REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

Sąd opiekuńczy ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom dobra dziecka, kiedy takie zagrożenia występują. Informacje, które docierają do sądu podlegają wstępnej ocenie sądu. W razie wątpliwości sąd opiekuńczy może dokonać czynności sprawdzających i uzupełniających, zlecając kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

Mieszkanie za utrzymanie - dla kogo umowa dożywocia?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym na podstawie umowy o dożywocie właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej, lub też zbywcy i osobie bliskiej dożywotnie utrzymanie.

Jak przebiega odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie?

Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej. Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).

Czy powracający do Polski pracownicy są szansą, czy zagrożeniem dla pracodawcy?

Ostatnio rozmawialiśmy ze znajomymi zajmującymi się rekrutacją o tym, że ogłoszenia o pracę spotykają się z coraz większym zainteresowaniem ze strony Polaków zamieszkałych czasowo lub na stałe za granicą – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a nawet Australii. Czego możemy oczekiwać od osób powracających z pracy poza Polską? Czy należy się obawiać ich zatrudnienia, a może wręcz przeciwnie, dla polskich pracodawców to przede wszystkim szansa, a nie zagrożenie?

REKLAMA

Jak reagować na przemoc w rodzinie?

Trudno jednoznacznie określić dlaczego osoby, które mają podejrzenie występowania przemocy w rodzinie nie reagują. Niekiedy wynika to z braku chęci, braku wiedzy i nie rozpoznania przemocy. Czasem spowodowane jest to nieznajomością przepisów, niechęcią oraz zbyt skomplikowanymi procedurami oraz brakiem informacji o efektach pomocy.

Jakie wymagania dla osób pracujących z ofiarami przemocy w rodzinie?

Do pracy z ofiarami przemocy w rodzinie w specjalistycznych ośrodkach wsparcia niezbędne będzie ukończenie szkolenia w wymiarze co najmniej 100 godzin w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Osoby pracujące z ofiarami domowej przemocy będą musiały mieć również udokumentowany co najmniej 3 letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zaświadczenie o ukończeniu specjalnych szkoleń.

Jak uzyskać alimenty w Anglii?

Polacy zamieszkujący w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o alimenty, wyliczane przez tamtejszą rządową agencję - Child Support Agency.

Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.

REKLAMA

Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?

Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

Prawo Stanów Zjednoczonych wywodzi się przede wszystkim z czterech źródeł. Te źródła to prawo konstytucyjne, ustawy prawne, przepisy administracyjne i tak zwane "common law" zaczerpnięte z porządku prawnego Wielkiej Brytanii (czyli prawo zwyczajowe). Konstytucja Stanów Zjednoczonych, która w zasadzie wyznacza zakres prawa federalnego (który nie może być przekroczony) jest najważniejszym źródłem prawa w USA. Tak więc Konstytucja i prawo federalne są najwyższym prawem kraju i mają przewagę nad prawem stanowym lub terytorialnym w razie konfliktu praw.

Spadek w Niemczech - kto ma prawo do zachowku?

Zachowkiem określa się uprawnienie przysługujące zstępnym (dzieciom), małżonkowi i rodzicom na wypadek pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie, a więc całkowitego albo częściowego wydziedziczenia.

Telefon dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123

Od 18 stycznia 2010 r. działa pierwsza w Polsce bezpłatna poradnia telefoniczna dla osób w kryzysie emocjonalnym. Z inicjatywą utworzenia takiego telefonu wystąpiła Komisja Europejska.

Kultura hierarchii. Jak wygląda rynek pracy i zarządzanie ludźmi w rosyjskich przedsiębiorstwach

Rosyjska organizacja biznesowa jest zwykle wysoce sformalizowana i zhierarchizowana. Wymaga silnego i twardego przywódcy, stylu zarządzania promującego nie tylko osiągnięcia indywidualne, ale i rezultat grupowy, w którym sukces mierzy się zyskiem i udziałami w rynku.

Infolinia dla ofiar rodzinnej przemocy

Osoby pokrzywdzone domową przemocą, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 801 12 00 02 uzyskają wsparcie oraz niezbędną pomoc.

Jakie są prawa i obowiązki małżonków?

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Nie ma znaczenia pełniona funkcja przez małżonka ani fakt, że jeden z małżonków zajmuje się pracą zawodową a drugi prowadzi gospodarstwo domowe.

Reagujmy na przemoc wobec starszych osób

Każdy człowiek ma prawo do spokojnej starości. Niestety zdarza się, że zamiast opieki i troski doznaje krzywdy. Dlatego tak ważna jest reakcja na każdy przejaw przemocy, piętnowanie sprawców, działania profilaktyczne i przede wszystkim nie zgadzanie się na przemoc.

Pracownik czy osoba pracująca na własny rachunek w Niemczech?

Od dnia 30.04.2011r. zniesione będą w Niemczech ograniczenia swobody zatrudniania pracowników z Polski (tzw. Arbeitnehmerfreizügigkeit). Zasadniczo nie obowiązują żadne terminy przejściowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek, którzy korzystają z prawa do posiadania siedziby firmy w Niemczech lub do świadczenia usług.

Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Niemiecki ustawowy ustrój majątkowy nie zna wspólnego majątku małżonków, a odpowiada w zarysie wprowadzonej w roku 2004 do polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego instytucji rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Niemiecki ustrój podziału dorobku (Zugewinngemeinschaft) ma na celu zapewnienie drugiemu małżonkowi niepracującemu zawodowo udziału w przyroście majątku.

Dane o ofiarach przemocy w rodzinie muszą być chronione

Członkowie zespołów interdyscyplinarnych oraz grup roboczych muszą na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie złożyć stosowne oświadczenia, że zachowają uzyskane dane w poufności.

Dzieci plus fajerwerki - co na to prawo?

Dziecko nie może samodzielnie kupić fajerwerków. Ich używanie powinno mieć miejsce tylko pod nadzorem rodziców.

Małżeństwo z przymusu a proces kościelny

Przyczynami, które mogą być powodem symulowanej zgody małżeńskiej są również przymus i bojaźń. Nieważne jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem ciężkiej bojaźni z zewnątrz, chociażby nieumyślnie wywołanej, od której, ażeby się uwolnić, zmuszony jest ktoś do zawarcia małżeństwa (Kan. 1103 KPK).

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Jak odrzucić spadek w Niemczech?

Odrzucenie spadku (Ausschlagung) nie można mylić z zrzeczeniem się dziedziczenia. Spadkobierca ustawowy może przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego z przyszłym spadkodawcą zrzec się z dziedziczenia po nim.

Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Niemieckie sądy rodzinne stosują przy ustalaniu wysokości alimentów dla dzieci tzw. Düsseldorfer Tabelle. Wysokość alimentów zależna jest od dochodów netto dłużnika alimentacyjnego i wieku dziecka. Tabela ta została wprowadzona już w 1964 roku. Celem jej jest standaryzacja ustalania wysokości alimentów.

Przemoc i uzależnienia w rodzinie a mediacja

W praktyce mediacyjnej możemy spotkać się z przekonaniem, że występowanie długotrwałej przemocy w rodzinie, wyodrębnienie się roli kata i ofiary, jest przeciwwskazaniem do korzystania z mediacji. Jeśli specjalista uzna, że warto zachęcić członków rodziny do skorzystania z mediacji, metoda ta może stać się skutecznym narzędziem przechodzenia rodziny z etapu bierności do etapu konstruktywnego działania na rzecz przeciwdziałania przemocy i uzależnieniu.

Korzenie współczesnej mediacji

Na świecie ma ona swoją długą historię. Współczesna mediacja ma ok. 40 lat i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale sam pomysł mediacji ma co najmniej 2000 lat. Słowo mediacja pochodzi od łacińskiego przymiotnika medius – środkowy, bezstronny; łacińskiego czasownika mediare - pośredniczyć; greckiego przymiotnika medos - pośredniczący, neutralny, nie przynależny do żadnej ze stron.

Praca na Malcie – dlaczego nie!

Malta jest członkiem UE od 1 maja 2004 r. Aby podjąć tam pracę wymagane jest uzyskanie zezwolenia. W sezonie najwięcej ofert pracy skierowanych jest do barmanów, kucharzy oraz kelnerów, dlatego na Maltę najchętniej wyjeżdżają studenci.

Świadczenia na wypadek macierzyństwa na Litwie

Kobiety pracujące na Litwie, które są objęte ubezpieczeniem społecznym mają prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu macierzyństwa. Otrzymują je w okresie ciąży i urodzenia dziecka. Wysokość świadczenia macierzyńskiego stanowi 100 % wynagrodzenia kobiety.

Jakie są warunki pracy na Malcie

Wybierając kraj, do którego wyjeżdżamy szukać pracy, należy zapoznać się z panującymi tam warunkami pracy. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji dotyczących umów o pracę, czasu pracy i urlopu wypoczynkowego na Malcie.

Jakie są świadczenia dla bezrobotnych na Litwie

Na Litwie, podobnie jak w Polsce, państwo wspiera finansowo osoby bezrobotne. Aby otrzymać zasiłek trzeba spełnić warunki ściśle określone w przepisach. Warto również wiedzieć, że okres pobierania zasiłku jest uzależniony od okresu zatrudnienia.

Własna działalność gospodarcza w Czechach

Polacy mogą prowadził własną działalność gospodarczą w Czechach na takich samych zasadach co obywatele Czech. Wystarczy, że spełnią warunki, które stawia przed nimi tamtejsze prawo. Warto również zastanowić się nad członkowstwem w Klubie Polskiego Biznesu w Republice Czeskiej.

Dlaczego warto otworzyć własną działalność gospodarczą na Łotwie

Łotwa jest bardzo atrakcyjnym krajem dla inwestorów. Wynika to z faktu, że można tam, w sposób zdecydowanie łatwiejszy niż w Polsce, otworzyć własną działalność gospodarczą. Wszelkie procedury związane z rejestracją firmy zajmują na Łotwie kilkanaście dni.

Podjęcie pracy na Słowacji

Podjęcie pracy przez Polaków na Słowacji nie wymaga specjalnych zezwoleń. Zachęcające jest również to, że koszty przeprowadzki i utrzymania na Słowację są znacznie niższe niż w przypadku krajów Europy Zachodniej.

Jakie są warunki pracy na Litwie

Polacy nie potrzebują zezwolenia, aby podjąć pracę na Litwie. Najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie w budownictwie, handlu i usługach. Maksymalny czas pracy to 40 godzin tygodniowo, a minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi 800 litów.

Jakie są rodzaje umów o pracę w Rumunii

Zgodnie z rumuńskim prawem, pracownik może być zatrudniony tylko na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, pracodawca nie ma prawa zaproponować pracownikowi umowy cywilnoprawnej (umowa o dzieło i umowa zlecenia), która jest powszechnie stosowana na polskim rynku pracy. Najczęściej podpisuje się umowę o pracę na czas nieokreślony.

Jakie są warunki pracy w Czechach

Przed wyjazdem do Czech warto dowiedzieć się czegoś o obowiązujących tam warunkach pracy. W tym celu należy sięgnąć do czeskiego kodeksu pracy, który określa m.in. czas pracy i wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dostęp do rynku pracy w Słowenii

Słowenia jest krajem otwartym dla cudzoziemców i nie stosuje żadnych ograniczeń w dostępie do rynku pracy. Oznacza to, że Polacy mogą podjąć tam zatrudnienie na takich samych zasadach co obywatele Słowenii.

Własna działalność gospodarcza w Estonii

Estonia jest krajem, który odnotowuje dobre wyniki gospodarcze. W związku z tym warto zastanowić się nad podjęciem tam działalności gospodarczej bądź też założeniem przedstawicielstwa. Estoński rynek jest szczególnie atrakcyjny dla firm z branży spożywczej i budowlanej.

Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym poza obszar UE

Pracodawca, który kieruje pracownika do pracy poza obszarem UE, a okres skierowania przekracza 1 miesiąc, w umowie o pracę powinien określić czas wykonywania pracy za granicą oraz walutę, w której będzie wypłacane wynagrodzenie. Jeśli delegacją dotyczy pracownika wcześniej zatrudnionego wystarczy zmiana dotychczasowej umowy.

Oddelegowanie do pracy za granicę w krajach UE

Od czasu wstąpienia Polski do UE zasady delegowania pracowników polskich do pracy w krajach członkowskich regulują przepisy wspólnotowe. Zgodnie z nimi, podmiot zatrudniający ma obowiązek zapewnić oddelegowanemu pracownikowi minimalne warunki pracy i zatrudnienia według prawa tego państwa, w którym praca ma być wykonywana.

Od 2011 r. otwiera się rynek pracy dla Polaków w Niemczech

Obecnie Polacy mogą podejmować pracę w Niemczech pod warunkiem, że uzyskają specjalne zezwolenia. W 2011 r. ma to się zmienić, ponieważ po upływie 7-letniego okresu przejściowego, Niemcy otworzą rynki pracy dla Polaków. Oznacza to, że znikną bariery ograniczające migracje zarobkowe polskich pracowników.

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę

Wyjazd do pracy za granicę wymaga szczególnych przygotowań. Po pierwsze musimy dopełnić niezbędnych formalności i znaleźć zakwaterowanie. Ważne jest również, aby wybrać dobrego pośrednika pracy lub agencję pracy tymczasowej, która nas nie oszuka. I wreszcie nie zapomnijmy zadbać o ubezpieczenie.

Co warto wiedzieć o pracy sezonowej za granicą

Z pracy sezonowej chętnie korzystają studenci, emeryci i renciści oraz osoby, które dorabiają za granicą podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Oto kilka najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem na tzw. saksy.

Jakie są uprawnienia polskich kombatantów mieszkających za granicą?

Z uprawnień kombatanckich mogą korzystać również Polacy zamieszkali za granicą, którzy posiadają obecnie obywatelstwo polskie bądź posiadali je w okresie prowadzonej działalności kombatanckiej lub doznawanych represji.

Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Prezes Rady Ministrów może w szczególnych wypadkach przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej, niż przewiduje to prawo. O stałą pomoc finansową mogą ubiegać się także Polacy zamieszkali poza krajem.

Przemoc w rodzinie - instytucje pomagające można znaleźć w rejestrach

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z nią zadaniem wojewody jest prowadzenie jawnych rejestrów jednostek specjalistycznego poradnictwa i placówek zapewniających miejsca noclegowe oraz ogłaszanie tych rejestrów w wojewódzkich dziennikach urzędowych oraz na stronie internetowej.

Czym zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie?

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powołała tzw. zespoły interdyscyplinarne.

Świadczenia rodzinne, gdy jedno z rodziców przebywa za granicą

Gdy jedno z rodziców przebywa za granicą, zachodzi potrzeba sprawdzenia czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli bowiem rodzic pracuje za granicą, to właśnie ten kraj powinien być właściwym do wypłaty świadczeń rodzinnych.

Jak uzyskać zaświadczenie lekarskie dla ofiary przemocy w rodzinie

Zaświadczenie osobie dotkniętej domową przemocą może wystawić każdy lekarz. Za jego uzyskanie nie ponosimy żadnych opłat.

Co robić gdy sprawca przemocy wyjdzie z zakładu karnego

Całe postępowanie karne zmierza nie tylko do tego, aby sprawca przestępstwa został pociągnięty do odpowiedzialności, ale także do tego by dobro osoby pokrzywdzonej było chronione. Jeśli sprawca przemocy trafił do zakładu karnego, osoba pokrzywdzona ma prawo do informacji o opuszczeniu przez niego tego zakładu.

REKLAMA