reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Produkt zastępczy

Produkt zastępczy

Oddałeś rzecz do naprawy i nie wiesz czy należy ci się na jej czas produkt zastępczy? Przeczytaj i dowiedz się czy masz do tego prawo.

W przypadku, gdy towar okazał się niezgodny z umową, a sprzedawca podjął się jego naprawienia, to obowiązkiem jego jest doprowadzenie reklamowanego produktu do stanu sprzed powstania wady. Naprawiona przez sprzedawcę rzecz powinna być w pełni sprawna i możliwa do użytkowania. Powinno to nastąpić w odpowiednim terminie, to znaczy adekwatnym do rozmiarów usterki. Przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej nie wskazują natomiast na obowiązek wydania przez sprzedawcę towaru zastępczego w przypadku naprawy.

Inaczej sytuacja może wyglądać, jeżeli reklamujemy jakiś towar z tytułu gwarancji. Wówczas zaoferowanie konsumentowi produktu zastępczego jest częstą praktyką stosowaną przez serwisy. Należy jednak podkreślić, że takie uprawnieni konsumenta powinno wynikać z dokumentu gwarancyjnego. Podstawy do żądania wydania towaru zastępczego na okres naprawy reklamowanego produktu muszą znajdować się w gwarancji. Jeżeli takie zapisy znajdują się w niej, to mamy pełne prawo do wysunięcia przedmiotowego żądania.

Zobacz również: Czego można żądać od sprzedawcy

Podstawa prawna:

art. 8 i art. 13 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawnienie konsumenta do żądania produktu zastępczego powinno wynikać z dokumentu gwarancyjnego.
Uprawnienie konsumenta do żądania produktu zastępczego powinno wynikać z dokumentu gwarancyjnego.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama