reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Testament przed notariuszem

Testament przed notariuszem

Rozporządzenie na wypadek śmierci zgodnie z przepisami polskiego prawa może mieć postać tylko i wyłącznie testamentu. Testament natomiast może mieć różne postacie jedną z nich jest testament w formie aktu notarialnego.

Dziedziczenie w Polsce może odbywać się bądź na podstawie przepisów prawa (dziedziczenie ustawowe) bądź na podstawie testamentu (dziedziczenie testamentowe). Aby jednak dziedziczenie odbyło się na podstawie testamentu, testament taki musi być sporządzony i być ważny.

Nie zawsze u notariusza

Przepisy prawa nie wymagają aby każdy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego. Co do zasady dla ważności testamentu wystarczy zwykła forma pisemna. W niektórych sytuacja testament można sporządzić także ustnie.

Zobacz: Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

Spisanie testamentu u notariusza jest jednak korzystne pod kilkoma względami. Otóż notariusz jest z wykształcenia prawnikiem i zadba o to aby spisany testament był skuteczny i wywoływał przewidziane w nim skutki prawne.

Dodatkowo gdy spisujemy testament u notariusza nie istnieje ryzyko zgubienia, zniszczenia czy utraty dokumentu. Oryginał aktu jest bowiem przechowywany w bezpieczny sposób u notariusza.

Oczywiście spisanie testamentu u rejenta skutkuje tym, że trzeba go opłacić. Opłata ta nie jest wysoka ale zawsze jest to niemiły obowiązek.

Jak się przygotować?

Spisując testament u notariusza nie musimy zanadto się przygotowywać. Wystarczy posiadać dokument tożsamości (dowód osobisty/paszport) oraz umówić wcześniej wizytę u notariusza.

Opłaty

Sporządzenie testamentu przez notariusza pociąga za sobą koszty. Taksa notarialna za tego rodzaju czynność wynosi co do zasady 50 zł. Trzeba jednak doliczyć do niej koszty odpisów a także podatek VAT.

Zobacz serwis: U notariusza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy prawa nie wymagają aby każdy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego.
Przepisy prawa nie wymagają aby każdy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama