reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Jakie zmiany w becikowym zaproponował premier

Jakie zmiany w becikowym zaproponował premier

Pomoc w postaci becikowego dotyczyć będzie tylko tych rodzin o dochodach poniżej 85 tys. złotych, tak zapowiedział premier w swoim expose.

Becikowe zależne od dochodu

Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka oraz opiekunowi faktycznemu dziecka. Co ważne przyznanie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka nie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Jednak ma się to zmienić,bowiem premier zapowiedział, że becikowe będzie dotyczyć tylko tych rodzin o dochodach poniżej 85 tys. złotych. Świadczenie to jest  wolne od podatku dochodowego.

Premier zapowiedział także inne zmiany dotyczące w szeroko pojętych świadczeniach rodzinnych. Zaproponowane zmiany mają dotyczyć systemu podatkowego. Ulgi w podatkach mają być nakierowane na poprawę dzietności i promowanie wielodzietność. W związku z tym ma nastąpić podwyższenie o 50 proc. ulgi na trzecie i kolejne dziecko. Ulga na dwoje dzieci pozostanie bez zmian. Jednakże ulga na pierwsze dziecko przysługiwać będzie tam, gdzie dochód na rodzinę nie przekracza 85 tys. złotych rocznie, czyli na poziomie pierwszego progu podatkowego.

Zobacz także: Wszystko o zasiłku rodzinnymi i dodatkach do zasiłku rodzinnego

Jakie zmiany w becikowym w 2012 roku

Wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznaniu prawa do becikowego nie jest jedyną zmianą, jak nas czeka w zakresie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Od 1 stycznia 2012 roku, prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, ponownie uzależnione będzie od przedstawienia przez osobę ubiegającą się zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Od 31 marca 2010 roku do 31 grudnia 2011 roku został zawieszony warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Do dnia 31 grudnia 2011 roku, aby uzyskać becikowe, wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.

Źródło: Expose premiera Donalda Tuska

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Becikowe będzie dotyczyć tylko tych rodzin o dochodach poniżej 85 tys. złotych.  fotolia
Becikowe będzie dotyczyć tylko tych rodzin o dochodach poniżej 85 tys. złotych. fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama