reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Franczyza

Franczyza

Franchising to jeden z pomysłów na rozkręcenie własnego biznesu. Jest to również jedna z umów nienazwanych ale bardzo popularnych w obrocie gospodarczym.

Franczyza, czy po angielsku franchising to bardzo popularna umowa. Na jej podstawie franczyzodawca pozwala franczyzobiorcy na korzystanie z jego know-how.

Umowa franczyzy

Umowa franczyzy to umowa nienazwana. Oznacza to, że umowa tego typu nie jest uregulowana przepisami prawa. Nie jest jej poświęcona, żadna ustawa. W szczególności nie odnosi się do niej żaden przepis kodeksu cywilnego.

Jest to natomiast umowa dwustronnie zobowiązująca. Oznacza to, że do świadczenia zobowiązany jest zarówno franczyzodawca jak i franczyzobiorca.

Jest to również z reguły umowa odpłatna. Oznacza to, że franczyzodawca musi zapłacić franczyzobiorcy określoną sumę pieniędzy w zamian za świadczenie drugiej strony.

POBIERZ WZORY: Umowy w firmie

Strony umowy

Umowa franczyzy to umowa dwustronnie profesjonalna. Oznacza to, że zarówno franczyzobiorca jak i franczyzobiorca powinni prowadzić działalność gospodarczą.

Franczyzodawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i spółka prawa handlowego. Może nim być także każda inna osoba prawna (np. fundacja, stowarzyszenie). Zasadą przyjętą w obrocie jest jednak to, że franczyzodawcą może być tylko przedsiębiorca (osoba prowadząca działalność gospodarczą).

Franczyzodawca to osoba udzielająca franczyzy a więc posiadacz know-how. Musi on dysponować prawami do know-how. Najczęściej jest to twórca know-how i do tego jest to najczęściej zarejestrowany w urzędzie patentowym jako podmiot uprawniony z tytułu prawa ochronnego. Oczywiście kwestie te również nie są regulowane w polskich ustawach.

Franczyzobiorcą może być co do zasady każdy podmiot prawa cywilnego. Podobnie więc jak franczyzodawca może być to osoba fizyczna, osoba prawna a także ułomna osoba prawna. Ważne jest jednak, żeby franczyzobiorca był przedsiębiorcą a więc osobą prowadzącą działalność gospodarczą.

Przedmiot umowy

Jak już to było powiedziane przedmiotem franchisingu jest know-how. Czyli pewien pomysł (ewentualnie receptura) objęta tajemnicą i chroniona prawem.

Gdzie się stołuje

Umowy franczyzy stosuje się w branży gastronomicznej, gdzie sprzedaje się prawo do używania znaków towarowych, przepisy na potrawy a także pomyły na wystrój lokalu.

Podobnie rzecz się ma w innych branżach chociażby w dziedzinie salonów fryzjerskich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie skutki wywołuje franczyza?
Jakie skutki wywołuje franczyza?

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama