reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Testament przed notariuszem

Testament przed notariuszem

Rozporządzenie na wypadek śmierci zgodnie z przepisami polskiego prawa może mieć postać tylko i wyłącznie testamentu. Testament natomiast może mieć różne postacie jedną z nich jest testament w formie aktu notarialnego.

Dziedziczenie w Polsce może odbywać się bądź na podstawie przepisów prawa (dziedziczenie ustawowe) bądź na podstawie testamentu (dziedziczenie testamentowe). Aby jednak dziedziczenie odbyło się na podstawie testamentu, testament taki musi być sporządzony i być ważny.

Nie zawsze u notariusza

Przepisy prawa nie wymagają aby każdy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego. Co do zasady dla ważności testamentu wystarczy zwykła forma pisemna. W niektórych sytuacja testament można sporządzić także ustnie.

Zobacz: Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

Spisanie testamentu u notariusza jest jednak korzystne pod kilkoma względami. Otóż notariusz jest z wykształcenia prawnikiem i zadba o to aby spisany testament był skuteczny i wywoływał przewidziane w nim skutki prawne.

Dodatkowo gdy spisujemy testament u notariusza nie istnieje ryzyko zgubienia, zniszczenia czy utraty dokumentu. Oryginał aktu jest bowiem przechowywany w bezpieczny sposób u notariusza.

Oczywiście spisanie testamentu u rejenta skutkuje tym, że trzeba go opłacić. Opłata ta nie jest wysoka ale zawsze jest to niemiły obowiązek.

Jak się przygotować?

Spisując testament u notariusza nie musimy zanadto się przygotowywać. Wystarczy posiadać dokument tożsamości (dowód osobisty/paszport) oraz umówić wcześniej wizytę u notariusza.

Opłaty

Sporządzenie testamentu przez notariusza pociąga za sobą koszty. Taksa notarialna za tego rodzaju czynność wynosi co do zasady 50 zł. Trzeba jednak doliczyć do niej koszty odpisów a także podatek VAT.

Zobacz serwis: U notariusza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy prawa nie wymagają aby każdy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego.
Przepisy prawa nie wymagają aby każdy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama