REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż na raty

Olga Borkowska
Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.
Sprzedaż na raty.
Sprzedaż na raty.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż na raty to szczególny rodzaj sprzedaży uregulowany w kodeksie cywilnym. Sprzedaż na raty charakteryzuje się tym, iż dokonywana jest w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, a kupującym jest osoba fizyczna.

Należy zwrócić uwagę, iż przepisów o sprzedaży na raty nie stosuje się, jeżeli kupujący nabywa rzecz w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Charakterystyka

Sprzedaż na raty charakteryzuje się następującemu cechami, mianowicie:

 • kupującym musi być osoba fizyczna,
 • sprzedawca musi być profesjonalistą, który zawiera umowę sprzedaży na raty w zakresie prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa,
 • przedmiotem sprzedaży musi być rzecz ruchoma,
 • spełnienie świadczenia przez kupującego powinno być rozłożone w czasie co oznacza, iż cena jest płacona w ratach,
 • sprzedawca swoje świadczenie powinien spełnić przed spełnieniem świadczenia wzajemnego, oznacza to, iż rzecz powinna być wydana kupującemu przed zapłatą całości ceny.

Jeżeli wszystkie powyżej wspomniane okoliczności zaistnieją to mamy do czynienia z umową sprzedaży na raty, nawet w przypadku, gdy kupujący wystawił weksel na zabezpieczenie lub pokrycie ceny kupna.

Cena

REKLAMA

Cena w przypadku tego rodzaju umowy jest płacona w ratach i nie ma znaczenia na ile rat jest rozłożona. Nie ma przeszkód, aby kupujący zapłacił ratę przed terminem płatności. W takiej sytuacji kupujący jest uprawniony do odliczenia kwoty odsetek należnych wierzycielowi, która odpowiada wysokości stopy procentowej obowiązującej dla danego rodzaju kredytów NBP.

Roszczenie o zapłatę ceny przedawnia się z upływem 2 lat, pamiętać jednak należy, iż każdą z rat należy traktować jak odrębne świadczenie, zatem termin przedawnienia biegnie dla każdej raty oddzielenie od dnia jej wymagalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastrzeżenie wymagalności ceny

Strony w umowie sprzedaży na raty mogą zastrzec na wypadek opóźnienia w spłacaniu rat natychmiastową wymagalność nieuiszczonej ceny. Takie zastrzeżenie w umowie w razie opóźnienia w spłacaniu rat spowoduje, iż cała należność z tytułu ceny stanie się wymagalna, przy czym mowa tu o części ceny jeszcze nieuiszczonej.

Kupujący nabył na raty telewizor za cenę 1000 złotych płatną w pięciu ratach po 200 zł. Kupujący zapłacił już trzy raty, czyli łącznie 600 złotych,. Z zapłatą czwartej raty kupując opóźnia się, co spowodowało, że cała pozostała do zapłaty kwota, czyli 400 złotych stałą się natychmiast wymagalna.

Zastrzeżenie natychmiastowej wymagalności jest skuteczne:

 • Zostało uczynione na piśmie
 • Zostało wprowadzone do umowy najpóźniej chwili jej zawarcia
 • Kupujący jest w zwłoce
 • Zwłoka kupującego dotyczy zapłaty, co najmniej dwóch rat
 • Łączna suma zaległych rat jest większa niż 1/5 umówionej ceny

Prawo do odstąpienia od umowy przez sprzedawcę

Sprzedawca ma prawo do odstąpienia od umowy z powodu niezapłacenia przez kupującego ceny, jeżeli kupujący jest w zwłoce z zapłatą dwóch rat, a łączna suma zaległych rat jest wyższa niż 1/5 umówionej ceny.

Sprzedawca jest uprawniony do odstąpienia od umowy, jeżeli powyższe okoliczności zachodzą łącznie. Jednak wykonanie prawa odstąpienia przez sprzedawcę uzależnione jest od wcześniejszego wezwania kupującego do zapłaty zaległości z wyznaczeniem odpowiedniego terminu i wskazaniem, iż w razie bezskutecznego upływy terminu sprzedawca będzie uprawiony do odstąpienia od umowy.

Odpowiedzialność sprzedawcy

Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej na raty. Odpowiedzialność ta może zostać przez umowę wyłączona lub ograniczoną, ale tylko w przypadkach przewidzianych przez przepisy szczególne.

Sprzedaż kredytowa

Przepisz regulujące sprzedaż na raty mają odpowiednie zastosowanie do tzw. sprzedaży kredytowej. Ma ona miejsce, gdy rzecz zostaje sprzedana osobie fizycznej korzystającej z kredytu udzielonego na ten cel przez bank, przy czym kredyt ma być spłacany ratami a rzecz została wydana kupującemu przed całkowitą spłatą kredytu. Bank, który udzielił kredytu ma ustawowe prawo zastawu na rzeczy sprzedanej, dopóki rzecz znajduje się u kupującego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA