reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy zasiłek macierzyński przysługuje rolnikom

Czy zasiłek macierzyński przysługuje rolnikom

Z ubezpieczenia społecznego rolników przysługuje im prawo do zasiłki macierzyńskiego. Po pierwsze zasiłek przysługuje z racji urodzenia dziecka, a po drugie z powodu przyjęcia dziecka na wychowanie.

Kiedy rolnik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka oraz z tytułu przyjęcia dziecka w wieku do jednego roku na wychowanie, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie. Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, a dokładnie zasiłek przysługuje rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w trybie obowiązkowym.

Zasiłek macierzyński przysługuje rolnikowi ubezpieczonemu dobrowolnie w KRUS, jeśli okres podlegania ubezpieczeniu wynosi co najmniej 1 rok bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie prawa do zasiłku. Przy czym do wymaganego rocznego okresu ubezpieczenia nie wlicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu. W przypadku, jeżeli ubezpieczeniu podlegają oboje rodzice, zasiłek macierzyński przysługuje im łącznie.

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem finansowanym ze składki płaconej przez rolników na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Pobranie zasiłku macierzyńskiego przez małżonkę rolnika z systemu powszechnego, na przykład z umowy o pracę nie stanowi żadnej przeszkody w uzyskaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego małżonka z ubezpieczenia społecznego rolników.

Wniosek o zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje, kiedy rolnik złoży wniosek o zasiłek. Do wniosku ponadto należy dołączyć skróconym aktem urodzenia dziecka albo z zaświadczeniem sądu stwierdzającym wystąpienie do sądu o przysposobienie dziecka. Zasiłek jest przyznawany i wypłacany przez placówki terenowe i oddziały regionalne KRUS.

Wysokość zasiłki macierzyńskiego rolnika

Zasiłek macierzyńskie przysługuje w wysokości czterokrotności emerytury podstawowej, czyli w kwocie miesięcznej najniższej emerytury. Wcześniej zasiłek macierzyński dla rolników wynosił trzyipółkrotność emerytury podstawowej. O wysokości zasiłku macierzyńskiego decyduje kwota emerytury podstawowej obowiązująca w dacie porodu.

W razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, zasiłek macierzyński przysługuje na każde dziecko.

Zasiłek macierzyński jest wypłacany jednorazowo.

Zobacz także: Kiedy ubezpieczonemu rolnikowi przysługuje zasiłek macierzyński

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w trybie obowiązkowym. fotolia
Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w trybie obowiązkowym. fotolia

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama