| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Stawka kilomentrówki do zmiany

Stawka kilomentrówki do zmiany

Projekt przewiduje aktualizację stawek za 1 km przebiegu pojazdu do wysokości przeciętnych kosztów ponoszonych przez pracowników w związku ze służbowym użytkowaniem pojazdów prywatnych. Dziś stawka kilometrówki uzależniona jest od pojemności skokowej silnika.

Konieczna jest zmiana zakresów objętości skokowej silników samochodowych, do których odnoszą się stawki tzw. kilometrówki (ewidencji przebiegu pojazdu, która wpływa na zaliczenie wydatków związanych z używaniem auta do kosztów podatkowych).

Taki wniosek płynie z odpowiedzi Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej na interpelację poselską (nr 3245/12). Resort poinformował w niej, że uzgadnia z resortem finansów projekt zmian dotyczący tzw. kilometrówki. Od efektów tych uzgodnień będzie uzależniony termin wejścia w życie planowanych zmian. Projekt przewiduje aktualizację stawek za 1 km przebiegu pojazdu do wysokości przeciętnych kosztów ponoszonych przez pracowników w związku ze służbowym użytkowaniem pojazdów prywatnych. Resort transportu bierze już jednak pod uwagę kolejną zmianę przepisów.

Dziś stawka kilometrówki uzależniona jest od pojemności skokowej silnika, a wartością graniczną 900 cm sześc. Resort poinformował, że ubiegłoroczna analiza Instytutu Transportu Samochodowego (analiza kosztów eksploatacji pojazdów oraz oszacowanie na jej podstawie wysokości stawek za 1 km przebiegu pojazdu) pokazuje, że grupa samochodów osobowych z silnikami do 900 cm sześc z biegiem lat straciła na popularności. Jej udział w strukturze parku był znaczny jeszcze 20 lat temu, kiedy dominowały w Polsce Fiaty 126p, natomiast obecnie liczba tego rodzaju pojazdów stale ulega zmniejszeniu.

W opinii ministerstwa wprowadzenie nowych, wyższych kategorii pojemności skokowej silnika oraz stawek wiąże się z koniecznością dokonania odpowiednich obliczeń co do wartości granicznych pojemności skokowych, adekwatnych do aktualnej struktury parku samochodowego oraz wysokości stawek, które odpowiadałyby zmienionym wartościom.

W związku z tym ministerstwo rozważy podjęcie działań w celu dokonania odpowiednich obliczeń i ewentualnego ustalenia nowych kategorii pojemności skokowej silnika w ramach prac nad kolejną zmianą rozporządzenia w sprawie kilometrówki.

Pełny tekst: Będzie aktualizacja stawek kilometrówki

Zobacz również serwis: Wskaźniki

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

samochód, kalkulator, stawki kilometrówki Fot. Fotolia
samochód, kalkulator, stawki kilometrówki Fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »