reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Święta to czas kiedy jesteśmy bardziej skorzy do zakupów na kredyt. Aby jednak uniknąć problemów warto najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy o tzw. kredytach konsumenckich.

Przez kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Oznacza to, że kredytem konsumenckim będzie każda umowa, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później, niż świadczenie kredytodawcy – przedsiębiorcy. Zatem zgodnie z powyższym umową kredytu konsumenckiego będzie np. sprzedaż ratalna.

Zobacz: Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

Dodatkowo niezbędnym elementem, który pozwoli zakwalifikować daną umowę, jako kredyt konsumencki jest wynikające z jej zapisów zobowiązanie konsumenta do zapłaty oprocentowania lub innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu. Ogranicza się to do zawarcia w treści umowy klauzul dotyczących oprocentowania, opłat i prowizji oraz wyliczenia całkowitych kosztów kredytu.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumencki za taki uważa się w szczególności umowę pożyczki; kredytu bankowego; umowę z odroczenie obowiązku konsumenta do spełnienia świadczenia pieniężnego; umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy (np. sprzedaż na raty); umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument - do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia (poręczenie, gwarancja bankowa).

Ustalenie czy dana umowa dotyczy kredytu konsumenckiego, może mieć istotne znaczenie, jako że będą do niej stosować się postanowienia ustawy o kredycie konsumenckim, w tym m.in. możliwość skorzystania z prawa odstąpienia od umowy.

W umowie, której przedmiotem jest kredyt konsumencki, przedsiębiorca jest zobowiązany do podania określonych informacji. Według art. 4 ust. 2 ustawy o kredycie konsumenckim, konieczne jest umieszczenie w jej treści postanowień określających m.in.:

1. wysokość kredytu,
2. zasady i terminy spłaty kredytu,
3. roczną stopę oprocentowania oraz warunki jej zmiany,
4. informację o całkowitym koszcie kredytu i rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania,
5. informację o łącznej kwocie wszystkich kosztów, opłat i prowizji,
6. informację o skutkach niewykonania umowy przez konsumenta,

Zobacz serwis: Konsument w święta

Powyższe informacje musza znaleźć się w treści umowy. Umieszczenie ich w regulaminie, czy innych aktach kredytodawcy nie uznaje się za spełnienie tego obowiązku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama