| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Ile kosztuje porada prawna

Ile kosztuje porada prawna

Coraz częściej potrzebujemy porady prawnej. Jednakże nawet gdy sprawa staje się bardzo skomplikowana wiele osób obawia się, iż wyda zbyt dużo pieniędzy na tę usługę i woli działać samodzielnie, niekoniecznie z pozytywnym dla siebie skutkiem.

Podstawy prawne

Podstawową minimalną stawkę wyznacza rozporządzenie ministra sprawiedliwości, zarówno dla radców prawnych (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1349), jak i adwokatów (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1348). I tak w przypadku radców stawki minimalne np. w sprawach o rozwód wynoszą 360 zł, o naruszenie posiadania 156 zł, czy o uchylenie wyroku sądu polubownego – 1 200 zł.

Różni prawnicy, różne stawki

W rzeczywistości jednak stawki te mogą kształtować się w odmienny sposób. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ze względu na trudną sytuację materialną klienta prawnik może postanowić o zmniejszeniu podstawowej stawki, a w pewnych przypadkach udzielić pomocy bezpłatnie. Będą też takie kancelarie, które za swoje usługi wymagać będą większej kwoty. W praktyce trudno jest określić ile dokładnie dana usługa może nas wynieść – zależy to przede wszystkim od trudności i skomplikowania sprawy. Z pewnością można się spodziewać, że renomowane kancelarie porady świadczyć będą za kwoty zdecydowanie wyższe, niż pojedynczy prawnicy z małych miejscowości.

Różnice wewnątrz kancelarii

Zróżnicowanie stawek za godziny pracy może funkcjonować nawet w samej kancelarii. Inaczej liczona będzie praca doświadczonego radcy czy też adwokata, inną kwotę zapłacimy za wykonywanie swoich obowiązków przez aplikanta lub absolwenta prawa.

Biuro porad prawnych i usługi on line

W biurach, które mogą zakładać osoby, które ukończyły prawo i które w ten sposób mogą świadczyć usługi prawne, stawki za poszczególne porady z pewnością będą mniejsze niż w kancelariach. Warto jednak upewnić się, czy warto w taką usługę zainwestować.

Możemy również skorzystać z usług, które dostępne są on line. Na stronach tego typu przedstawione są cenniki za poszczególne porady, jakie możemy uzyskać. Bardzo często zapłacimy nawet połowę mniej niż za pomoc udzieloną w zwykłej kancelarii, w związku z czym usługi tego typu cieszą się coraz większą popularnością, również ze względu na szybkość za jaką odpowiedzi są przedstawiane.

W trakcie spotkania

Jeszcze przed bądź już w trakcie rozmowy warto prawnika zapytać o to, w jaki sposób określa stawkę za swoją pracę. Aby łatwiej było mu określić ile czasu i wysiłku będzie musiał temu poświęcić dobrze jest w zwięzły sposób przedstawić nasz problem. Dobrze również zapytać ile kosztować będzie sama porada – niektóre sprawy z góry przesądzone są jako przegrane, wtedy lepiej jest zapłacić za pojedynczą usługę niż za prowadzenie sprawy, która nie zakończy się dla nas pozytywnie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »