reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Emerytura za pracę w Norwegii

Emerytura za pracę w Norwegii


Proszę o wyjaśnienie następującej kwestii. Jestem na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej, mam 58 lat i mam zamiar podjąć pracę w Norwegii, kraju nie unijnym. W związku z tym, ile mogę zarabiać aby nie utracić emerytury?

Na zawieszenie prawa do wcześniejszej emerytury lub zmniejszenie jej wysokości wpływa każdy przychód, osiągany z tytułu wykonywania działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym. Za taką działalność uważa się również pracę zarobkową wykonywaną za granicą. W przypadku, gdy emeryt osiąga przychód za granicą w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli np. tak jak Pani w Norwegii - przy rozliczaniu świadczenia przychód ten przyjmuje się w wysokości faktycznie osiągniętej, udokumentowanej zaświadczeniem pracodawcy. W razie braku możliwości uzyskania takiego zaświadczenia, ZUS dokona rozliczenia na podstawie oświadczenia emeryta o wysokości osiągniętego zarobku.

Osiąganie zarobków, w zależności od ich wysokości może mieć wpływ na zawieszenie prawa do emerytury lub na zmniejszenie jej wysokości.

Jeżeli przychód emeryta nie przekroczy kwoty stanowiącej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - emerytura wypłacana jest w pełnej wysokości. Przychód przekraczający tę kwotę ale niższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, powoduje zmniejszenie emerytury. Zarobek przekraczający 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do emerytury.

Kwota stanowiąca 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia od 1 marca 2009 r. wynosi: 2167,60 zł. Natomiast 130% tego wynagrodzenia od 1 marca 2009 r. wynosi 4 025,60 zł. Wysokość tych kwot ulegnie zmianie od 1 czerwca , 1 września i 1 grudnia 2009 r.

Ostateczne rozliczenie przychodów uzyskanych w roku kalendarzowym dokonywane jest w roku następnym. W zależności od wniosku świadczeniobiorcy lub od tego, co jest dla niego korzystniejsze, organ rentowy dokonuje tego rozliczenia w stosunku rocznym - wówczas porównywany jest przychód uzyskany w całym roku kalendarzowym do kwot granicznych ustalonych dla tego roku lub w stosunku miesięcznym – wówczas porównywany jest przychód uzyskany w poszczególnych miesiącach roku do dopuszczalnych kwot przychodu, ustalonych dla tych miesięcy. Jeżeli zatem nie będzie osiągała Pani przychodu przez cały 2009 r., to wówczas może Pani skorzystać z rocznego rozliczenia, które będzie korzystniejsze.

Natomiast dla ustalenia równowartości w złotych polskich kwoty przychodu uzyskiwanego przez emerytów i rencistów ZUS w państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zastosowanie mają kursy przeliczenia ustalone przez Komisję Administracyjną do Spraw Zabezpieczenia Społecznego Pracowników Migrujących - ogłaszane w Dziennikach Urzędowych Unii Europejskiej.

Podstawa prawna: art. 104 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama