REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko oni mają osobną ustawę z przywilejami: I grupa inwalidzka - stopień znaczny. Co w 2025 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
I grupa, znaczny stopień, niepełnosprawność, 2025
Tylko oni mają osobną ustawę z przywilejami: I grupa inwalidzka - stopień znaczny. Co w 2025 roku?
Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wiele osób wie, ale w stosunku do osób z tzw. I grupą - z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym, obowiązuje specjalna ustawa. Jest to ustawa szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zawiera ona szereg uprawnień i przywilejów. Jej przepisy obowiązują również w 2025 r.

Stopień znaczny (dawniej I grupa inwalidzka) – jakie przywileje czekają w 2025 roku?

W 2025 roku osoby z niepełnosprawnościami otrzymują dostęp do szerokiego wachlarza świadczeń i dodatków. Co więcej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) otrzymał w ramach programu budżet wynoszący 275,8 mln zł – procedura składania wniosków już ruszyła. Nie wiele osób wie, ale w stosunku do osób z tzw. I grupą - z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym, obowiązuje specjalna ustawa. Jest to ustawa szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zawiera ona szereg uprawnień i przywilejów. Jej przepisy obowiązują również w 2025 r. Pełna nazwa to: ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 9 maja 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 932) określa szczególne uprawnienia świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w zakresie:

REKLAMA

  • łatwiejszego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej,
  • objęcia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od wieku) określonymi formami wsparcia: zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych,
  • prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej
  • prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
  • prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania,
  • bezlimitowe finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.
Ważne

Wsparcie obejmuje zapewnienie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej odpowiednich dla świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dostępność ww. zapewniana jest na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Niewielu zdaje sobie sprawę, że kwalifikacja do kategorii "znaczny stopień niepełnosprawności" opiera się na spełnieniu dwóch zasadniczych warunków. Po pierwsze, osoba musi mieć ograniczone możliwości wykonywania pracy. Po drugie, musi jednocześnie potrzebować stałej lub długotrwałej opieki, która umożliwi jej zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, takich jak samoobsługa, poruszanie się czy komunikacja. Samodzielność w codziennym życiu jest więc utrudniona, a konsekwencją tego jest ograniczona możliwość pełnienia ról społecznych.

Osoby niepełnosprawne powinny być objęte szczególną opieką ze strony państwa. Wyraz tej zasadzie nadaje art. 68 ust. 3 Konstytucji, zgodnie z którym władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Celem poszczególnych regulacji ustawowych jest określenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Co oznacza orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności?

Według ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (obecnie obowiązującej z uwzględnieniem nowelizacji z 2024 roku), kryteria wyglądają następująco:

  • I grupa inwalidów jest równoważne z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • II grupa inwalidów – oznacza umiarkowany stopień,
  • III grupa – lekki stopień niepełnosprawności.

Decyzja o przyznaniu znaczącego stopnia niepełnosprawności wydawana jest przez specjalny zespół ds. orzekania lub – w przypadkach przewidzianych przepisami – przez lekarza orzecznika ZUS. Kluczowym elementem jest ustalenie, że zaburzenia funkcjonowania organizmu są na tyle poważne, że bez stałej lub długotrwałej pomocy nie można swobodnie wykonywać podstawowych czynności życiowych, mimo że nie oznacza to całkowitej niezdolności do pracy czy całkowitej zależności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie przywileje daje znaczny stopień niepełnosprawności?

Posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu otwiera drogę do licznych form wsparcia – zarówno finansowych, jak i organizacyjnych. Osoby z takim orzeczeniem mogą liczyć na pomoc oferowaną przez wiele instytucji – m.in. MOPS, urząd pracy, pracodawców oraz PFRON. Do najważniejszych przywilejów należą między innymi:

  • Mieszkanie: dofinansowanie przy wynajmie lub zakupie mieszkania, w tym mieszkania dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • Transport: wsparcie przy zakupie samochodu osobowego, oprzyrządzenie pojazdu (dostosowanie go do dysfunkcji narządu ruchu lub słuchu), a także przyznanie karty parkingowej.
  • Komunikacja i media: zwolnienie z opłat abonamentowych za radio i telewizję oraz rabaty na usługi telekomunikacyjne.
  • Edukacja i praca: dofinansowanie prawa jazdy, wsparcie przy zakupie sprzętu elektronicznego (zarówno na potrzeby codziennego użytku, jak i szkoleń) czy też pomoc pracodawcom – m.in. w postaci zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy czy dofinansowania wynagrodzenia.
  • Sprzęt medyczny i rehabilitacja: dofinansowania na zakup lub serwis wózka inwalidzkiego (w tym modeli z napędem elektrycznym), protez kończyn, sprzętu rehabilitacyjnego, a także możliwości skorzystania z usług tłumacza języka migowego lub przewodnika.
  • Inne formy wsparcia: dostęp do ulg podatkowych i komunikacyjnych, specjalnych uprawnień pracowniczych (np. skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy czy urlop), a także wsparcie przy likwidacji barier architektonicznych, technicznych oraz komunikacyjnych.
  • Dodatkowe świadczenia: renta socjalna lub z tytułu niezdolności do pracy, jednorazowe wypłaty (np. świadczenie 4000 zł), dodatki rodzinne, zaświadczenia na potrzeby kontynuacji leczenia, a nawet pomoc przy organizacji podróży komunikacją miejską czy pociągiem.
  • Wsparcie dla opiekunów: liczne udogodnienia oraz świadczenia dla osób opiekujących się osobami niesamodzielnymi.

Każdy z powyższych przywilejów ma na celu nie tylko wsparcie finansowe, ale także poprawę jakości życia oraz umożliwienie pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym.

Powyższy przegląd to jedynie omówienie wybranych zagadnień. W praktyce wsparcie, jakie oferuje system dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności obejmuje wiele aspektów codziennego życia – od mieszkalnictwa, przez transport, edukację, aż po pomoc w codziennej samoobsłudze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych programów i tego, jak możesz skorzystać z dostępnych środków, warto sięgnąć do PFRON oraz skontaktować się z lokalnymi ośrodkami pomocy. Zapraszamy też do zapoznania się z naszymi redakcyjnymi publikacjami poniżej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

Rekonstrukcja rządu: „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

REKLAMA

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

REKLAMA

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

REKLAMA