REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosiniakowe w 2022 roku

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Kosiniakowe w 2022 roku
Kosiniakowe w 2022 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kosiniakowe w 2022 roku to jedna z form finansowego wsparcia rodziców. Ile wynosi świadczenie rodzicielskie? Komu przysługuje?

Dlaczego „kosiniakowe”?

Kosiniakowe to potoczna nazwa świadczenia rodzicielskiego, które jest jednym ze świadczeń rodzinnych.

REKLAMA

Świadczenie to funkcjonuje od początku 2016 r. W 2015 r., gdy powstawał projekt nowych przepisów Ministrem Pracy i Polityki Społecznej był Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kto dostaje kosiniakowe?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych kosiniakowe przysługuje:

  • matce albo (w określonych przypadkach) ojcu dziecka
  • opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia;
  • rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia;
  • osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia.

W jakich sytuacjach kosiniakowe może otrzymać ojciec? Jest to możliwe w przypadku:

  • skrócenia na wniosek matki dziecka okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego, po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia, zasiłku lub uposażenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
  • śmierci matki dziecka;
  • porzucenia dziecka przez matkę.

Kosiniakowe a dochód

Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kosiniakowe a becikowe

Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) i becikowe to odrębne świadczenia. Kosiniakowe jest świadczeniem skierowanym przede wszystkim do rodziców, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. W praktyce są to studenci, osoby bezrobotne czy pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

Becikowe to świadczenie wypłacane w związku z urodzeniem dziecka. Do jego otrzymania konieczne jest spełnianie kryterium dochodowego.

Becikowe wypłacane jest jednorazowo w wysokości 1000 zł, a kosiniakowe – miesięcznie przez określony czas.

Kosiniakowe – na jaki okres?

Okres, na jaki przysługuje świadczenie rodzicielskie tzw. kosiniakowe

52 tygodnie

w przypadku urodzenia jednego dziecka

65 tygodni

w przypadku urodzenia bliźniąt

67 tygodni

w przypadku urodzenia trojaczków

69 tygodni

w przypadku urodzenia czworaczków

71 tygodni

w przypadku urodzenia pięcioraczków (i więcej dzieci przy jednym porodzie)

Okresy te obowiązują również przy przysposobieniu lub objęciu dzieci opieką.

Kosiniakowe w 2022 roku – ile wynosi?

Ważne! Wysokość kosiniakowego (świadczenia rodzicielskiego) w 2022 r. to 1000 zł miesięcznie.

Kwota ta nie zmieniła się od czasu wprowadzenia tego świadczenia.

W przypadku urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek dla bezrobotnych kwota świadczenia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Kosiniakowe na bliźniaki

Ważne! W tym samym czasie przysługuje jedno świadczenie rodzicielskie bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Przykład
Pani Magdalena urodziła bliźnięta i spełnia warunki do otrzymania świadczenia rodzicielskiego. Na dwoje dzieci będzie jej przysługiwało jedno świadczenie rodzicielskie, czyli 1000 zł miesięcznie. W przypadku bliźniąt czas otrzymywania kosiniakowego jest dłuższy i wynosi 65 tygodni.

Kiedy kosiniakowe nie przysługuje?

Ustawa o świadczeniach rodzinnych wymienia przypadki, w których kosiniakowe nie przysługuje. Jednym z powodów jest otrzymywanie przynajmniej przez jednego z rodziców dziecka zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego.

Kosiniakowe a praca

Kolejną sytuacją, w której nie przysługuje kosiniakowe jest zaprzestanie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki.

Kosiniakowe – wniosek

Do otrzymania świadczenia niezbędne jest złożenie wniosku. Można to zrobić w urzędzie gminy lub miasta osobiście lub drogą pocztową. Wniosek online składa się za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 1162);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia  13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2021 r., poz. 1481).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA