reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Trybunał w Strasburgu w sprawie Katynia

Trybunał w Strasburgu w sprawie Katynia

Rosja nie traktowała rodzin ofiar katyńskich humanitarnie, a w przedmiotowej sprawie nie współpracowała z Trybunałem. Tak wynika z najnowszego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie rodzin zamordowanych oficerów.

Trybunał orzekł, iż Rosja naruszyła art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazujący nieludzkiego traktowania w stosunku do 10 (z 15) skarżących. Zdaniem trybunału wobec pozostałych pięciu skarżących do naruszenia wskazanego przepisu nie doszło.

Jak czytamy w uzasadnieniu, 10 skarżących doznało podwójnego cierpienia. Po pierwsze, stracili oni swoich krewnych podczas wojny. Po drugie zaś nie mieli możliwości poznania prawdy przez ponad 50 lat z powodu zniekształcenia historycznych faktów przez sowieckie i polskie władze komunistyczne.W późniejszym czasie pozbawiono ich możliwości zapoznania się z materiałami śledztwa. Rosjanie nie wskazali też miejsca pochówku zamordowanych.

Ponadto ETPCz orzekł, iż Rosja naruszyła art. 38 Konwencji. Powinna bowiem współpracować z trybunałem. Nie było żadnego uzasadnienia dla nieprzekazania Trybunałowi kopii decyzji rosyjskich władz z 2004 r. o niekontynuowaniu śledztwa katyńskiego.

Wyrok w sprawie Janowiec and Others v. Russia (application nos. 55508/07 and 29520/09) został ogłoszony 16 kwietnia 2012 r.

Zobacz również: Skarga do Trybunału w Strasburgu

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sędzia./ Fot. Fotolia
Sędzia./ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama