reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy zasiłek macierzyński przysługuje rolnikom

Czy zasiłek macierzyński przysługuje rolnikom

Z ubezpieczenia społecznego rolników przysługuje im prawo do zasiłki macierzyńskiego. Po pierwsze zasiłek przysługuje z racji urodzenia dziecka, a po drugie z powodu przyjęcia dziecka na wychowanie.

Kiedy rolnik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka oraz z tytułu przyjęcia dziecka w wieku do jednego roku na wychowanie, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie. Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, a dokładnie zasiłek przysługuje rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w trybie obowiązkowym.

Zasiłek macierzyński przysługuje rolnikowi ubezpieczonemu dobrowolnie w KRUS, jeśli okres podlegania ubezpieczeniu wynosi co najmniej 1 rok bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie prawa do zasiłku. Przy czym do wymaganego rocznego okresu ubezpieczenia nie wlicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu. W przypadku, jeżeli ubezpieczeniu podlegają oboje rodzice, zasiłek macierzyński przysługuje im łącznie.

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem finansowanym ze składki płaconej przez rolników na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Pobranie zasiłku macierzyńskiego przez małżonkę rolnika z systemu powszechnego, na przykład z umowy o pracę nie stanowi żadnej przeszkody w uzyskaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego małżonka z ubezpieczenia społecznego rolników.

Wniosek o zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje, kiedy rolnik złoży wniosek o zasiłek. Do wniosku ponadto należy dołączyć skróconym aktem urodzenia dziecka albo z zaświadczeniem sądu stwierdzającym wystąpienie do sądu o przysposobienie dziecka. Zasiłek jest przyznawany i wypłacany przez placówki terenowe i oddziały regionalne KRUS.

Wysokość zasiłki macierzyńskiego rolnika

Zasiłek macierzyńskie przysługuje w wysokości czterokrotności emerytury podstawowej, czyli w kwocie miesięcznej najniższej emerytury. Wcześniej zasiłek macierzyński dla rolników wynosił trzyipółkrotność emerytury podstawowej. O wysokości zasiłku macierzyńskiego decyduje kwota emerytury podstawowej obowiązująca w dacie porodu.

W razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, zasiłek macierzyński przysługuje na każde dziecko.

Zasiłek macierzyński jest wypłacany jednorazowo.

Zobacz także: Kiedy ubezpieczonemu rolnikowi przysługuje zasiłek macierzyński

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w trybie obowiązkowym. fotolia
Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w trybie obowiązkowym. fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama