REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatki do wynagrodzenia przy umowie zlecenia

Jakie dodatki do wynagrodzenia przysługują pracując na umowę zlecenia?

Obligatoryjne dodatki do wynagrodzenia

Jestem zatrudniony na umowę na czas nieokreślony w firmie prywatnej, pracodawca poinformował mnie, że u niego w pracy nie ma żadnych dodatków do wynagrodzenia, słyszałem jednak, że niektóre dodatki są obowiązkowe czy faktycznie tak jest ?

Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki

Renciście, który jest kombatantem wojennym przysługuje prawo do dodatku kombatanckiego. Aby otrzymać dodatek rencista musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek.

Na jakie dodatki do renty może liczyć rencista

Prawo do dodatków do swojego świadczenia rentowego mogą otrzymać osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz rentę rodzinną.

REKLAMA

Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeżeli rencista została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Jakie są wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Pracodawcy zatrudniający pracowników mogą świadomie lub nieświadomie dokonać wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Czasem nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie może być wykroczeniem. Dlatego warto przyjrzeć się liście wykroczeń przeciwko prawom pracownika.

Dodatki do emerytury, jako sposób na podwyższenie świadczenia

Jednym ze sposobów podwyższenia emerytury jest prawo do dodatków. Emeryt może liczyć na kilka dodatków jednocześnie. Wysokość dodatków może znacznie podwyższyć wysokość otrzymywanego przez emeryta świadczenia.

Kto ściga wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Do zadań Państwowej Inspekcji Pracy należy ściganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika oraz innych wykroczeń związanych z wykonywaniem pracy zarobkowej.

REKLAMA

Jogurt Activia pomocny przy trawieniu? USA karzą koncern za reklamę

Nie ma dowodów, że jogurty Activia poprawiają trawienia, a reklamy sugerujące takie właściwości produktu wprowadzają konsumentów w błąd. Tak stwierdziły amerykańskie władze. Koncern Danone przystał na ugodę i zgodził się zapłacić karę. Co z podobnymi reklamami w Polsce?

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia

Skutkiem przedawnienia jest powstanie po upływie terminu przedawnienia po stronie tego, przeciw komu przysługuje roszczenie, uprawnienia do uchylenia się od jego zaspokojenia. Upływ okresu przedawnienia jest więc z natury rzeczy niekorzystny dla wierzyciela. Dlatego też kodeks cywilny w art. 121 wskazuje na sytuację, w których pomimo upływu czasu nie następuje bieg okresu przedawnienia.

Wypłaty z funduszu alimentacyjnego-zmiana prawa

W dniu 23 listopada 2010 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego osobom pełnoletnim, uczącym się i posiadającym własne dziecko.

Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Spadkobierca może zachować się na 3 sposoby. Może on albo przyjąć spadek z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie proste), albo przyjąć go z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), jak również możliwe jest odrzucenie spadku.

Warunki skutecznego powództwa zbiorowego

Instytucja powództwa zbiorowego ma na celu ułatwienie i usprawnienie dochodzenia roszczeń. Przy spełnieniu pewnych warunków grupa poszkodowanych może wspólnie dochodzić w sądzie swych praw przeciwko, z reguły silniejszemu, przeciwnikowi.

Kto odpowiada za zły stan dróg?

Jadąc nieodśnieżoną drogą wpadłem w poślizg i uderzyłem w przydrożny słup. W wyniku wypadku mój samochód uległ poważnemu uszkodzeniu. Czy zarządca drogi jest odpowiedzialny za szkodę, którą poniosłem?

Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi stara maksyma. Ubezpieczony dostanie rentę – odpowiadają ubezpieczyciele i oferują specjalne ubezpieczenie rentowe. Jest to jeszcze jedna forma oszczędzania, która może zapewnić nam spokojniejszą starość.

Kto ponosi odpowiedzialność za nieodśnieżony chodnik?

Złamałeś nogę na nieodśnieżonym chodniku, spadł Ci na głowę sopel, a w wyniku wypadku uległa zniszczeniu wartościowa rzecz? Możesz się domagać odszkodowania od odpowiedzialnego za utrzymanie chodnika zarządcy.

Kiedy darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Przedmiot darowizny wchodzi do majątku odrębnego małżonka, chyba że darczyńca inaczej postanowił. Darczyńca musi zaznaczyć, że przedmiot darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków.

Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Wchodzące w życie w przyszłym roku przepisy mają ułatwić egzekucję roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Będą one również lepiej chronić osoby, wobec których wydano wadliwe orzeczenia alimentacyjne.

Wysokie kary za zatruwanie środowiska

Zatrucie wody, powietrza czy gleby w taki sposób, że obniży się jakość środowiska lub wpłynie na zdrowie ludzi, skończy się więzieniem. Za taki czyn ma grozić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Takie kary przewiduje projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przyjął rząd.

Zobowiązania małżonka - czyja odpowiedzialność?

System wspólności majątkowej polega na tym, że istnieją trzy masy majątkowe: majątek wspólny oraz dwa majątki osobiste małżonków. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Natomiast do pewnych czynności potrzebna jest zgoda drugiego małżonka. Są jednak i takie czynności, za które małżonkowie odpowiadają solidarnie.

W jaki sposób małżonkowie zarządzają majątkiem wspólnym?

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem osobistym. Natomiast oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Kto może zawrzeć związek małżeński?

Związek małżeński mogą zawrzeć tylko osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Ponadto, małżeństwo mogą zawrzeć osoby tylko odmiennej płci. O płci decyduje informacja zawarta w akcie urodzenia. Różnica płci musi istnieć w momencie zawierania związku małżeńskiego.

Doręczenia pism z postępowaniu cywilnym

Rozszerzono katalog podmiotów, przez które sąd może dokonywać doręczeń. Sąd będzie mógł dokonywać doręczeń także przez innego uprawnionego operatora pocztowego niż Poczta Polska, a także przez osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową.

Bezpłatna pomoc dla ofiar przemocy

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowela, która wprowadziła art. 3 do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Umożliwia ona otrzymywanie bezpłatnej pomocy dla ofiar przemocy.

Rozwód międzynarodowy- nowe zasady

Ministrowie sprawiedliwości państw UE poparli nowe zasady dające pewność prawną małżeństwom w przypadku rozwodu międzynarodowego.

Europejski nakaz zapłaty

Ustawodawstwo UE zmierza w kierunku ułatwienia obrotu transgranicznego – a tym samym ewentualnych postępowań sądowych, które wiążą się z zobowiązaniami transgranicznymi. Art. 505[15] kodeksu postępowania cywilnego wprowadza regulacje wynikające z rozporządzenia (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty.

Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy?

Zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych pozwala na uzyskanie niezbędnych kosztów utrzymania osobie uprawnionej w trakcie trwania postępowania o alimenty. Do złożenia wniosku o zabezpieczenie wystarczy, że uprawdopodobnimy istnienie roszczenia.

Jak zmienić nazwisko?

Zmiana nazwiska obywatela polskiego może nastąpić tylko na jego wniosek. Taki wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Podatek od psa zależy od gmin

Z pobierania opłat za posiadanie psa zrezygnowało już wiele miast np. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.

Pobieraczek znów próbuje zarobić na użytkownikach

Nie pomogła kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właściciel serwisu internetowego Pobieraczek.pl nadal wysyła wezwania do zapłaty do internautów – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Zepsuty kasownik i nieskasowany bilet – kto za to odpowiada?

Za stan kasowników w środkach transportu publicznego odpowiadają przewoźnicy. Zrzucenie odpowiedzialności na pasażera jest niedopuszczalne. Co więc z mandatami za nieskasowany bilet?

Dlaczego nie warto kraść choinki?

Wyrąb drzewa z lasu jest nielegalny i podlega karze. Nielegalny wyrąb karany jest tak samo jak kradzież dlatego też można być za to pozbawionym wolności. Kodeks karny w art. 290 penalizuje zachowanie polegające na wyrębie drzewa w lesie i przywłaszczaniu go sobie. Tak więc samo wycinanie drzewa nie jest jeszcze karane istotne jest, żeby osoba przywłaszczała je sobie.

Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?

W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Minimalne wynagrodzenie. Czy można egzekwować alimenty?

Przy egzekucji komorniczej z wynagrodzenia wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości tzw. minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta nie dotyczy jednak egzekucji alimentów.

Prawne podsumowanie listopada 2010 r.

Niniejsze memorandum stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w listopadzie 2010 r., najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz interpretacji podatkowych.

Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka?

W przypadku, gdy rodzicom dziecka odebrane są prawa rodzicielskie lub w ogóle są nieznani, opiekę dla małoletniego musi ustanowić sąd.

Bez kary za brak zameldowania

Od 2014 r. zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Niedługo zniknie także sankcja za brak meldunku. To główne zmiany ustawy o ewidencji ludności.

Jak uchronić się przed eksmisją?

Eksmisja jest wynikiem długotrwałego niewywiązywania się z obowiązków lokatorskich, przede wszystkim z opłat za mieszkanie. Częstą przyczyną długów lokatorów jest ich trudna sytuacja finansowa oraz brak świadomości jakie konsekwencje niesie za sobą zadłużenie.

Kiedy można zlikwidować szkołę?

Jednym z widocznych skutków niżu demograficznego jest zamykanie szkół. Zjawisko to ma miejsce przede wszystkim na wsiach oraz dotyczy to mało popularnych typów szkół, takich jak licea profilowane. Równie ważnym powodem zamykania szkół jest brak pieniędzy na ich utrzymanie u samorządów.

Ubezpieczenie na życie. Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Ubezpieczając się na życie po raz pierwszy każdy ma problem jaką wybrać sumę ubezpieczenia? Jak go rozwiązać? O tym przeczytasz w felietonie Macieja Lichońskiego – specjalisty ds. ubezpieczeń.

Szykują się kolejne zmiany w procedurze cywilnej

Od postanowień dotyczących grzywien i kar porządkowych będzie można wnieść zażalenie. Pracę nad stosownymi zmiany toczą się już w Parlamencie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli rodzicom adopcyjnym skorzystać z urlopu ojcowskiego w szerszym niż obecnie zakresie.

Zatrudnianie cudzoziemców - wystarczy oświadczenie pracodawcy

Od nowego roku obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy będą mogli wykonywać pracę bez zezwoleń na pracę w ramach zezwoleń wydawanych w uproszczonym trybie. Do podjęcia zatrudnienia wystarczy uzyskanie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy zarejestrowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Nie odśnieżysz-zapłacisz karę

Pada śnieg? Będzie więcej obowiązków. W związku z opadami właściciele nieruchomości i samochodów mają określone przez prawo powinności.

Świadczenie pieniężne dla rencistów deportowanych do pracy przymusowej

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej przysługuje osobom, które w okresie podlegania represjom były obywatelami polskimi i są nimi obecnie.

Świadczenia pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Rencistom, którzy w czasie wojny nie byli żołnierzami, a utracili wzrok w wyniku działań wojennych przysługuje dodatkowe świadczenie do renty.

Kiedy renciście przysługuje świadczenie dla byłych żołnierzy górników

Określona liczba rencistów ma prawo do świadczenia pieniężnego dla byłych górników. Kwota świadczenia może podwyższyć rentę inwalidzką lub rentę rodzinną nawet o 180 złoty.

Kiedy renciście przysługuje ryczałt energetyczny

Rencista może otrzymać ryczałt do opłaty za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej. Musi wcześniej spełnić warunki niezbędne do otrzymania ryczałtu energetycznego.

SN: Rodzice winni zabicia pięciorga noworodków

Po siedmiu latach od znalezienia zwłok zakończyła się sprawa małżeństwa z Czerniejowa, które przetrzymywało martwe noworodki w beczce po kapuście. Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońców podtrzymując w mocy wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla Jolanty K. i 8 lat pozbawienia wolności dla jej męża Andrzeja K.

REKLAMA