REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek aktywizujący dla bezrobotnych w 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Dodatek aktywizujący dla bezrobotnych 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Dodatek aktywizujący dla bezrobotnych 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek aktywizujący przysługuje bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku, który podjął pracę na podstawię skierowania z PUP w niepełnym wymiarze godzin, za stawkę niższą od minimalnego wynagrodzenia. Dodatek aktywizacyjny przyznaje się także wtedy gdy bezrobotny z własnej inicjatywy podejmie pracę.

Dodatek aktywizacyjny jest jednym z instrumentów aktywizacji bezrobotnych na rynku pracy. Jest to swojego rodzaju ,,nagroda’’ dla bezrobotnego z tego tytułu, że podjął on zatrudnienie. Jednak aby móc ubiegać się o przyznanie dodatku aktywizującego należy mieć prawo do zasiłku do bezrobotnych.

REKLAMA

Zobacz produkt: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Zaznaczyć należy jednak, że nie oznacza to wcale tego, że ten zasiłek trzeba pobierać – chodzi tu jedynie o to by mieć prawo ubiegać się o ten zasiłek.

Zobacz również: Status bezrobotnego

Dodatek aktywizujący może otrzymać bezrobotny mający prawo do zasiłku, który podjął zatrudnienie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość dodatku aktywizującego

Jeżeli bezrobotny podejmuje zatrudnienie w wyniku skierowania przez PUP, dodatek aktywizujący przyznawany jest w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem. Dodatek aktywizujący w tym wypadku nie może przekroczyć 50 % zasiłku dla bezrobotnych i jest przyznawany przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

W 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2000 zł, natomiast w 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł.

Zasiłek dla bezrobotnych podstawowy wynosi:

  • w okresie pierwszych 3 miesięcy: 847,80 zł;
  • w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku: 665,70 zł.

Maksymalna wysokość dodatku aktywizującego (50 % zasiłku) wnosi więc 424 zł.

REKLAMA

Jan Kowalski został zatrudniony w 2017 r. w firmie X w wyniku skierowania przez PUP. Spełnia przy tym warunki konieczne do przyznania dodatku aktywizującego. Jego wynagrodzenie wynosi 1900 zł. W jego przypadku dodatek aktywizacyjny wyniesie 100 zł (2000 zł minimalnego wynagrodzenia  – 1900zł wynagrodzenia Kowalskiego = 100 zł dodatku aktywizującego) i będzie mu przyznawany przez cały czas, w którym przysługiwałby mu zasiłek.

W sytuacji gdy dodatek aktywizacyjny jest przyznawany za podjęcie zatrudnienia z własnej inicjatywy, wynosi on do 50 % zasiłku dla bezrobotnych i przyznawany jest na połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

Kiedy dodatek aktywizacyjny nie przysługuje?

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje wtedy gdy bezrobotny:

  • zostanie skierowany przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane;
  • podejmie z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny;
  • podejmie z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego;
  • przebywa na urlopie bezpłatnym

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA