych wypadkach rodzic może się ubiegać o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jak napisać pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – jak go przygotować?

W polskim prawie zakłada się, że ojciec dziecka to mąż matki. Jeżeli jednak stało się inaczej i ojcem dziecka jest inny mężczyzna, mąż ma prawo wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Takie zaprzeczenie bywa szczególnie ważne, gdy dochodzi do rozwodu małżonków, a mężczyzna, który nie jest ojcem dziecka, ma obowiązek płacenia alimentów na to dziecko. W jaki sposób przygotować pozew o zaprzeczenie ojcostwa? Gdzie i kiedy należy złożyć taki pozew?

Alimenty na dziecko pracujące i uczące się

Alimenty na dziecko pracujące i uczące się wynikają bezpośrednio z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pełnoletnie dziecko (pracujące i uczące się) ma bowiem prawo do alimentów ze strony rodziców, gdy nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

REKLAMA

Alimenty dla rodziców w Niemczech

Zgodnie z BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckim Kodeksem cywilnym) w Niemczech możliwe jest dochodzenie alimentów dla rodziców. Obowiązki alimentacyjne dzieci są jednak znacznie ograniczone. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można żądać alimentów dla rodziców?

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego

Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.

Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Według prawa można starać się o alimenty płacone przez dziadków na dziecko. Kiedy możemy o nie wystąpić?

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

REKLAMA

Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem

Mężczyzna, którego ojcostwo nie zostało zaprzeczone zobowiązany jest do uiszczania odpowiedniej sumy pieniężnej zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka. Wskazane świadczenie ma charakter alimentacyjny. Jakie są przesłanki istnienia tego obowiązku?

Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego

Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego może odbyć się bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Dokonuje tego pracodawca. Wierzyciel powinien złożyć w tym celu wniosek i przedstawić tytuł wykonawczy.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w 2014 roku czekają pewne zmiany. Znane są bowiem założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które to przewidują zmiany w świadczeniach z Funduszu alimentacyjnego już w pierwszym półroczu 2014 roku.

Czy należy płacić alimenty na rzecz winnego separacji małżonka?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia mogą oni żądać, aby sąd orzekł separację. Małżonkowie w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy mimo orzeczenia o winie. Jednakże czy małżonek niewinny zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz winnego małżonka?

Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków

Obowiązek alimentacyjny ma na celu zapewnienie środków utrzymania oraz w miarę potrzeb środków wychowania. W przypadku, gdy rodzic dziecka nie żyje lub nie jest w stanie dopełnić obowiązku wówczas możliwe jest, iż dziadkowie dziecka będą zobowiązani do płacenia alimentów.

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Ustalenie ojca dziecka

Ustalenie ojca dziecka może nastąpić w sądzie. Ojciec dziecka może również sam uznać swoje ojcostwo.

Zwiększenie alimentów jest możliwe

Zwiększenie kwoty zasądzonych alimentów następuje na mocy wyroku sądu. Podczas formułowania pozwu najistotniejszą kwestią jest sprecyzowanie dlaczego wnosimy o zmianę wysokości świadczenia alimentacyjnego.

Odebranie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu

Jeżeli dłużnik alimentacyjny uchyla się od spłaty alimentów można wnioskować o zabranie mu prawa jazdy. Należy również pamiętać, iż osoba niepłacąca alimentów może zostać oskarżona o uchylanie się od zobowiązań alimentacyjnych na podstawie kodeksu karnego.

Fundusz alimentacyjny 2013

Podpowiadamy jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2012/2013. Przysługują one osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.

Kiedy można stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?

Niepłacenie alimentów jest problemem wielu samotnie wychowujących dzieci rodziców. Skuteczną metodą na zmuszenie dłużnika do płacenia alimentów jest możliwość odebrania mu prawa jazdy za niepłacenie alimentów. Kiedy prawo jazdy może zostać zabrane?

Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie zgodny z Konstytucją

Zobowiązanie małżonka wyłącznie winnego rozwodu do alimentowania małżonka niewinnego, którego sytuacja materialna w istotny sposób pogorszyła się na skutek rozwodu, jest zgodne z konstytucją.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2012/2013

Wnioski o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2012/2013 przyjmowane są od 1 sierpnia.

Świadczenia przysługujące samotnym rodzicom

Samotny rodzic, który jest uprawniony do zasiłku na dziecko może otrzymać dodatek z tytułu samotnego rodzicielstwa. Uprawnienie to wynika z ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r.

Sprawa o alimenty krok po kroku

W sprawie o alimenty sąd zasądzi je, uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przeciwnym razie powództwo w jego imieniu wnosi rodzic.

Czy od alimentów musimy zapłacić podatek?

Podatek od alimentów powinniśmy zapłacić wówczas, gdy są one faktycznie otrzymane. Jednak prawo przewiduje tu kilka wyjątków.

Alimenty od ojca Włocha

Kiedy jedno z rodziców jest w posiadaniu wyroku zagranicznego, który zasądza alimenty od drugiego rodzica i powyższy wyrok musi zostać wykonany we Włoszech, uznanie wyroku zagranicznego powinno nastąpić automatycznie. Warunkiem jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów.

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego 2012

W przypadku uchylania się od zobowiązań alimentacyjnych można skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Jednakże nie można wydać decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, jeżeli w ostatnim półroczu płacił on 50% kwoty zasądzonych alimentów.

Alimenty na dziecko w sprawie rozwodowej

Rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka. Alimenty na dziecko zasądzane są już podczas rozprawy orzekającej o rozwodzie rodziców.

Alimenty orzekane przy rozwodzie

W jaki sposób sąd rozstrzyga o alimentach podczas sprawy rozwodowej? Co jest podstawą do orzekania o alimentach?

Komu przysługuje świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego?

W przypadku nie możności wyegzekwowania alimentów na dziecko, rodzic może ubiegać się o przyznanie świadczenia z Funduszu alimentacyjnego. Kiedy takie świadczenie zostanie przyznane?

Alimenty dla dziecka w Niemczech

Wysokość alimentów dla małoletnich dzieci określa tzw. Düsseldorfer Tabelle. Miarodajna jest przy tym miesięczna wysokość dochodu osoby zobowiązanej do alimentacji netto i wiek dziecka. Chodzi tutaj tylko o rodzica, który zobowiązany jest do płacenia alimentów. Rodzic, który opiekuje się i wychowuje małoletnie dziecko jest zwolniony od płacenia alimentów.

Nienależnie pobrane alimenty

Nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego podlegają zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami. Czy możliwe jest umorzenie zaległości?

Niealimentacja w prawie karnym

Ustawodawca decydując się w sposób prawnokarny chronić rodzinę, instytucję opieki oraz tzw. prawo do alimentacji ustanowił przestępstwo niealimentacji w art. 209 Kodeksu karnego, za którego popełnienie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Porady prawne: prawo rodzinne

W przypadku problemu prawnego wielu z nas poszukuje bezpłatnej porady w Internecie. Jak odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu prawa rodzinnego?

Do jakiego sądu wnieśc pozew o alimenty?

Pozew o alimenty składamy w sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich. Pismo możemy wnieść do sądu, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania.

Alimenty po rozwodzie - vademecum

Alimenty zasądzane po rozwodzie i w przypadku separacji są przedłużeniem obowiązku, jaki spoczywa na małżonkach w trakcie trwania związku małżeńskiego. Często bowiem rozwód pociąga za sobą pogorszenie się sytuacji materialnej męża lub żony.

Separacja – alternatywą dla rozwodu?

Separacja jest szansą dla osób, które wahają się, a jednocześnie chcą uporządkować swoją sytuacje. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Czy dziadkowie mogą żądać alimentów od wnuków?

Alimenty ze strony wnuków na rzecz rodziców czy dziadków nie są zjawiskiem tak powszechnym jak sytuacja odwrotna – obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci. Jest to jednak sytuacja możliwa z prawnego punku widzenia.

Alimenty między małżonkami – vademecum

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie? Czy alimenty od byłego małżonka są opodatkowane? Czy w czasie trwania małżeństwa można płacić alimenty? Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty? Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Dłużnik alimentacyjny rzadziej straci prawo jazdy

Dłużnicy alimentacyjni nie stracą prawa jazdy, jeżeli płacą co najmniej połowę zasądzonych zobowiązań.

Fundusz Alimentacyjny - kompendium

Fundusz Alimentacyjny ma pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od rodzica. Sprawdź komu przysługują świadczenia i jak je uzyskać.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Świadczenia z Funduszu alimentacyjnego przysługują, gdy dziecko nie otrzymuje należnych mu alimentów od rodzica. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenia z gminy?

Zmiana i ustanie alimentów - vademecum

Zmiana alimentów i ich ustanie nastręczają wielu wątpliwości zarówno uprawnionym, jak i zobowiązanym. Sprawdź do kiedy rodzice są obowiązani do alimentacji oraz od czego zależy wysokość alimentów.

Podwójne alimenty od rodzica i z funduszu do zmiany

Zmieni się sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, która otrzymała zaległe lub bieżące alimenty od dłużnika.

Fundusz Alimentacyjny: dochód utracony

Dochód utracony ma wpływ na wysokość dochodu rodziny obliczanego na potrzeby świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Uwzględnia się tu bowiem nie tylko dochód rodziny z roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku, ale też okoliczności mające wpływ na jego późniejszą zmianę tj. utratę lub uzyskanie dochodu.

Fundusz Alimentacyjny 2011/2012

Wnioski o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego na okres 2011/2012 można składać od 1 sierpnia. Maksymalna wysokość alimentów, jakie możemy otrzymać to 500 zł.

Uprawnienia wierzyciela podczas licytacji publicznej ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym

Zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego, komornik ma możliwość dokonania sprzedaży zajętych ruchomości w drodze licytacji publicznej. Licytacja taka odbywa się w miarę możliwości poza miejscem, w którym ruchomości się znajdują.

Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa rodzaje alimentów dla żony: alimenty po rozwodzie i alimenty na czas rozłąki. Wysokość alimentów nie jest określona przepisami prawa.

Alimenty na dziecko - vademecum

Jak długo rodzice powinni płacić alimenty na dziecko? Czy dziadkowie i rodzeństwo również mają obowiązek alimentacyjny? Jak wnieść do sądu pozew o alimenty i jak uzyskać świadczenia od ojca dziecka na czas ciąży? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Nieznane miejsce pobytu pozwanego

Składając do sądu pozew lub wniosek należy wskazać adres strony pozwanej, pod który będzie możliwe przesłanie przez sąd korespondencji. Ma to na celu zapoznanie się drugiej strony z treścią pisma oraz ustosunkowanie się do żądań strony. Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy znany jest adres zamieszkania lub miejsce pracy strony przeciwko, której osoba chce wystąpić na drogę sądową. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie można takiego miejsca wskazać i nie można tego ustalić.

REKLAMA