reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Dodatek aktywizujący dla bezrobotnych w 2018 r.

Dodatek aktywizujący dla bezrobotnych w 2018 r.

Dodatek aktywizujący przysługuje bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku, który podjął pracę na podstawię skierowania z PUP w niepełnym wymiarze godzin, za stawkę niższą od minimalnego wynagrodzenia. Dodatek aktywizacyjny przyznaje się także wtedy gdy bezrobotny z własnej inicjatywy podejmie pracę.

Dodatek aktywizacyjny jest jednym z instrumentów aktywizacji bezrobotnych na rynku pracy. Jest to swojego rodzaju ,,nagroda’’ dla bezrobotnego z tego tytułu, że podjął on zatrudnienie. Jednak aby móc ubiegać się o przyznanie dodatku aktywizującego należy mieć prawo do zasiłku do bezrobotnych.

Zobacz produkt: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Zaznaczyć należy jednak, że nie oznacza to wcale tego, że ten zasiłek trzeba pobierać – chodzi tu jedynie o to by mieć prawo ubiegać się o ten zasiłek.

Zobacz również: Status bezrobotnego

Dodatek aktywizujący może otrzymać bezrobotny mający prawo do zasiłku, który podjął zatrudnienie:

Wysokość dodatku aktywizującego

Jeżeli bezrobotny podejmuje zatrudnienie w wyniku skierowania przez PUP, dodatek aktywizujący przyznawany jest w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem. Dodatek aktywizujący w tym wypadku nie może przekroczyć 50 % zasiłku dla bezrobotnych i jest przyznawany przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

W 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2000 zł, natomiast w 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł.

Zasiłek dla bezrobotnych podstawowy wynosi:

  • w okresie pierwszych 3 miesięcy: 847,80 zł;
  • w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku: 665,70 zł.

Maksymalna wysokość dodatku aktywizującego (50 % zasiłku) wnosi więc 424 zł.

Jan Kowalski został zatrudniony w 2017 r. w firmie X w wyniku skierowania przez PUP. Spełnia przy tym warunki konieczne do przyznania dodatku aktywizującego. Jego wynagrodzenie wynosi 1900 zł. W jego przypadku dodatek aktywizacyjny wyniesie 100 zł (2000 zł minimalnego wynagrodzenia  – 1900zł wynagrodzenia Kowalskiego = 100 zł dodatku aktywizującego) i będzie mu przyznawany przez cały czas, w którym przysługiwałby mu zasiłek.

W sytuacji gdy dodatek aktywizacyjny jest przyznawany za podjęcie zatrudnienia z własnej inicjatywy, wynosi on do 50 % zasiłku dla bezrobotnych i przyznawany jest na połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

Kiedy dodatek aktywizacyjny nie przysługuje?

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje wtedy gdy bezrobotny:

  • zostanie skierowany przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane;
  • podejmie z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny;
  • podejmie z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego;
  • przebywa na urlopie bezpłatnym

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Anna Kośmider

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama