REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturą bez względu na wiek na podstawie przepisów Karty Nauczyciela lub na emeryturę w obniżonym wieku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1893 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Czy do umowy o dzieło stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej

Pomimo tego, iż zawarta została umowa o dzieło klient może skorzystać z uprawnień reklamacyjnych wynikających z umowy sprzedaży konsumenckiej. Podstawą roszczeń będzie niezgodność towaru z umową

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Brak akcji promocyjnej i uświadamiania klientowi istnienia tego typu ubezpieczenia powoduje, że tego typu produkt jest praktycznie niedostrzegany przez potencjalnych klientów, a stanowi on dopełnienie wszelkich ubezpieczeń typu „od odpowiedzialność cywilnej”. Tam gdzie kończą się obowiązki ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej, zaczynają się bowiem obowiązki ubezpieczyciela ochrony prawnej.

Czy można wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach

Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikom terminową wypłatę wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu w stałym i z góry określonym terminie. Inna częstotliwość może być określona w regulaminie wynagrodzeń, umowie o pracę bądź też w układzie zbiorowym pracy.

REKLAMA

Czy osoba bezrobotna może założyć firmę

Państwo powinno prowadzić efektywną politykę mającą na celu zmniejszenie bezrobocia. Przede wszystkim należy zadbać o aktywizację zawodową osób pozostających bez zatrudnienia i dlatego ustawodawca wspiera finansowo tych, którzy zamierzają założyć własną firmę.

Obowiązkowe ubezpieczenie upraw

Każdy rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych tzw. dopłaty zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia przynajmniej 50% powierzchni upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Przerwa w pracy przy monitorze ekranowym

Praca na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy obciąża narząd wzroku pracownika oraz ma niekorzystny wpływ na pozycję ciała pracownika, a w szczególności na jego układ mięśniowo-szkieletowy.

Autocasco dla rolników – Agrocasco

Nowym i jakże ciekawym produktem przeznaczonym dla producentów rolnych jest tak zwane Agrocasco, które swoją nazwą nawiązuje do popularnego i znanego już od dawna Autocasco.

REKLAMA

Czy Polacy muszą uzyskać pozwolenie na pracę za granicą

Od momentu gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej tj. od 1 maja 2004 r. podjęcie pracy za granicą nie jest już takie skomplikowane i nie wymaga posiadania specjalnego zezwolenia ponieważ wiele państw otworzyło swoje rynki pracy na polskich obywateli.

Przestój w pracy

W przypadku gdy pracownik, mimo iż jest gotowy do wykonywania pracy nie wykonuje jej z powodu zaistniałych przeszkód, wówczas możemy powiedzieć ze mamy do czynienia z przestojem.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja 2010 r. z zakresu przedmiotowego przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wyłączone są świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Kontrola zawarcia umowy ubezpieczenia OC

W związku z tym, iż zawarcie umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych ma charakter obowiązkowy odpowiednie organy mogą dokonywać kontroli spełnienia tego obowiązku.

Jakie przerwy wliczane są do czasu pracy

Prawo do przerwy jest uprawnieniem pracowniczym, które pracodawca zobowiązany jest przestrzegać. Niekiedy jednak pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu czasu przerwy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody powstałe w związku ruchem tego pojazdu.

Odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń i jej powstanie

Ponoszenie odpowiedzialności gwarancyjnej przez zakład ubezpieczeń jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z umowy ubezpieczenia.

Odpowiedzialność kontraktowa

Odpowiedzialność kontraktowa jest to odpowiedzialność cywilnoprawna, której podstawę prawną stanowi art. 471 Kodeksu cywilnego. Do odpowiedzialności kontraktowej dochodzi, gdy nie zostaje wykonane bądź zostaje wykonane nienależycie zobowiązanie.

Dodatkowa przerwa w pracy dla pracownika niepełnosprawnego

Czy można pozbawić spadkobiercę zachowku

Czy można pozbawić spadkobiercę zachowku? Co do zasady na to pytanie można udzielić odpowiedzi twierdzącej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest tu wiele wyjątków. 

Za 1 maja przysługuje dzień wolny

Ze względu na to że Święto Pracy przypadało na sobotę, czyli dzień wolny od pracy, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia innego dnia wolnego pracownikowi, jeśli ten nie pracuje w soboty.

Nowelizacja kodeksu karnego

Planowane zmiany w kodeksie karnym przewidują wprowadzenie nowych kategorii przestępstw, tj. handlu ludźmi, zamachów na ludność cywilną oraz ataków na strefy zdemilitaryzowane. Zmiany dotkną również przepisów dotyczących stosowania polskiej ustawy karnej wobec Polaków, którzy popełnili przestępstwo za granicą, a nie wydano ich innemu państwu.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja w życie wchodzą nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną

Czy w umowie przedwstępnej jest możliwość zastrzeżenia obowiązku zapłaty kary umownej w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez drugą stronę? Jakie znaczenie ma kara umowna?

Majowy weekend na drogach

Do niedzieli doszło na polskich drogach do 365 wypadków w których zginęło 27 osób a 459 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również aż 1806 nietrzeźwych kierowców.

Co zrobić by nie stracić pieniędzy po kradzieży karty płatniczej

Bank pokryje straty wynikłe z kradzieży karty, chyba że wykaże winę jej niedawnego posiadacza. Sprawdź jak postępować, by nie stracić na kradzieży karty płatniczej.

Co to jest usługa cash back

Cash back to usługa bankowa, która polega na możliwości wypłaty środków pieniężnych przez posiadacza karty płatniczej, przy okazji robienia zakupów w sklepie.

Sejm chce zlikwidować limity na licencje taksówkarskie

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z jej projektem każdy przewóz osób samochodem osobowym będzie usługa taksówkową – czytam w piątkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Pełnomocnik z urzędu - kiedy przysługuje?

Udział profesjonalnego pełnomocnika w procesie cywilnym ma kluczowe znaczenie, nawet w przypadkach spraw z pozoru mniej skomplikowanych. Warto zastanowić się zatem nad wnioskiem w przedmiotowej sprawie.

Zwrot kosztów procesu

Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.

Poradnik na majówkę: sprawdź jakie masz prawa

Opóźnienie pociągu, odwołanie autokaru, zmiana ceny wycieczki, czy też gorszy standard pokoju – to tylko część nieprzyjemności, jakie mogą nas spotkać podczas majówki. Sprawdź jakie są twoje prawa.

Kary dla przestępców zawodowych (art. 65)

Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo w związku mającym na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana


Pomimo wcześniejszych kontrowersji, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.W miejsce Kolegium IPN, powstanie dziewięcioosobowa Rada.

Pojęcie recydywy w kodeksie karnym (art. 64)

Jeżeli sprawca skazany na przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Skarb Państwa jako strona w procesie

Skarb Państwa jest szczególną osobą prawną nie posiadającą siedziby, statutu, organów ani nie podlegającą wpisowi do żadnego rejestru. W jaki sposób może więc występować w charakterze strony ?

Zachowek a system rezerwy

Zobacz czym charakteryzują się obie instytucje prawa spadkowego i na jaki system zdecydował się Polski ustawodawca.

UOKiK wykrył zmowę na rynku artykułów biurowych

Dwaj dystrybutorzy artykułów biurowych zawarli porozumienie ograniczające konkurencję – uznała Prezes UOKiK. Jedna ze spółek zapłaci prawie 90 tys. zł.

Projekt ustawy o zbiorowym transporcie publicznym

Gminy będą odpowiadać za lokalne usługi przewozu publicznego, a przewoźnicy będą musieli oprócz linii dochodowej obsługiwać także przewóz na trasach deficytowych.

Spotkania edukacyjne na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości

W maju odbędzie się cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży szkół średnich oraz studentów wyższych uczelni na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Czy straty spowodowane kradzieżą karty płatniczej ponosi okradziony

W tramwaju skradziono mi kartę kredytową, a z konta bardzo szybko zniknęły pieniądze. Czy jest jakaś szansa, by je odzyskać?

Przebieg mediacji rodzinnej

Chcąc samodzielnie skierować sprawę do mediacji najwygodniej udać się do najbliższego ośrodka mediacji i tam złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy warto ją prowadzić

Mediacja jest dobrowolną rozmową prowadzącą do rozwiązania konfliktu, w której mediator towarzyszy członkom rodziny, za ich dobrowolną zgodą, w procesie uzgodnień.

Co zrobić gdy wymiana wadliwego towaru nie jest możliwa

W związku z wadą zakupionego towaru zażądałem od sprzedawcy jego wymiany. Ten jednak stwierdził, iż nie posiada danego modelu i zaproponował mi inny. Czy muszę przyjmować inny model?

Komorowski dominuje w przedwyborczych sondażach

Bronisław Komorowski jest faworytem wyścigu prezydenckiego. W drugiej turze wyborów nie da szans Jarosławowi Kaczyńskiemu – wynika z sondażu GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”.

Podpis elektroniczny przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt ustawy o podpisach elektronicznych. Ma on zastąpić dotychczasowe przepisy z 2001 roku. Nowy projekt ma na celu ułatwienie stosowania podpisu elektronicznego.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

Odpowiedzialność cywilna

Mimo, iż odpowiedzialność cywilna jest jedną z podstawowych instytucji prawa cywilnego, to nie istnieje legalna definicja tego pojęcia.

Odpowiedzialność deliktowa

Odpowiedzialność deliktowa jest odpowiedzialnością cywilnoprawną, której podstawę stanowią przepisy art. 415-449 kodeksu cywilnego.

Pojęcie odszkodowania

Wyrządzenie szkody rodzi zobowiązanie do jej naprawienia. Jednym ze sposobów naprawienia szkody jest wypłata określonej kwoty pieniężnej (odszkodowania).

Pojęcie szkody

Mimo tego, że powstanie szkody jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej przepisy prawne nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody.

Sprzedaż pojazdu mechanicznego, a umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Sprzedaż pojazdu jest zdarzeniem bardzo istotnym z punktu widzenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Rodzi bowiem pewne obowiązki zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy pojazdu.

Uszczerbek na zdrowiu

W sytuacji, kiedy poszkodowany doznaje w skutek wypadku obrażeń ciała często mamy do czynienia z tzw. trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

REKLAMA