REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakie skutki wywołuje franczyza?
Jakie skutki wywołuje franczyza?

REKLAMA

REKLAMA

Franchising to jeden z pomysłów na rozkręcenie własnego biznesu. Jest to również jedna z umów nienazwanych ale bardzo popularnych w obrocie gospodarczym.

Franczyza, czy po angielsku franchising to bardzo popularna umowa. Na jej podstawie franczyzodawca pozwala franczyzobiorcy na korzystanie z jego know-how.

REKLAMA

Umowa franczyzy

Umowa franczyzy to umowa nienazwana. Oznacza to, że umowa tego typu nie jest uregulowana przepisami prawa. Nie jest jej poświęcona, żadna ustawa. W szczególności nie odnosi się do niej żaden przepis kodeksu cywilnego.

Jest to natomiast umowa dwustronnie zobowiązująca. Oznacza to, że do świadczenia zobowiązany jest zarówno franczyzodawca jak i franczyzobiorca.

Jest to również z reguły umowa odpłatna. Oznacza to, że franczyzodawca musi zapłacić franczyzobiorcy określoną sumę pieniędzy w zamian za świadczenie drugiej strony.

POBIERZ WZORY: Umowy w firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strony umowy

Umowa franczyzy to umowa dwustronnie profesjonalna. Oznacza to, że zarówno franczyzobiorca jak i franczyzobiorca powinni prowadzić działalność gospodarczą.

REKLAMA

Franczyzodawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i spółka prawa handlowego. Może nim być także każda inna osoba prawna (np. fundacja, stowarzyszenie). Zasadą przyjętą w obrocie jest jednak to, że franczyzodawcą może być tylko przedsiębiorca (osoba prowadząca działalność gospodarczą).

Franczyzodawca to osoba udzielająca franczyzy a więc posiadacz know-how. Musi on dysponować prawami do know-how. Najczęściej jest to twórca know-how i do tego jest to najczęściej zarejestrowany w urzędzie patentowym jako podmiot uprawniony z tytułu prawa ochronnego. Oczywiście kwestie te również nie są regulowane w polskich ustawach.

Franczyzobiorcą może być co do zasady każdy podmiot prawa cywilnego. Podobnie więc jak franczyzodawca może być to osoba fizyczna, osoba prawna a także ułomna osoba prawna. Ważne jest jednak, żeby franczyzobiorca był przedsiębiorcą a więc osobą prowadzącą działalność gospodarczą.

Przedmiot umowy

Jak już to było powiedziane przedmiotem franchisingu jest know-how. Czyli pewien pomysł (ewentualnie receptura) objęta tajemnicą i chroniona prawem.

Gdzie się stołuje

Umowy franczyzy stosuje się w branży gastronomicznej, gdzie sprzedaje się prawo do używania znaków towarowych, przepisy na potrawy a także pomyły na wystrój lokalu.

Podobnie rzecz się ma w innych branżach chociażby w dziedzinie salonów fryzjerskich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

REKLAMA

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

Praca w handlu w niedzielę powinna być hojnie wynagradzana. Czy zakaz zostanie rozszerzony na branżę gastronomiczną?

Zdaniem szefa PIP Marcina Staneckiego jeżeli praca w handlu miałaby być przywrócona, to powinna być hojnie wynagradzana. Czy taki zakaz jak w handlu powinien dotyczyć także innych branż?

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

REKLAMA