Ile czasu na rozpatrzenie reklamacji ma biuro podróży
27 sie 2008
Brałem udział w wycieczce, jednak okazało się, że nie wszystko było zgodne z zawartą z biurem podróży umową. Nie mogłem uczestniczyć we wskazywanych wcześniej wycieczkach. Hotel był niższej klasy od wskazywanej w umowie. Trzy tygodnie po powrocie postanowiłem złożyć reklamację. W odpowiedzi usłyszałem, że nie może być ona przyjęta, bo termin na składanie reklamacji wynosi dwa tygodnie. Czy faktycznie reklamacja mi już nie przysługuje?
Czy można zmienić uczestnika wycieczki?
27 sie 2008
Wykupiłam wycieczkę, jednakże z przyczyn zawodowych nie mogłam w niej uczestniczyć. Postanowiłam więc, że na moje miejsce pojedzie córka. Kiedy zgłosiłam ten fakt do biura podróży, otrzymałam informację, że zamiana nie jest możliwa, bo do wycieczki pozostały trzy dni, a umowa wyraźnie stanowi, że zmiana uczestnika może nastąpić nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Czy w takiej sytuacji biuro podróży mogło odmówić wyjazdu moje córce?
Czy konsument musi udowodnić niezgodność towaru z umową
27 sie 2008
Zdarzyło ci się złożyć reklamacje z tytułu niezgodności towaru z umową i nie została ona uznana, ponieważ minęło 6 miesięcy od momentu zakupu reklamowanej rzeczy? Przekonaj się czy takie postępowanie sprzedawcy jest uzasdnione.
Czy mogę od razu żądać zwrotu pieniędzy
27 sie 2008
Dwa miesiące przed świętami kupiłam synowi iPod’a. Kiedy sprawdziłam go w domu, okazało się, że jest zepsuty. Zażądałam zwrotu pieniędzy. Natomiast sklep nie dość, że rozpatrywał moją reklamację ponad miesiąc, to w dodatku nie chce mi zwrócić pieniędzy za sprzęt. Czy muszę godzić się na naprawę?
Nietrafiony prezent
27 sie 2008
Na prezent urodzinowy kupiłem żonie biżuterię. Niestety, nie jestem pewien, czy jej się spodoba. Czy sprzedawca ma obowiązek przyjęcia z powrotem takiego nietrafionego zakupu lub przynajmniej wymienienia go na inny towar?
Czy brak odpowiedzi oznacza uznanie reklamacji
27 sie 2008
Kupiłem kolekcję płyt DVD. Po rozpakowaniu ich w domu okazało się, że część z nich jest pusta. Złożyłem więc reklamację u sprzedawcy domagając się w niej wymiany wadliwych płyt na nowe. Sprzedawca poinformował mnie, że w ciągu dwóch tygodni otrzymam odpowiedź. Minął już prawie miesiąc i nadal nie mam żadnej informacji od sprzedawcy. Czy brak odpowiedzi oznacza, że moja reklamacja została uwzględniona?
Czy można reklamować towar przeceniony
27 sie 2008
Jeżeli kupiłeś towar z przeceny nie musisz obawiać się, że nie będziesz mógł go zareklamować. Sklep nie może odmówić ci prawa do złożenia reklamacji.
Czy można odstąpić od umowy zawartej z e-sprzedawcą
27 sie 2008
Zakupiłam buty w sklepie internetowym. Gdy zostały dostarczone do mojego domu i dokładnie je obejrzałam oraz przymierzyłam, to przestały mi się podobać. Czy mogę je zwrócić?
Obowiązek zawierania umów o usługę telefoniczną
27 sie 2008
Obowiązek zawierania umów z konsumentami o przyłączenie do sieci telefonicznej ciąży na operatorze o znacznej pozycji rynkowej w zakresie świadczenia tych usług na obszarze województwa(za takiego uznawana jest m. in. TP S.A.).
Reklamacja u sprzedawcy
27 sie 2008
Zakupiłeś jakąś rzecz i po kilku miesiącach przestała nadawać się do użycia? Jeśli nie masz gwarancji i tak możesz reklamować produkt u sprzedawcy z tytulu ustawy. Zobacz czego możesz od niego żądać.
Czy można reklamować rzecz zakupioną przez Internet
27 sie 2008
Zakupiłam żakiet przez Internet. Problemy pojawiły sie, gdy została ona zmoczona podczas deszczu. Materiał po prostu zmienił kolor. Czy mogę złożyć reklamację, skoro w ciągu dziesięciu dni nie skorzystałam z możliwości zwrotu zakupionego przez Internet towaru?
Czy gwarancja wyłącza reklamację?
27 sie 2008
Masz problem z popsutą rzeczą, a skończyła ci się gwarancja? Sprzedawca upiera się, że nie może przyjąć reklamacji? Sprawdź, czy ma rację.
Czy mogę zwrócić prezent?
27 sie 2008
Chciałam zrobić rodzinie niespodziankę - zamówić wizytę Mikołaja z tradycyjnym workiem prezentów. Usługa jest dosyć droga, więc przygotowałam drobne, tanie prezenty, które Mikołaj mógłby wręczyć wszystkim domownikom. Niestety, w firmie zajmującej się wynajmem Mikołajów poinformowano mnie, że usługa przewidziana jest w tzw. pakiecie. Muszę zapłacić pewną kwotę na prezenty, a potem wybrać z katalogu rzeczy, które Mikołaj wręczy domownikom. Proponowane prezenty są drogie i zupełnie nieprzydatne. Czy mogłabym gdzieś złożyć reklamację, aby móc nie kupować tych prezentów?
Informacje na opakowaniach kosmetyków
27 sie 2008
Kosmetyki są jednym z najczęściej kupowanych przez nas produktów. Nie należy zapominać, iż mydła, odżywki, mascary, itp są towarami konsumpcyjnymi. Ze względu na ich specyfikę i właściwości na producentach ciąży szczególny obowiązek informacyjny o produkcie.
Czy można reklamować artykuły żywnościowe
27 sie 2008
Artykuły żywnościowe podlegają takiej samej ochronie jak wszystkie inne produkty zakupione przez konsumenta. Sprzedawca natomiast odpowiada za ich niezgodność z umową.
Umowa o usługę turystyczną - treść
27 sie 2008
Umową o świadczenie usług turystycznych jest umowa z biurem podróży dotycząca wykupienia wycieczki, wczasów, kolonii czy obozu. Konsument powinien zwrócić uwagę czy jest ona sporządzona w formie pisemnej.
Odwołanie darowizny udzielonej małżonkom
26 sie 2008
Darowiznę udzieloną kilku osobom również można odwołać. W niektórych przypadkach odwołanie darowizny może dotyczyć tylko jednej z obdarowanych osób. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku obdarowanych małżonków.
Kiedy roszczenia się przedawniają
26 sie 2008
Przedawnienie jest jednym z trudniejszych zagadnień prawa cywilnego. Wiąże się ono zawsze z upływem czasu. Powoduje natomiast, że strona zobowiązana do świadczenia nie musi go spełniać.
Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego
26 sie 2008
Z dniem 1 października ponownie rozpoczyna działalność Fundusz Alimentacyjny. Wnioski o pieniądze z funduszu warto złożyć jak najwcześniej. Podpowiadamy, jak ubiegać się o świadczenie alimentacyjne.
Gdzie z wnioskiem o świadczenie alimentacyjne?
25 sie 2008
Podmiotem wypłacającym świadczenie będzie gmina. Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego ustala się i wypłaca na podstawie wniosku osoby uprawnionej do alimentów lub jej przedstawiciela ustawowego.
Jak wypowiedzieć umowę na czas określony?
25 sie 2008
Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa taka rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Czy jednak zawsze?
Handel lekami w sieci
21 sie 2008
Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych OTC (tj. wydawanych bez recepty) przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne jest dopuszczalna. Sprzedażą detaliczną leków bez recepty mogą trudnić sie tylko uprawnione podmioty.
Alkohol w Internecie
21 sie 2008
Mimo oferowania przez niektóre sklepy internetowe napojów alkoholowych prawo nie zezwala na ich sprzedaż w Internecie.
Niedostarczona przesyłka
21 sie 2008
Kwestia odpowiedzialności sprzedawcy za towar po wydaniu rzeczy przewoźnikowi jest problematyczna. Oto kilka najistotniejszych informacji, jakie mogą przydać się konsumentowi, który zamówił towar przez Internet i nie otrzymał paczki albo dotarła ona uszkodzona.
E-sprzedawca odpowiada za towar niezgodny z umową
21 sie 2008
Na takich samych zasadach jak sprzedawca trudniący się sprzedażą bezpośrednią odpowiada przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy. Za towar niezgodny z umową odpowiada przez dwa lata od momentu jego wydania.
Towar zakupiony w sklepie internetowym nie zawsze można oddać
21 sie 2008
W przypadku zawarcia umowy na odległość można odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.
SPAM, czyli niechciane informacje
21 sie 2008
Jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla administratorów sieci, ale również dla zwykłych konsumentów.
Jakie zagrożenia mogą nas spotkać w Internecie?
21 sie 2008
Problem bezpieczeństwa Internetu jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na świadomy rozwój społeczeństwa informatycznego, ale także konsumpcyjnego.
Emerytura za pracę w szczególnych warunkach w pytaniach i odpowiedziach
21 sie 2008
Nie ma stuprocentowej pewności wprowadzenia emerytur pomostowych od 2009 roku. Możliwe, że przepisy dotyczące przechodzenia na wcześniejsza emeryturę za pracę w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze, będą nadal obowiązywać. Warto więc poznać podstawy przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
Niedozwolone postanowienia umowne w umowach deweloperskich
21 sie 2008
Na podstawie raportu z kontroli wzorców umownych stosowanych w umowach deweloperskich, sporządzonego przez Urząd Ochrony Konurencji i Konsumentów, można przedstwaić listę najczęsciej spotykanych postanowień umownych wykorzystywanych na rynku nieruchomości.
Nowa treść wyroku rozwodowego - proponowane zmiany
21 sie 2008
W czerwcu 2008 roku do Sejmu został skierowany projekt zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Odnosi się do kontaktów dzieci z rodzicami po ustaniu małżeństwa na skutek rozwodu lub separacji. Warto sprawdzić jakie zmiany nas czekają.
Niedozwolone klauzule umowne występujące w umowach o kredyt hipoteczny
21 sie 2008
Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na nieruchomości sprawia, że konsumenci coraz liczniej zawierają umowy za bankami o kredyty hipoteczne. Rosnące zainteresowanie oraz dynamiczny rozwój tegoż rynku skłania do bliższej analizy sytuacji konsumentów jako kredytobiorców. Oto niektóre z najczęściej stosowanych klauzul, które budzą wątpliwości ze względu na ich sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenia interesów konsumentów.
Czy przedsiębiorca stosujący klauzule niedozwolone może zostać ukarany
21 sie 2008
Zakazane jest stosowania klauzul umownych uznanych prawomocnym wyrokiem sądu za niedozwolone i wpisanych do rejestru klauzul prowadzonego przez Prezesa UOKiK.
Czy można stosować klauzule niedozwolone wpisane do rejestru
21 sie 2008
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, na podstawie prawomocnych wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mimo, iż nie jest on źródłem powszechnie obowiązującego prawa w Polsce, to stosowanie postanowień wpisanych do tegoż rejestru jest zakazane.
Co zrobić jeśli w naszej umowie znajduje się niedozwolona klauzula
21 sie 2008
Jeśli konsument ma słuszne przypuszczenia, że w umowie oferowanej przez przedsiębiorcę znajdują się niedozwolone postanowienia umowne, czyli tzw. klauzule abuzywne, powinien jak najszybciej zwrócić na to uwagę swojemu kontrahentowi i próbować z nim negocjować. Jeśli to nie pomoże można zmienić przedsiębiorcę.
Katalog niedozwolonych klauzul umownych
21 sie 2008
Każde postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
Wypowiedzenie umowy zlecenia
21 sie 2008
Umowa zlecenia najczęściej kojarzona jest z umową między pracodawcą a pracownikiem. Jednakże z umową zlecenia mamy do czynienia także, gdy zawieramy umowę ze szkołą językową, z uczelnią wyższą bądź z operatorem telewizji kablowej. W jakiej sytuacji można ją wypowiedzieć?
Przedłużający się remont mieszkania
21 sie 2008
Zawarcie umowy zobowiązującej wykonawcę do dokonania prac remontowych w mieszkaniu jest uznawane jako zawarcie umowy o dzieło. Są to tzw. umowy rezultatu ponieważ mają one doprowadzić do powstania określonego dzieła (nie będącego rzeczą ruchomą), które w chwili zawarcia umowy nie istnieje.
Zwrot towaru
21 sie 2008
Możliwość zwrotu towaru to doskonałe rozwiązanie sytuacji, gdy zrobimy zakupy pod wpływem impulsu albo bardzo przekonującego sprzedawcy.
Zadatek
20 sie 2008
Jest to suma pieniędzy dana drugiej stronie (przedsiębiorcy) przy zawarciu umowy. Ma ona charakter zabezpieczający.
Kara umowna
20 sie 2008
Kara umowna ma funkcje odszkodowawcze. Dla swej ważności musi być określona w umowie.
Oferta
20 sie 2008
Jest to przedstawienie propozycji zawarcia umowy jaką przedsiębiorca składa konsumentowi. Zazwyczaj jest ona w formie pisemnej. Musi ona jednak zawierać istotne postanowienia tej umowy.
Wzorzec umowy
20 sie 2008
Jest to sporządzony w formie pisemnej wzór postanowień umowy, który przedsiębiorca przedstawia konsumentowi w celu zawarcia umowy.
Nieuczciwe praktyki rynkowe
20 sie 2008
Są to praktyki stosowane przed przedsiębiorców w stosunku do konsumentów.
Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów
20 sie 2008
Są to bezprawne praktyki przedsiębiorców, które wymierzone są w stosunku do nieograniczonej liczby konsumentów.
Niedozwolone klauzule umowne
20 sie 2008
Niedozwolone postanowienia umowne dotyczą tylko umów z konsumentami. Taką nazwą określa się te klauzule zawarte w umowie, które nie były wcześnie negocjowane z konsumentem. To z kolei stwarza ryzyko, że nie będą one korzystne dla klienta.
Odstąpienie od umowy
20 sie 2008
Od umów pewnego rodzaju strony mogą odstąpić. Musi to być jednak przewidziane w ustawie albo w samej umowie.
Przedsiębiorca
20 sie 2008
Jest to zarówno osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca w imieniu własnym działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami mogą być również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie w jakim wykonują działalność gospodarczą.
Konsument
20 sie 2008
W bardzo szerokim znaczeniu można sklasyfikować konsumenta jako stronę umowy nabywającą jakąś rzecz lub usługę. Jednakże podmiotem tym może być jedynie osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością zawodową lub gospodarczą.
Która cena jest prawidłowa
20 sie 2008
Zdarzają się czasem przypadki, że satysfakcjonująca dla nas cena towaru zamieszczona na półce ulega zmianie gdy przychodzi do płacenia w kasie.