| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowe zasady kontroli pracodawców przez PIP

Nowe zasady kontroli pracodawców przez PIP

Nowe przepisy mają uprościć procedurę kontrolną, a także umożliwić im skuteczniejszą walkę z pracodawcami, łamiącymi pracownicze prawa.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy mogą zmienić się zasady kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w firmach. Sejm przyjął bowiem poprawki do nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która ma uprościć procedurę kontrolną. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jedna z poprawek przyjęta przez posłów doprecyzowuje, że w protokole pokontrolnym powinna znaleźć się jedynie treść ustnej, a nie pisemnej decyzji inspektora wobec pracodawcy. Zgodnie z nowelizacją w drobnych sprawach, niewymagających pisemnego wystąpienia do firmy, inspektor pracy będzie mógł wydać ustne polecenie usunięcia uchybień.

Nowe przepisy nie tylko uproszczą kontrole, ale także umożliwią inspektorom skuteczniejszą walkę z pracodawcami, którzy ich unikają lub uporczywie łamią prawa pracownicze. Na ich wniosek prokurator będzie musiał sporządzić uzasadnienie do postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia lub o jego umorzeniu w sprawach prowadzonych na podstawie zawiadomień inspekcji. Dzięki temu inspektorzy będą wiedzieć, jakie argumenty mogą podjąć w zażaleniu na decyzję prokuratora.
W ubiegłym roku tylko w 151 przypadkach postępowania wszczęte na skutek zawiadomień inspektorów pracy zakończyły się skierowaniem przez prokuratora aktu oskarżenia do sądu. Na wokandę trafiło więc zaledwie 12 proc. wszystkich zgłoszonych przez PIP spraw.

Pełny tekst: Zmienią się zasady kontroli PIP w firmach. Pracodawcy częściej staną przed sądem

Zobacz również serwis: Praca

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Sejm przyjął bowiem poprawki do nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która ma uprościć procedurę kontrolną./ Fot. Fotolia
Sejm przyjął bowiem poprawki do nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która ma uprościć procedurę kontrolną./ Fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »