REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Pozew

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 2.)

Poza umową sposobami na przeniesienie prawa własności są: zasiedzenie, zawłaszczenie i znalezienie rzeczy. Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć prawo własności?

Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 1.)

Najczęściej spotykanym sposobem przeniesienia własności jest umowa. Własność nieruchomości nie może zostać przeniesiona pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Hipoteka odwrócona - wątpliwości

Seniorzy najbardziej obawiają się utraty mieszkania. Akt notarialny powinien być skonstruowany w taki sposób, aby gwarantował prawo klienta do dożywotniego użytkowania mieszkania.

Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste

Do końca grudnia gminy mogą ustalić nową wysokość opłat za użytkowanie wieczyste. Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” wiele z nich zdecyduje się na podwyżki.

REKLAMA

Jak skonstruować pozew cywilny w procesie karnym?

W procesie karnym pokrzywdzony może pisemnie, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego, zgłosić powództwo cywilne przeciwko oskarżonemu. Niniejsze opracowanie przedstawia jak sporządzić taki pozew.

Czym są wspólnoty mieszkaniowe?

Wspólnoty mieszkaniowe powstały na mocy ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku. Pierwsze wspólnoty mieszkaniowe pojawiły się w 1995 roku. Czym właściwie jest wspólnota mieszkaniowa i jakie są jej charakterystyczne cechy?

Unieważnienie aktu notarialnego

Akt notarialny w pewnych sytuacjach może zostać unieważniony. W jaki sposób tego dokonać? O czym pamiętać?

Kiedy można unieważnić akt notarialny?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym szczególnej formy, który poświadcza dokonanie czynności prawnej, przede wszystkim czynności zakupu nieruchomości. Jest on sporządzany przez notariusza, a nie zachowanie formy aktu notarialnego prowadzi do bezskuteczności czynności prawnej. W jakich okolicznościach można unieważnić akt notarialny oraz jak tego dokonać?

REKLAMA

Jak napisać pozew o unieważnienie aktu notarialnego?

Unieważnienie aktu notarialnego może zostać dokonane na podstawie regulacji Kodeksu cywilnego dotyczących wad oświadczeń woli. Aby tego dokonać należy złożyć pozew do właściwego sądu. Co musi znaleźć się w pozwie o unieważnienie aktu notarialnego?

Rzeczoznawca majątkowy

Przy wycenie nieruchomości często należy skorzystać z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie zawodu rzeczoznawcy majątkowego.

Pośrednik nieruchomości

Coraz częściej przy zakupie lub wynajmie mieszkania mamy do czynienia z biurami nieruchomości prowadzonymi przez pośredników nieruchomości. Pośrednikiem nieruchomości jest osoba zawodowo zajmująca się obrotem nieruchomościami. Pośrednik to osoba fizyczna posiadająca licencję nadaną w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jak przeprowadzić odrolnienie gruntu?

Osoby posiadające kawałek ziemi o przeznaczeniu rolniczym, często chcą pobudować na niej swój własny dom. Jednak by tego dokonać należy odrolnić dany grunt. Jakie kroki należy podjąć, by doprowadzić do odrolnienia gruntu?

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Plan zagospodarowania miejscowego, który na niekorzyść zmienia dotychczasowe ustalenia może być podstawą do wypłacenia właścicielowi nieruchomości odszkodowania. W jakich okolicznościach właściciel działki może uzyskać odszkodowanie?

Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w gminach?

Utrzymanie porządku i czystości to jedno z ważnych zadań gminy. Zadania te są określone w ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jakie dokładnie są obowiązki gminy i jakie są obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące omawianej kwestii?

Jakie zmiany zaszły w prawie użytkowania wieczystego?

Szerszy katalog podmiotów uprawnionych do żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, bezterminowe roszczenie o przekształcenie i korzystniejsze zasady aktualizacji opłaty rocznej – oto najnowsze zmiany w prawie użytkowania wieczystego.

Pomieszczenie tymczasowe - jakie zmiany?

16 listopada 2011 r. wchodzą w życie nowe przepisy określające zasady przebywania eksmitowanych dłużników w pomieszczeniach tymczasowych. Dotychczas prawo nie określało długości trwania ani rodzaju umowy, jaką gmina powinna zawrzeć z lokatorem.

Czym jest umowa o podział nieruchomości do korzystania?

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność, co do zasady każdy jest uprawniony do korzystania z całej nieruchomości.

Do jakiego sądu wnieśc pozew o alimenty?

Pozew o alimenty składamy w sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich. Pismo możemy wnieść do sądu, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Umowa o roboty budowlane - WZÓR UMOWY

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Umowa o przeniesienie własności i rentę - WZÓR UMOWY

W ramach umowy właściciel nieruchomości może przenieść jej własność w zamian za co nabywający zobowiązuje się płacić mu comiesięczną rentę.

Umowa administracji nieruchomością - WZÓR UMOWY

W umowie tej właściciel powierza zewnętrznemu podmiotowi obowiązki związane z administracją określoną nieruchomością. Zakres administracji nie wykracza poza zwykły zarząd rzeczą.

Umowa sprzedaży nieruchomości - WZÓR UMOWY

Umowa sprzedaży nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Dotyczy to zarówno umowy zobowiązującej, jak i rozwiązującej

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty jest adresowane do dłużnika, który nie uiścił należnej zapłaty w terminie. Poprzedza wniesienie pozwu do sądu. Doręczenie takiego pisma pozwanemu jest konieczne przy postępowaniu gospodarczym.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Występowanie z roszczeniami cywilnymi na drogę sądową wiąże się z obowiązkiem ponoszenia ciężaru kosztów sądowych, w tym opłat od wnoszonych pism. W pewnych sytuacjach określone osoby będą podlegały zwolnieniu. Kto i kiedy?

Pozew konsumenta . Co musisz wiedzieć zanim go wniesiesz? – cz. 2

Konsumenci swoich roszczeń przeciwko przedsiębiorcom mogą dochodzić w sądzie. Najczęściej właściwe ku temu będzie postępowanie uproszczone. To oznacza, że pozew powinien być wniesiony na formularzu. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Jak znieść współwłasność?

Współwłaściciele nieruchomości w częściach ułamkowych mogą żądać zniesienia współwłasności w każdym czasie. Uprawnienie do zniesienia współwłasności można jednak wyłączyć. W jaki sposób?

Podatek od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: 1) grunty; 2) budynki lub ich części; 3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – wyrok TK

Prawo użytkowania wieczystego to prawo pośrednie pomiędzy prawem własności, a prawami rzeczowymi ograniczonymi. Polega ono na korzystaniu przez użytkownika wieczystego z nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków przez czas określony - 99 lat (wyjątkowo krócej, lecz nie mniej niż 40 lat).

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Kiedy można domagać się zniesienia służebności?

Zgodnie z art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość może zostać obciążona służebnością, tj. prawem rzeczowym, polegającym na tym, iż właściciel określonej nieruchomości może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej takim prawem, albo też, na ograniczeniu zakresu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej wobec jego nieruchomości.

Czy sąsiad może wejść na moją działkę podczas prowadzenia swojej budowy?

Prowadzenie robót budowlanych, zwłaszcza na terenie gęsto zabudowanym, może niekiedy wiązać się z koniecznością uzyskania wejścia na sąsiednią nieruchomość w celu przeprowadzenia prac, które, np. z uwagi na brak dostępu, nie mogłyby zostać wykonane z terenu inwestycji.

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Właściciel nieruchomości zainteresowany budową ogrodzenia powinien przed rozpoczęciem prac wziąć pod uwagę wymogi formalno-prawne. Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jednakże w określonych przypadkach zamiar budowy ogrodzenia powinien zostać zgłoszony. Procedura określona przepisami prawa budowlanego nie jest skomplikowana, nie mniej jednak jej niedochowanie może rodzić dla właściciela nieruchomości negatywne konsekwencje.

Opodatkowanie najmu 2011

Jeżeli decydujemy się na wynajęcie mieszkania, musimy pamiętać, że trzeba będzie rozliczyć się z przychodów z tego tytułu osiąganych. Podatnik ma do wyboru kilka form, z każdą związane inne korzyści i obowiązki.

Piszemy pozew – kompendium

Pozew nie tylko trzeba dobrze napisać. Trzeba także wiedzieć do którego sądu go wnieść. W jaki sposób oznaczyć nasze żądanie w pozwie? Jaki sąd będzie właściwy dla naszej sprawy?

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. W jakich warunkach można złożyć pozew o zaniechanie nadmiernej immisji?

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. Jakie są prawne sposoby na uciążliwych sąsiadów? Jednym z nich jest pozew o zaniechanie nadmiernej immisji.

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, którą podpisał już prezydent Bronisław Komorowski wprowadza kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Jedną z nich jest umożliwienie skorzystania z dopłaty do kredytu także osobom samotnym, nie tylko rodzinom.

Dług gruntowy i hipoteka w prawie niemieckim

Dług gruntowy nie jest prawem akcesoryjnym i jest bardziej elastyczny w porównaniu do hipoteki. Hipoteka ( Hypothek) jako ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości została w dużej części w niemieckiej praktyce wyparta przez Grundschuld.

Unieważnienie małżeństwa - kompendium

Unieważnienie małżeństwa zachodzi jedynie w przypadkach określonych przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Sprawdź jakie są przesłanki do unieważnienia ślubu i jak złożyć pozew do sądu.

Użytkownicy wieczyści łatwiej wykupią działki

Parlamentarzyści pracują nad zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Jeżeli zmiany wejdą w życie przedsiębiorcom, będącym jednocześnie użytkownikami wieczystymi, łatwiej będzie wykupić działkę.

Jak napisać pozew sądowy?

Sztuka pisania pozwu jest przydatna w wielu sprawach. Przy rozwodzie, alimentach, czy w sprawie o odszkodowanie postępowanie sądowe inicjuje pozew. Jak poprawnie napisać pozew sądowy? Co powinien zawierać pozew i gdzie go skierować?

Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

Dokonanie wielu czynności, takich jak zawarcie niektórych umów, udzielenie pełnomocnictw etc., wymaga skorzystania z usług notariusza. Czynności notarialne podlegają stosownej opłacie, której wysokość nie może przekroczyć górnej granicy stawek określonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Czy wspólnota mieszkaniowa może domagać się od właściciela lokalu jego sprzedaży?

Do obowiązków właścicieli lokalu należy m.in. pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz korzystanie ze swojego lokalu w sposób nieutrudniający korzystanie z sąsiednich lokali. Jeżeli właściciel lokalu w sposób istotny naruszy powyższe obowiązki, wspólnota mieszkaniowa może podjąć działania zmierzające do przymusowej sprzedaży takiego lokalu.

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Jeżeli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, małżonek może żądać rozwodu. W tym celu należy przygotować pozew o rozwód i złożyć do właściwego sądu. A który sąd jest właściwy do rozpoznania takiej sprawy?

Gdzie wnieść pozew. Sąd rejonowy, czy okręgowy? cz. - 2

Przed wniesieniem pisma do sądu trzeba ustalić, czy powinniśmy je skierować do sądu rejonowego lub też okręgowego. W jakich sprawach rozstrzygać będzie sąd rejonowy, a w jakich sąd okręgowy? Bezpłatna porada prawna.

Gdzie wnieść pozew. Sąd rejonowy, czy okręgowy? cz. - 1

Prawidłowe oznaczenie sądu właściwego do rozstrzygania naszej sprawy jest konieczne. Bez tego proces się nie rozpocznie. Gdzie wnieść pozew? Do sądu rejonowego, czy okręgowego? Bezpłatna porada prawna.

REKLAMA